Kuhanje golaža

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 2. okt 2015 10:51 | ogledi: 8.557 | odgovori: 38

Drage kolegice, kolegi, potrebujem vaš nasvet : sem pred velikim izzivom jutri moram skuhati 50 porcij golaža. V principu vem o golažu skoraj vse in običajno skuham odličnega vendar pa tako velike količine še nisem nikoli dela. Imam normative gledee količin vendar pa nisem povsem siguren , če to zadostuje. Kuhal ga bom v dveh rundah , dvakrat po deset litrov ker je problem štedinik pa tudi sicer mislim, da se lažje dela manjša količina naenkrat.

Golaž mora biti vrhunski , kuham ga za eno posebno slavje in ne bi rad kaj zamočil, saj veljam za dobrega kulinarika. 

Če ima kdo kakšen namig ali nasvet vam bom zelo hvaležen. Bom pa takoj v ponedeljek poročal, kako mi bo projekt uspel. Hvala :)

hedonist

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

2. okt 2015 12:20

 Hedonist, si si pa res zastavil veliko vlogo. Za količino mislim, da rabiš kakšnih 12kg mesa in tudi kakšnih 10 kg čebule, kakšno kilco česna, pa potem še vse sestavine, ki pašejo zraven.

mopsika

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

2. okt 2015 12:46

Men se zdi da ne rabiš ne namiga in ne kakšnega nasveta (še najmanj kar rabiš je recept), le hlače so ti se malce zatresele zaradi količine golaža ki ga moraš skuhati .

In vse kar rabiš, je malce spodbude, kaj ne  ? Edini nasvet, ki ti ga lahko dam je: ne pozabi mešat  .

 



SMARTY1

Sporočilo je spremenil(a) SMARTY1 dne 02.okt 2015 12:47

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

2. okt 2015 13:16

Začni že danes, golaž je še boljši če stoji. Vsekakor pa v vsaj dveh rundah, saj je že 10 l velika količina. Vem iz lastnih izkušenj, ker sem pred tednom prvič kuhala 10 l pasulja, pa mi vzelo ogromno časa. Torej sama priprava čebule in golaža ti bo vzela ogromno časa, pa še kuhanje, upam da imaš dovolj široke posode, da se bo čebula hitreje prepražila? Vsekakor velik podvig. Upam, da bi bo kdo pomagal pri delu! 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

2. okt 2015 13:23

Mopsika, veš kolk je kilo česna?

Ma to je za tako količino mesa občutno preveč.

Hedonist, z ljubezniko ga kuhaj in bo sigurno dober.

Pa veliko začimb in sprotno doziranje da kaj ne prevladuje.

Mi smo ga kuhali za približno 30-40 oseb zunaj , sicer na plinu in je bil odličen.

 

 

irena

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

2. okt 2015 13:24

Pa na šporgetu na drva ga kuhaj. In kar nekako soglašam s smarty1.

rrr

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

2. okt 2015 13:30

Moj namig: noži (ampak kolikor mi je znano, imaš občudovanja vredno kolekcijo, tako da si verjetno za brušenje poskrbel)

12 kg mesa bo bolj na knap ...

Čarli08

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

2. okt 2015 13:31

  Ups, imaš prav Irena66, mal me je zaneslo pri česnu.Se vidi, da nimam izkušenj kuhanja golaža za tako veliko ljudi.

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 02.okt 2015 14:07

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

2. okt 2015 14:14

Malce razmisli, kako ga običajno pripraviš, pa preračunaj količine. Glede mesa, tudi jaz mislim, da bi moralo zadostovati 12 kg ali kakšen kilogram več, je pa količina odvisna tudi od družbe (starejša populacija, pretežno moška družba, mešano, več ali manj otrok) in dodatne hrane. Se bo jedel s kruhom, polento, testeninami, njoki...?  Dodala bi, da ne pretiravaj z začimbami, še posebno pazi, da ne bo preveč pekoč, ker bo verjetno za mešano družbo, tudi otroke.

Tole zadnje pa iz izkušnje. Enkrat smo bili na nekem pikniku, kjer nam je kuhal znan kuhar. Jedli smo golaž in polento, golaž je bil tako pikanten, da smo v glavnem pojedli samo polento, katero smo samo od strani namakali v golaž, glih da nismo jedli čisto suho.

Pa s pripravami začni že danes. Seseklaj si čebulo, lahko jo tudi pocvreš že danes in pripravi si vse sestavine vnaprej, da bo šlo lažje, ko boš začel.

Veliko sreče in zadovoljnih jedcev ti želim!

 

tisa55

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

2. okt 2015 14:20

Hedonist, pred časom si tu na forumu predlagal 10 kg mesa za 25 ljudi. Če bo to edina jed in če streže večkrat ( celodnevna zabava) bo 12 kg premalo. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. okt 2015 14:22

A imaš morda kotliček? To bi bilo super,kuha golaž v kotlički.

Sicer pa sam dobro veš, kaj in kako, glede količine čebule in golaža, z začimbami pa se pri golažu itak ne pretirava, kajne? Sol, poper, mleta rdeča paprika in počasi dovolj, kvalitetno meso, potopljeno v čebulo in kuha na zmernem ognju, dokler se meso ne zmehča in čebula razpade, da vse, kar dober golaž potrebuje.

Sicer pa to sam veš in sploh ne dvomim, da se ti bo lepo izšlo in boš spet pohvaljen. Saj zato gre, kajne, da bodo gostje zadovoljni?

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti