Maslo na vrhu čokoladne torte

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. jan 2013 9:13

vanja, tole ni sesirjena cokolada - tista je res zanic.

Tu je problem le hlajenje v hladilniku se relativno prevroce mase. Ne vem kaksna so bila novodila v receptu, po moje si nalil se zelo vroco maso. Talisce cokolade je okrog 30C, masla pa okrog 35C, tako da lahko zmes brez strjevanja ohladis pod telesno temperaturo (ce potipas pododo z roko mora biti ze hladna, ne vec topla) sele nato nalij na testo in ohladi.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

7. jan 2013 11:40

Uh, zamočil sem. Jaz sem vročo čokoladno kremo iz kozice vlil direktno na vroče testo iz pečice in potem oboje vroče direktno postavil v hladilnik. Oprostite, sem moški in prvič v življenju sem pekel torto. Saj se mi oprosti, ne?

Sporočilo je spremenil(a) Robbus dne 07. 2013 11:41

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

7. jan 2013 11:43

Aja, pa res hvala vsem, ker ste mi tako prijazno razložili, kje sem ga polomil :) Iz napak se učimo!

Robbus

onija  

član od: 21.11.2004

sporočila: 99

7. jan 2013 12:00

To, da v hladilnik ne dajemo vročih ali toplih stvari, bi nam moralo biti jasno kot beli dan! Ko v hladilnik postavimo vročo ali toplo stvar, v njem dvignemo temperaturo. Zato mora hladilnik delati s povečano močjo, da temperaturo v notranjosti spravi nazaj na nastavljeno. Čisto energetski vidik. Nobenega filozofiranja.

 

 

onija

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. jan 2013 13:00

Najprej je testo potrebno ohladiti. Na ohlajeno se zlije preliv - jaz dam jedilno čokolado in košček kokosove masti. Jaz jo topim v posodici na kozico z vodo na štedilniku in še precej vročo polijem po testu.ker če bi preveč čakala jo je težko razmazati po torti.  Pa lepše se maže kot če dam običajno maslo. . Potem pa torto dam hladit kar ven, ker je hladno. Šele potem v hladilnik. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. jan 2013 13:11

NIkoli se ne da vročih stvari v hladilnik. Predstavljaj si, kaj se zgodi takrat z ostalimi stvarmi, ki morajo biti v hladilniku, na pod 6 stopinj temperature. Zaradi istega razloga ne daješ toplih stvari v zamrzovalnik. Zamrznjeno hrano odmrzneš in nazaj zamrzneš. Pa si moški ali ženska. To je še drugi vidik poleg onijinega. 

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

7. jan 2013 13:48

Pravi trenutek za polivanje čokoladne glazure iz čokolade in masla je takrat, ko glazura, kot piše v starih kuharskih knjigah, "maskira žlico", torej takrat, ko z žlice ne odteče v celoti, ampak se na temperaturi zraka takoj strdi toliko, da kovine od žlice skoznjo ne vidiš več. To je izjemno enostaven test iz časov, ko so bili kuhinjski termometri v amaterskih kuhinjah še znanstvena fantastika. Če imamo kuhinjski termometer, je stvar še bolj enostavna - kot je napisala že Rebecca. Torta, ki jo glaziramo, mora biti za lep efekt ohlajena do mlačnega, ne pa mrzla. Tanka plast marmelade na površini pomaga, da se glazura lepo razlije. lp, proxima

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. jan 2013 15:30

Robbus, zdaj ko si dobil malo morje nasvetov, kako in kaj, ti pa jaz čestitam, ker si se lotil torte. In podobno kot limnol bi tudi jaz rada kdaj naredila tako marmorirano torto, brez da bi bilo potrebno kombinirati temen in svetel obliv.

Kar se pa raznoraznih "bloom-ov" tiče, po domače to pomeni, da je maščoba priplavala na površje.

Loni Makaroni

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

7. jan 2013 22:56

Če sem čisto iskren, ni bila ta maščobna glazura edina stvar, ki sem jo zamočil. Torto sem delal po tem receotu iz knjige in je bilo testo oz. biskvit preveč trd. Mogoče kdo ve, zakaj je bil trd? Obstaja opcija, da je pri takih tortah biskvit pač trd in je to normalno, ampak ne vem...

Vse sem delal točno po navodilih...

Robbus

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

7. jan 2013 23:07

Če sem čisto iskren, ni bila ta maščobna glazura edina stvar, ki sem jo zamočil. Torto sem delal po tem receotu iz knjige in je bilo testo oz. biskvit preveč trd. Mogoče kdo ve, zakaj je bil trd? Obstaja opcija, da je pri takih tortah biskvit pač trd in je to normalno, ampak ne vem...

Vse sem delal točno po navodilih...

Robbus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti