Hama

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

tema odprta - 9. okt 2015 14:41 | ogledi: 14.158 | odgovori: 9

Včeraj sem prvič v življenju priprvaljal ribo kornatsko hamo. Rečejo jih tudi grba pa verjetno še kak izraz obstaja. To je riba, ki jo je bilo pred nekja desteletji nazaj veliko v Jadranu potem pa je skoraj povsem izginila. Nikoli ni bilo povsem jasno zakaj, ali so jo preveč izlovili ali pa je nastala neka sprmemba v njenem biotopu in se je enostavno odselila. Pred nekja leti pa se je ponovno pojavila v Jadranu in štiri leta nazaj jo je začel gojiti Cromaris. Včeraj sem jo prvič videl na našem trgu in sicer jo je imel v svoji ponudbi Spar. Konzumna riba tehta običjano več kot 1 kg baje pa zraste tudi do 2 metrov. No vzel sem kilsko potem ko sem prveril, kdaj je bila potegnjena iz vode, in bil čisto presenečen, saj je bila kljub temu, da je bila ulovljena pred štirimi dnevi še povsem solidna, čvrsta in rez neprijetnega vonja. Ribo sem sfiliral, in ker sem želel spoznati pravi okus sem jo samo solil , popral in poškorpil z malo limoninega soka. Pekel sem jo v žar ponvi in bila je odlična. Morda celo ena izmed najboljših, kar jih poznam. Tako da, zelo toplo jo priporočam vsem, tudi tisti, ki sicer niste ne vem kakšnni ljubitelji rib.

hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

9. okt 2015 15:40

Uradno je po slovensko res grba (Argyrosomus regius) in je precej podobna brancinu, čeprav grba imenujejo tudi eno od sorodnic krapa (Barbus plebejus). Seveda gre za dve povsem različni ribi.

Sonja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. okt 2015 16:11

Tudi jaz sem jo danes pripravila - pečeno na limoninih rezinah, posuto s kaprami. Pekla sem celo, a jo bom drugič raje filirala, ker je pečeno težje lepo razrezati. Bili smo navdušeni, še posebej ker te ribe do sedaj sploh nismo poznali.

Lisa

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

11. okt 2015 21:10

Hedonist, a je bila tista hama divja ali gojena? Piše, da jo je začelo gojiti podjetje Cromaris, a iz zapisa ni razvidno, ali je bila riba divja ali gojena...

Miroslav Vulović

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

12. okt 2015 8:36

Sarabande, hama je bila gojena akljub temu odlična. Sej poznate moje stališče do gojenih rib da jih običajno ne jem vedra tukaj nisem imel izbire saj je ta riba tako redko na prodjanih pultih. Hama naj bi bila bela riba vendar je njeno meso sivkaste barve, ni čist bela, kot smo vajeni pri npr. oradi, brancinu, zobatcu......okus mesa je nekoliko mokast a izjemno fin in nežen. Nima praktično nobenega vonja po ribjem in zato je primeren za tiste, ki tega ne marajo in jih odbija. Res sem bi presenečen in navdušen samo škoda je, da je bila to očitno enkratna akcija in da hame ne bo v stalni ponudbi :( 

hedonist

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

12. okt 2015 11:21

Hedonist, tudi jaz sem do letošnjega dopusta imela svoje stališče glede gojenih rib. Letos pa smo letovali na Ižu, kjer je gojilnica brancinov in orad. Vsak dan zjutraj so jih potegníi ven eno malo količino za prodajo. Pri roki smo imeli tudi desko in nož, da smo jih kar tam v morju očistili. Moram priznati, da so bile popolnoma brez vonja. Ribo sem samo nasolila in spekli smo jo na žaru. Brez kakršnih koli dodatkov je bila odlična. Res sem bila presenečena nad kvaliteto. 

Tako odlične ribe že dolgo nisem jedla.  Ravno ob našem odhodu so za tri mesece zaprli prodajo in vse ribe pripravljali za transport po Hrvaški in v Italijo. Gospod,  ki jih je prodajal je rekel, da so ravno zaradi podvodnih tokov tako kvalitetne. Cena pa je bila 60 kun za kg. 

Doma pa moram kupljene ribe oprat, nasolit, pa da ne pozabim na česen, maslo, olivno olje, limono  

Na tole hamo bom pa tudi jaz pozorna če bo še kdaj. v Leclercu je pa tudi še nisem zasledila, pa so bogato založeni.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12653

12. okt 2015 12:05

  Trixi, ali si bia na Velem Ižu, ali Malem Ižu.  Mi smo bili pred kakimi 15. leti na Malem Ižu in takrat še ni bilo gojilnice.

mopsika

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

12. okt 2015 14:35

Mi smo bili na Malem Ižu. Ribogojnica pa je pred Velim ižem.Kot me sam otok ni posebej prepričal ( pogrešala sem lepo plažo)  je pa bila nabava rib top izbira. To bom definitivno pogrešala. 

Nekaj sem jih prinesla domov ( predhodno globoko zamrznjene neočiščene) in so bile tudi doma brez vonja. 

Če bomo naslednje leto kaj  pluli z barko se definitivno ustavimo v nabavi. Letos smo se ampak v Velem Ižu, za ribe sploh nismo vedeli.  Šele na dopustu smo zvedeli za ribogojnico. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12653

12. okt 2015 14:55

  Hvala, Trixi, res je, plaže pa res niso najlepše, mi smo imeli srečo, ker smo imeli   pred nosom in privatno plažo. 

mopsika

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

28. feb 2017 14:17

Čeprav ima tale tema že malo bradice, moram sporočiti Trixi, da se danes kupila to vrsto ribe v Leclercu, je prodajalka rekla, da so malo večje kot navadno, saj so bile vse težke več kot 1,3 kg. Jo bomo imeli danes za malo bolj pozno kosilo,

kača

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti