Polnozrnati kruh in ostalo

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

tema odprta - 6. jun 2004 9:29 | ogledi: 14.233 | odgovori: 12

Zanima me ali kdo med vami peče kruh iz polnozrnate moke in če mi lahko zaupa recept. Sama ga sicer pečem, a rada bi vedela, če je še kakšen drug način (sprememba nikoli ne škodi in novi okusi ali pa samo oblike so vedno dobrodošle)

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. jun 2004 11:13

Jaz sem začela kar z receptom za polnozrnati kruh, ki ga najdeš na vrečki od moke, to je že kar nekaj časa nazaj. Zdaj pa lahko že rečem, da mi je, vsaj kar se kruha tiče, težko zapisati recept, ker ga delam čisto po svoje in je vsakokrat drugačno razmerje med mokami. Oblik je pa tudi vsakršnih, od bombet, hlebčkov, štruc, copat do pravih hlebov, pečenih v krušni peči. Sem si pa zdaj sposodila v knjižnici knjigo Kruh od mojstra Goljata, da jo malce naštudiram... Noter pa tudi dam vse mogoče, od čebule, orehov, pancete, pistacij do različnih vrst semen... Loni Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 07. jun 2004 11:14:04

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

8. jun 2004 6:53

Jaz ga pečem v aparatu za peko kruha. Količino tekočine sproti prilagajam med gnetenjem testa. Delam ga izključno iz moke iz celega pšeničnega zrna ter dodatkov: nariban sir za pizzo (je najboljši), laneno seme, pražena čebula, koščki hamburger slanine, maslo, kisla smetana, smetana, samo mleko brez dodatka vode. Testo brez dodatkov uporabljam tudi za pizzo. Župca

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

8. jun 2004 10:31

Župca, zaupajte nam količine za pripravo tega vašega kruha katerega pečete v aparatu za peko kruha. Zanima me varianta s sirom za pizzo. Če dodate še kaj napišite kaj in koliko. Tanja

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

8. jun 2004 20:56

Kruh iz moke iz celega pšeničnega zrnja je bolj mehak, če dodam sir. Sir se lepo stopi v kruhu in mu doda tudi prijeten okus. Pri receptu prav nič ne kompliciram. Na 60 dkg moke dam predpisano količino tekočine - najraje nemastnega mleka. Vendar ta moka zahteva malo več tekočine - dodam še malo mleka po občutku. Med mešanjem - ni potrebno čakati na signal - dodajam nariban sir, približno 1/4 vrečke. Nič ne bo hudega, če ga dodate malo več. Treba je poizkusiti. Če dodam sir, ne dajem drugih sestavin, čeprav mislim, da bi bila dobra kombinacija s praženo čebulo. Stvar okusa. Če bo katera poizkusila, naj javi. Ja, še to. Pri dodajanju mleka sem res pozorna, ker so tu v igri res mililitri. Vglavnem pazim, da cmok testa, ki potuje po obeh mešalih, ne postane pacast. V začetku sem za vsak slučaj enostavno dala samo 50 dkg moke in nato dodajala še moko, če se mi je vlilo preveč tekočine. Tanja, dali ste mi idejo - naslednjič bom tudi v testo za pizzo dala sir, ker pizza iz črnega testa je pa zares trda. Razmišljam pa tudi o kruhu s kaprami ali z olivami in morda ščepcem bazilike. Je že katera probala? LP, Župca

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

9. jun 2004 15:16

Jutri ima mož rojstni dan. Mogoče se opogumim, pa mu pripravim kruh s sirom. Glede na to, da sem v službi do 17, ali mislite, da bi takaga pripravila tudi z zamikom ( zjutraj vse sestavine v mašino, popoldne pa se sam vklopi in speče) vklopa? Tanja

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

9. jun 2004 19:48

Tanja, ne vem, kako bo glede točne količine tekočine. Tole je sicer tema za polnozrnati kruh. Moram pa reči, da je beli kruh s sirom veliko boljši. Pri belem kruhu pa je osnovni recept dobro znan, saj sem ga pobrala na kulinariki. Predlagam samo mleko namesto vode in če želiš še boljši okus in se ne bojiš kalorij, še malo tekoče smetane v okviru predpisane tekočine. Upam, da se ti sir ne bo stopil pred začetkom mešanja. Uh, se mi kar sline cedijo, ko pomislim na takle dober kruhek. Pa dober tek in prijetno praznovanje, Župca

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

10. jun 2004 8:14

Župca! Nekaj me zanima. Če osnovnemu receptu za polnozrnati ali pa beli kruh dodamo sir, ali moram povečati količino tekočine? Tanja

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

10. jun 2004 18:53

Tanja, verjetno si že ugotovila, da je tekočina enake količine, tudi če dodamo sir. Tekočino sem omenjala pri polnozrnatem kruhu samo zato, ker v primerjavi z belim kruhom polnozrnata moka zahteva malček več tekočine. Koliko več pa ne znam povedati, ker jo resnično dodajam "od oka". LP, Župca

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

11. jun 2004 8:49

Sama v polnozrnato moko za kruh dodajam ovsene, ržene ali ješprenove kosmiče, ki jih dodajam tako kot Župca (med samim gnetenjem). Nekaj dni nazaj sem naredila zelo okusne kifeljčke v katere sem zavila po košček čokolade (temne). Danes pa se pripravljam speči zeliščni kruh z drobnjakom, luštrekom (previdno, ker je močen) in timijanom. Dobre so tudi palačinke iz polnozornate moke. V maso dodamo ostanke dušenega ali kuhanega riža, ki ga previdno vmešamo (ročno). Sporočilo je spremenil(a) marika dne 11. jun 2004 08:50:57

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

1. jul 2004 13:02

Zdravo! Palačinke iz polnozrnate moke sem sama tudi že pekla in so po okusu zelo dobre. Ampak, kaj narediš, da se ti ne trgajo? Niti ene nisem dobila v enem kosu ven! Je potrebno dodati še kaj navadne moke? Lep sončen dan! ZIMA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti