Sladkor in torte

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

tema odprta - 8. okt 2013 13:34 | ogledi: 7.890 | odgovori: 9

Večkrat spečem pecivo, to je biskvit za torto ali rolado. Pa vedno sem uporabila navadni kristalni sladkor. Zakaj mi je rečeno, da se za peko vedno uporabi sladkor v prahu? Ali je to res?

biba

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

8. okt 2013 13:38

Lahko uporabljaš tudi sladkor v prahu, ampak običajno res ni potrebe.Je pa le dobro, če je sladkor za pecivo čimbolj fin (razen, če ne potrebuješ grobega za kak posip).

Problem z grobim sladkorjem je večkrat, da se enostavno ne stopi med stepanjem, recimo tale, ki ga zadnje čase prodaja Mercator. To mi gre pa res na živce, ja.

V sladkorju v prahu pa lahko poleg sladkorja najdeš še marsikaj, recimo sušilo proti kepicam (silikagel običajno) ali pa belilo, da pride glazura bolj bela (na primer titanov dioksid). Dobro preberi deklaracijo. Saj ne, da bi te od tega pobralo, ampak potrebno pa po mojem res ni. Sploh, ker si lahko sladkor v prahu po potrebi narediš tudi sama doma v mlinčku za kavo ali terilnici.

Sonja

vanilia  

član od: 20.4.2006

sporočila: 194

8. okt 2013 13:52

Eno mogoče malo neumno vprašanje.. :) A se lahko težo sladkorja v kristalu upošteva kar za težo sladkorja v prahu za kak recept? 

vanilia

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

8. okt 2013 14:12

V biskvite in te zadeve daš seveda kristalni sladkor. V beljake je bolje dati kristalnega in potem stepati dokljer se ne stopi, ker sladkor v prahu ti lahko utekočini beljake. Se mi je to že večkrat zgodilo.

Seveda je teža sladkorja v prahu enaka teži kristalnega sladkorja. Tisti dodatki, ki jih omenja limnol so v majhnih količinah, tako da ne vplivajo na sladkobo.

Je pa seveda razlika v volumnu. Če imaš naprimer skodelico kristalnega je to po teži približno enkrat več kot skodelica sladkorja v prahu.

Vesnuska

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

8. okt 2013 18:40

Jaz vedno uporabljam sladkor v kristalih, ker tistega v prahu nisem navajena ne vem koliko kupovati in je pakiran v majhnih količinah, tako, da ga uporabljam le za posip ali glazuro na piškotih. Do sedaj mi je s kristalnim sladkorjem še vse zelo dobro uspelo (biskviti, piškoti, torte...).

JJ

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

8. okt 2013 19:10

Vesnuska, 100 gramov sladkorja v prahu je enako kot 100gramov kristalnega, je pa res, da volumen ni identicen.

Vanja

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

8. okt 2013 22:14

Vanja, in kaj sem jaz napisala? Se mi zdi, da identično kot ti.

Vesnuska

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

8. okt 2013 22:37

Vesnuška, se opravičujem, nekje sem videla "ni" enaka. 

Vanja

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

8. okt 2013 23:27

vanilia je napisal/a:

Eno mogoče malo neumno vprašanje.. :) A se lahko težo sladkorja v kristalu upošteva kar za težo sladkorja v prahu za kak recept? 

vanilia

Podobno, kot bi vprašala, kaj je težje? kg perja ali kg železa?

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

9. okt 2013 15:32

No, hvala za odgovore. Limnol, jaz pa sem najraje kupovala v Mercatorjev kristalni sladkor, ker se mi je zdel najbolj droben.

Silva, dobro vprašanje!

biba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti