Smetana

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

tema odprta - 4. sep 2014 15:11 | ogledi: 12.357 | odgovori: 53

Ko berem recepte, vidim, da se ogromno in povsod uporablja kisla smetana. Kjer je treba in kjer ne.

Celo v omakah za pašto, kot da kuharice nad Kraškim robom ne vedo, da sladka smetana omako gosti, kisla jo pa redči. Poleg tega sem presenečena nad tem, da celo izprašane in poučene kuharice uporabljajo kuhinjsko smetano za kuhanje, čeprav ta pripravek ni nič drugega, kot mleko s škrobom.

Kako, katero in zakaj torej uporabljate  smetano v svoji kuhnjii?

nola

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. sep 2014 15:38

Običajno za kuhanje uporabljam kar navadno sladko smetano, drugače pa Mu za kuhanje, pa ne zato, ker bi se omake kaj bolje zgostile (ima dodan neki zgoščevalec, ne vem točno kateri, pač en polisaharid), ampak ker se v odprti pakungi veliko bolje drži v hladilniku kot navadna smetana.

Kisla smetana pa gre v surovem stanju v omakah, namazih ali pa kar tako na kruhu. Izjema je kisla smetana z ocvirki na stročjem fižolu.

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. sep 2014 15:50

Uporabljam samo sladko, v zelo majhnih količinah, torej po žlico ali dve tik pred koncem kuhanja.

Kislo smetano sem uporabljala, dokler se pač nisem drugače naučila, kar je bilo na srečo ene 30 let nazaj. Ko so začeli povsod prodajati grške jogurte, je ta zamenjal kislo smetano, ki sem jo ponudila k čiliju, mehiškim tacom itd.

Uporabim jo še za peko cheesecake-ov, kaj več mi pa ne pride na misel. Da bi pa prelila 400g paste  z 800+g kisle smetane, mi pa niti na misel ne pride. Brrr!

 

Pozabila omenit, da creme fraiche delam kar sama doma. Ta se obnaša drugače, kot kisla smetana.  



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 04. 2014 17:01

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. sep 2014 15:54

Sladko smetano dajem v porovo, gobovo ali gorgonzolno omako za na pašto, v kavo, kadar jo kuham v caffetieri (ponavadi kar nestepeno), morebitne ostanke zvrnem pa kar v kak pire krompir ali v maso za palačinke, da se mi skoraj prazen kozarček ne valja po hladilniku. Kisle nikoli ne kuham, jo pa obvezno dodajam k nekaterim jedem, ko so že na krožniku (boranija, cassoeula, segedin, gobova juha in razne mineštre), ponavadi še kako žlico vina zlijem zraven. Aja, pa tudi v solato iz paradižnika in čebule in še česa jo včasih dam (včasih pa skuto ali feto). lp, proxima

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

4. sep 2014 16:01

Mene pa čudi, od kje se je vzelo to veliko navdušenje nad kuhanjem s smetano. Sem zrasla in se skoraj postarala brez uporabe le-te v omakah ali juhah. Uporabljam jo v bučkini piti, štrukljih, lazanji, sicer pa le v sladicah. Včasih sladko, ponavadi kislo, tista za kuhanje me ni prepričala. Nikoli je nimam na zalogi v hladilniku, vedno jo kupim povsem namensko.

pirnica

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

4. sep 2014 16:07

Pri nas se smetana ne uporablja pretirano pogosto. Kislo smetano rada dodam v kakšno kremno juho, tudi v omako jo včasih dodam, ker mi je všeč okus (omaka mi ni bila potem nikoli preredka), včasih jo uporabim za kakšen solatni preliv (sicer bolj redko, običajno je jogurtov), dodam jo v nekatere namaze, pa v sladicah jo večkrat uporabim (v kombinaciji s skuto najbolj pogosto). Bi rekla, da kislo smetano rabim v povprečju enkrat, največ dvakrat mesečno. Sladko smetano in smetano za kuhanje pa še to ne... No, sladko za čokoladne glazure, bo decembra bolj v uporabi ...

V kuhinji nekako raje posežem po creme fraiche, mascarponeju, bešamelnimi omakami in dobrimi siri

Sandra_a

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. sep 2014 16:18

nola je napisal/a:

... uporabljajo kuhinjsko smetano za kuhanje, čeprav ta pripravek ni nič drugega, kot mleko s škrobom.

Smetana za kuhanje je smetana z dodatki (običajno, ne pa vedno). Preverjeno.

Sonja

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12635

4. sep 2014 17:03

Pozdravljeni,jaz osebno ne dajem niti kisle, niti sladke smetane v nobeno hrano,razen v musako. Za peko pa kar veliko uporabljam kislo,ker je veliko receptov s kislo smetano. Uporabljam pa manj mastno in sicer Milfino.

Doma nismo nikoli uporabljali za kuho smetano in tako sem se tudi jaz navadila kuhati brez nje in jo tudi nič ne pogrešam. Je pa to stvar okusa vsakega posameznika. Enim je všeč,drugim ni.

 



mopsika

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 04. 2014 17:05

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

4. sep 2014 17:10

Smetano uporabljam v gobovi in porovi juhi, včasih v bešamelu, pri pireju, v omaki pri jetrcih in gobovi omaki zraven zrezkov. V pireju obvezno kislo, drugje pa tudi za kuhanje, odvisno kaj imam pri roki. Aja, pa krompir, stročji fižol in kisla smetana, kot je napisala že limnol. Vse skupaj jo pa uporabim povprečno 1x do 2x na mesec 1 ali 2 žlici.

Ko sem pred kakšnim letom izvedela, da naj bi sladka smetana omako gostila, kisla pa redčila, sem poskusila, vendar meni ni očitne razlike. Mogoče jo kisla redči, sladka pa ne, ampak zgostilo se meni ni nič.



JJ

Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 04. 2014 17:11

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. sep 2014 17:17

pirnica je napisal/a:

Mene pa čudi, od kje se je vzelo to veliko navdušenje nad kuhanjem s smetano. Sem zrasla in se skoraj postarala brez uporabe le-te v omakah ali juhah. Uporabljam jo v bučkini piti, štrukljih, lazanji, sicer pa le v sladicah. Včasih sladko, ponavadi kislo, tista za kuhanje me ni prepričala. Nikoli je nimam na zalogi v hladilniku, vedno jo kupim povsem namensko.



pirnica

 

Mogoče, ker smo nekateri odkrili, da strateško uporabljena sladka smetana jed izboljša. Povdarek je na "strateško" in ne na galone. Pardon, litre. 

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. sep 2014 17:43

Sladko smetano uporabljam, po žličkah, za kakšne kremne juhe in zelenjavne omake, za gobovo juho morda, pa za piščanca v curry omaki s smetano. Stepeno za sladice.

Kislo uporabim za kakšne namaze z dodatkom skute in podobno, pri toplih jedeh le tako, da žlico kisle smetane dam na že gotovo jed (dodoli na primer).

 

Doma imam vedno manjši tetrapak smetanbe za kuhanje ( s sestavo se ne ukvarjam preveč), lonček običajne za stepanje, in pa lonček kisle.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti