Špinača iz blitve

tej_a  

član od: 10.10.2005

sporočila: 362

tema odprta - 20. apr 2014 15:10 | ogledi: 15.573 | odgovori: 9

Na vrtu imam blitvo in me zanima ali se mora blitva preden narediš špinačo kaj prekuhati? Se pravi jaz naredim špinačo (do sedaj sem kupila zamrznjeno v trgovini) tako, da prepražim česen in malo moke nato dodam zamrznjeno špinačo in še malo dušim. Nato zalijem z eno polovico vode in eno polovico mleko in kuham. Dodam tudi muškatov orešček, sol, poper.

Se pravi ali moram blitvo preden hočem jo dati pražiti (tako kot sem zgoraj navedla) predtem kaj prekuhati? Za nasvet se zahvaljujem.

tej_a

bučmanka  

član od: 11.4.2013

sporočila: 1793

20. apr 2014 15:19

Jaz tako blitvo kot špinačo najprej na hito oparim. Nato  na olju ali maslu prepražim malo drobtin, dodam špinačo/blitvo,še malo popražim in dodam sladko smetano. Še malo pokuham in posolim in to je to.

 

Uporabljam pa le svežo ali tisto ki sem jo zamrzni.

bučmanka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

20. apr 2014 15:24

Sicer ne kupujem zmrznjene špinače, listnato pa delam takole (na isti način delam tudi blitvo): operem liste špinače. Pripravim posodo z večjo količino vode, ko voda zavre dam liste v vodo. Pustim da ponovno zavre (minutka), potem špinačo prelijem v cedilo. Ko se malo ohladi jo na drobno sesekljam.

V široki posodici raztopim rezino masla, dodam reženj-dva na drobno nasekljanega česna. Ko česen zadiši, dodam nasekljano špinačo, premešam in dušim približno 3-4 minutke. Vmes solim in popram.

Podlijem s sladko smetano, toliko da ostane bolj gosta. Pustim, da še enkrat zavre ter odstavim.

 

Pozdravček!

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

20. apr 2014 15:39

Zakaj se špinačo/blitvo pari? Jaz tega namreč ne počnem več, ker nisem našla nobene logične razlage, zakaj bi bilo to potrebno.  

 

Vanja

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

20. apr 2014 16:56

Jaz tudi operem liste, jih vržem v vrelo vodo, pustim vreti minuto, dve, potem pa jih s paličnim mešalnikom sesekljam na fino. Naprej pa tako, kot dela tej_a.

yulchi

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

20. apr 2014 17:24

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Zakaj se špinačo/blitvo pari? Jaz tega namreč ne počnem več, ker nisem našla nobene logične razlage, zakaj bi bilo to potrebno.  

 



Vanja

 

Da se en lonec več posvinja? Tudi jaz tega ne počnem...itak so te zadeve tipa špinača, blitva, čemaž tako nežne da res ne rabijo dvojno mrcvarjenje. Lepo nasekljam blitvo oz. špinačo potem pa z več ali manj istimi dodatki (česen, smetana) kuham zadevo par minut, da se poenoti. Rezultat pa isti, kot od moje mame, ki bi taisto zeleno zadevo zakomplicirala v 3 kastrole, če bi se dalo...

Viva Meier

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

20. apr 2014 23:04

Špinačo in blitvo dam direkt v ponev z malo olja, posolim, pokrijem, ko skoraj vsa voda povre, dodam česen in to je to. Nič ne režem, miksam, pasiram...

Včasih, ko je blitva res velika in stara, jo za minuto vržem v čisto malo vrele vode, špinače nikoli.

lp

mzm

Mygrace

sporočila: 6506

21. apr 2014 8:24

Pravijo, da je dobro spinaco in blitvo blansirati, ker se s tem postopkom izloci skodljiva oksalna kislina.

Menda je priporocljivo odstraniti peclje, ker je tam vec te kisline kot v listih. (Pri rabarbari menda velja obratno,  tam odstranimo liste.)

 

Sama pripravljam spinaco na oba nacina, surovo in nenarezano poprazim na putrcku in cesnu, tudi nekaj drobtin dodam vcasih. Pri "klasicnem" nacinu jo po prevretju oplaknem z mrzlo vodo, da obdrzi lepo barvo.

Mlado spinaco pripravim surovo v solati.

 

Spinace in pire krompirja pri nas nimamo navade jesti z jajcem, ceprav so menda kalcijevski dodatki zelo dobrodosli pri spinaci.

 

Kot pri marsikaterih tezavah  z zdravjem, kjer se je potrebno izogibati dolocenim jedem, za spinaco velja, naj bi je ne uzivali ljudje z revmaticnimi tezavami..in kamni, pozabila katerimi.

Itak je pa vedno doza tista, ki je skodljiva. No, v zadnjem casu se veliko govori o skodljivem "koktajlu" sicer neskodljivih doz.

 

Mygrace

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

21. apr 2014 12:33

Strokovno in poglobljeno , ni kaj :)

hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

21. apr 2014 14:41

Mygrace je napisal/a:

Kot pri marsikaterih tezavah  z zdravjem, kjer se je potrebno izogibati dolocenim jedem, za spinaco velja, naj bi je ne uzivali ljudje z revmaticnimi tezavami..in kamni, pozabila katerimi.

Mygrace

 

Oksalatnimi ledvičnimi kamni.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti