Iščem recept za eno staro jed

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

tema odprta - 17. jul 2014 14:20 | ogledi: 3.541 | odgovori: 5

A ve kdo kako se naredi lükov bak? To je neke vrste ocvrtek iz čebule in testa podobnega za šmarn. Ta lükov bak ima  zunaj precej trdo skorjico, noter je pa nekoliko mehak, je cca 1 cm debel. Če ga dvigneš se ne sme upogniti, ampak mora biti tako hrustljav, da lahko z njim potolčeš. Vsebuje ogromno čebule. 

Hm ... Kakšna starejša Prekmurka mogoče? 

Sweetness Bakery

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

17. jul 2014 15:58

Misliš kot ocvrta čebula ali kot omleta - v obeh primerih si si že odgovorila: za ocvrto pač kolobarje pomočiš v testo, za omleto pa narediš testo kot za šmorn, mogoče malo gostejše, zamešaš notri narezano čebulo, lahko še kakšno začimbo, peteršilj in timijan naprimer in spečeš kot omleto. Peči moraš počasi in kar nekaj časa, če se prav spomnim ene pol ure. Neprimerno boljše je, če pečeš na maslu namesto na olju...

peter

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

17. jul 2014 16:15

Ne, ni to to. Ne prvo in ne drugo. :(  ta jed je trda, da lahko z njo potolčeš. 

Sweetness Bakery

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. jul 2014 17:50

ce lahko z njim potolces, bi jaz rekla da je osnova kvaseno testo. Nekaj podobnega langasu.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

18. jul 2014 8:30

rebecca, ne. Opisano mi je bilo kot testo za šmarn. Ker pri nas sploh starejši ljudje pravijo šmarnu bak. In tako ima tudi ime: lukov bak, kar pomeni, če dobesedno prevedem: praženec s čebulo. Samo je baje ogromno čebule noter in je zelo aromatično. In ne sme se testo razlesti kot pri palačinki ali šmarnu.

Saj bi naredila po opisu, ampak ker ga še nikoli nisem niti poskusila, je brezveze nek recept delati, če ga še nisi jedel in ne veš kakšen okus, izgled mora imati. 

Sweetness Bakery

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti