Jelenova sol

vent22  

član od: 18.10.2002

sporočila: 7

tema odprta - 2. mar 2004 10:39 | ogledi: 22.720 | odgovori: 3

kaj je jelenova sol in kje se jo da dobiti

alteja

oblaktereza

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

2. mar 2004 12:00

amonijev karbonat jaz kupil v Avstriji (Kotany - Hirschhornsalz), naredil medenjake, niso bili nič drugačni od onih, ki so bili narejeni "le" s pecilnim praškom

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. mar 2004 14:14

tole sem našla o jelenovis soli: Jelenova sol je zmes amonijevega hidrogen karbonata – NH4HCO3 in amonijevega karbamata H2N-CO-ONH4. Včasih so jo pridobivali iz rogov jelenov, od tod tudi zanimivo ime. Danes jo pridobivajo s sintezo iz amoniaka (NH3), ogljikovega dioksida (CO2) in vode. Jelenova sol na zraku počasi razpada, pri se segrevanju pa je razpad zelo hiter. Ker nastajajo pri razpadu plini se jelenova sol uporablja tudi kot pecilni prašek. Iz osebnih izkušenj pa tole: uporablja se kot rahljalno sredstvo za težka peciva in piškote: medenjake, loški kruhek in podobno. Namesto nje mirno lahko uporabiš sodo bikarbono. Nekje sem prebrala, da pecilni prašek ni dober za medeno testno, ker med nevtralizira njegov učinek. medenjake sem delala tako iz pecilnega praška kot tudi sode bikarbone in nisem ugotovila nobene razlike. Mimika

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

2. mar 2004 18:12

V lekarnah.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti