Meni za 1 november

tatjanka  

član od: 29.10.2013

sporočila: 6

29. okt 2013 23:35

Pri nas pa je navada, da  1. novembra potem, ko prižgemo sveče,  dobimo pri mojih starših, kjer mami postreže s pečenice in pa zeljem.

tatjanka

majaos  

član od: 14.5.2012

sporočila: 510

30. okt 2013 6:17

Tudi mi pomislimo na kuho, saj dobimo obiske - sorodnike iz Ljubljane. Oni so veseli te pozornosti, karkoli že pripravimo oz. jih pogostimo. Prav paše, če greš na daljšo pot in po možnosti še ozebeš na pokopališču , in si potem postrežen. Jaz sem del grobov svojcev že obšla prejšnjo soboto, ker bom ta vikend pri dragemu v Istri.

Lepo kuhajte oz. lepo preživite podaljšani vikend

majaos

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

30. okt 2013 9:05

za petek imam planirane kruhove cmoke z gobovo omako. nobena tradicija, nič posebnega. navaden dan. čudno kakor se bo mogoče komu zdelo,ampak sama ne vidim nobene potrebe hoditi na pokopališče. to je samo mesto, kjer je pokojni pokopan. veeelikokrat se spomnim pokojnega in kaj je bilo njemu všeč in se s tem, ko stojim 1m stran od njegovih ostankov, se ne čutim nič bolj povezana z njim, niti nimam občutka, da sem mu s tem izkazala kakšno spoštovanje. da niti ne govorim o morbidnosti dneva. osebno bi raje videla, da se proslavlja dan, ko sem prišla na svet in se takrat priredi neko druženje v veselem duhu, se spomnijo kakšnih smešnih,skupnih prigod, moje sitnobe, se pije in je oz. karkoli imate v navadi, ko praznujete rojstne dneve ... upam, da nisem s tem koga užalila, to je pač moj pogled na dan mrtvih.

Mamka Bršljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. okt 2013 10:56

"...osebno bi raje videla, da se proslavlja dan, ko sem prišla na svet ..." - no, zato mi 1. novembra proslavljamo, sin se je rodil na ta dan.

Tudi sicer mi to ni morbiden dan, mi se naših bližnjih pokojnih spominjamo z nasmehom in s spomini, kako lepo nam je bilo skupaj.

mamamia

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

30. okt 2013 12:34

Ognjič je napisal/a:

rimljanka je napisal/a:

Vendelina jr. je napisal/a:

Pri nas je 1. november eno solzavo stokanje za mrtvimi, dilema vsakogar ali se pojaviti na pokopališču ob 15h ali pa kdaj drugič in ali prinesti svečko ali pa bi šlo brez nje... Je pač tako, če smo butlji še bolj na začetni stopnji zavedanja.

Ne posplošuj, če je to morda tvoja dilema, verjemi, ni vsakogar. Označiti nas za butlje, veš kaj, veliko, veliko preveč si drzneš.



rimljanka

Jaz bi rekla, da tak zapis (citat od Vendeline) prizadene vsakega, ki je izgubil koga res bližnjega in ljubega, pa večinoma v takšnih trenutkih tudi ne zmoremo brati med vrsticami in razumeti sarkazma, ironije... Ker, če izgubiš partnerja nepričakovano, boženedaj otroka, bi človek verjetno še najraje kar za njim šel in jaz resnično občudujem vse, ki zmorejo ob takšnih izgubah ostati "trezni". Takšni (tisti, ki ostanejo) tudi ne razmišljajo, kaj bodo 1. novembra jedli... Tudi Natalija 84 se verjetno v takšnem položaju še ni znašla, sicer se ji po glavi ne bi pletle misli o svečanem jedilniku na dan mrtvih.

Ognjič

 

se v celoti strinjam! 



valikaben

Sporočilo je spremenil(a) valikaben dne 30.okt 2013 12:35

asimetra  

član od: 2.1.2008

sporočila: 173

30. okt 2013 13:38

Jaz bom letos za 1. novembra pekla kostanjevo potico, za kosilo pa bomo imeli filano telečjo pečenko, pečen krompir in zelenjavo na maslu, po pokopališču pa pečene kostanj in vino ali jabolčni sok.

LP

asimetra

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. okt 2013 11:41

Jaz sem se dve strani referirala na tiste, ki nimajo nedavne izkušnje s smrtjo v družini.

Vendelina jr.

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

31. okt 2013 12:28

Med pošto, prispelo včeraj, se je nahajal letak gostilne, par kilometrov stran od mojega domovanja.

Posebej za ta dan, dan mrtvih, ponujajo naslednje tri menije:

- babičino kosilo

- kmečko pojedino

- po kolinah diši

Domnevam, da se bo začelo kar z govejo juhco, juho iz hrtišone ( obrane ali neobrane svinjske kosti).

kakšen restan krompir, svinjska pečenka...potica...

Johanna

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

1. nov 2013 13:58

V knjigi Dr. Kuharja Prazniki in praznične jedi na Slovenskem so opisane naslednje značilne jedi za 1. november:

  • Ajdovi krapi z nadevom iz skute (Prlekija, Gorenjska,
  • Ajdovi štruklji z medom  (Cerkljansko)
  • Dolenjski štruklji z nadevom iz kruha in smetane
  • Repinjača - kvašena pogača z repo (Prekmurje)
  • Povitice - prosena kaša z mesom v svinjski mrežici (Prekmurje)
  • Polnjeni lignji z rižem in paradižnikom (Istra)

Pri nas doma običajno nedeljsko kosilo.  Za poobedek in in   obiskovalce  orehova in pehtranova potica.

Dočka   

dočka

linana  

član od: 24.2.2004

sporočila: 29

1. nov 2013 14:35

Mamamia, tudi jaz sem se rodila na 1. november in dočakala (joj, koliko že? do danes).

Mi nič več  ne komliciramo. Včasih smo, zaradi  mojega rojstneg dne, zdaj pa jemo pač tako kot bi bila nedelja.

Lina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti