Fureš

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

31. okt 2009 16:35

roncolino, lepo prosim , sedaj pa po resnici povej, če si že kdaj sodeloval na kolinah vse tri dni (od klanja do klobas) ali si samo kot turist pogledal skozi vrata in videl kako moški na toplem špeh režejo, zraven se zabavajo, pa kuhano vino pijejo ali si ob vseh teh delih tudi sodeloval in nož vihtel? pa težka rebra in šunke prenašal? Pa v kuhinji z gospodinjami si tudi krvavice delal, pa tisto težko vonjavo po masti vohal ko se je naslednjji dan mast cvrla- ocvirki? Jaz imam še sedaj skomine ko smo zjutraj pili črni čaj z rumom - sladek , pa albertove piškote zraven namakali. Za malico so bila obvezno jetra na omako, za kosilo juha, pa pečenka, tenstan krompir. Za večerjo pa obvezno sveže krvavice in pečenka s kislim zeljem . To so lepi spomini na otroške dni. Pa veliko smeha in sproščenosti, kot da se nam nikamor ne mudi kleo

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

31. okt 2009 17:59

kleo je napisal/a:
roncolino, lepo prosim , sedaj pa po resnici povej, če si že kdaj sodeloval na kolinah vse tri dni (od klanja do klobas) ali si samo kot turist pogledal skozi vrata in videl kako moški na toplem špeh režejo, zraven se zabavajo, pa kuhano vino pijejo ali si ob vseh teh delih tudi sodeloval in nož vihtel? pa težka rebra in šunke prenašal? Pa v kuhinji z gospodinjami si tudi krvavice delal, pa tisto težko vonjavo po masti vohal ko se je naslednjji dan mast cvrla- ocvirki? kleo
Ja Kleo ne moreš verjeti da sem pri svojih 12 letih bila jaz tista k je rezala špeh (čeprav načeloma koljemo ko je mraz in v klavnici temperatura ni nikoli nad 7° toliko o toploti),ločevala žleze iz mesa pa metala na tehtnico in stregla strankam!In potem zvečer mešala ocvirke pa obarjala krvavice,pospravljala v skrinje. Tako da veš, JA SEM! In ja,koline so zabavne za vse ostale za klavca pa ti iz prve roke povem da ne!Ker če bi bilo to TAKOOOO zabavno in preprosto ne vem zakaj potem v naših koncih moj fotr kolje za celo dolino pa še kje! In zate so to morda lepi spomini na otroške dni,zame je pa to od pondelejka naprej 1 teden norenja s klanjem prašičev, rihtanjem mesa od bika in ćrebca. Roncolino Sporočilo je spremenil(a) Roncolino dne 31.okt 2009 18:22

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

1. nov 2009 13:55

Ja, je razlika, če se kolje en prašič al pa 10 al pa še več na teden. Včasih je tudi pri nas doma bilo luštno, ko so bile koline, zdaj pa ni več tako, ker se zakoljeta dva velika prašiča in potem je dela ohoho. Naš sosed v sezonah zakolje tudi preko 100 prašičev in pravi, da, ko si mlad gre, ampak te nizke temperature in ostalo pustijo posledice na sklepih. Tako, da tistemu, ki ima enega prašiča in mu kolje mesar, je najbrž fajn, mesarju pa ?? Je pa res, da včasih ni bilo vse skupaj tako časovno nastrojeno, kot je sedaj. Ampak župa iz hrtišone je pa še zmeri zame najboljša na furežni dan :) Sporočilo je spremenil(a) pe3ca dne 01.nov 2009 13:57

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

1. nov 2009 16:55

pe3ca je napisal/a:
Tako, da tistemu, ki ima enega prašiča in mu kolje mesar, je najbrž fajn, mesarju pa ?? Sporočilo je spremenil(a) pe3ca dne 01.nov 2009 13:57
Eee to sem hotela že sama reči. Prav fletno je gladat kako se grejejo pri kotlu pa bašejo v usta vse kar pride mimo pa veselo pijejo in klepetajo...tako bi se tudi jaz šla xP Roncolino

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

1. nov 2009 20:21

Pred leti,ko sem še živela doma in ko so bili prašiči v domačem svinjaku je bilo zelo lepo na kolinah.Zjutraj so moški malo za pogum malo pa zato,da se ogrejejo dobili žganje ali kuhano vino,mamica je vedno pripravla tudi kaj sladkega potam pa so šli veselo na delo.Malica je bila ponavadi okli desete ali enajste ure in so bila vedno pražena jetrca,za kosilo je bila pečenka s krompirjem in solata za večerjo pa obvezno krvavice,ko so jih izdelali tisti dan.Mesar in njegovi pomagači so v zahvalo,da so sodelovali na kolinah domov dobili malo mesa,špeha ,krvavic.Največ je seveda dobil mesar.Nekoč je klal sosed potam pa se je tega pručil svak.Koline ozirom afurež kot pravimo pri nas imajo dom aše sedaj s tem da sedaj prašiča kupijo pri bližnjih kmetih.Upamda bom letos lahko šla domov na koline,bi spet rada špeh rezala pa zraven kozarec bratovega odličnega vina.Pa možgane si moram rezervirat,jih omama zelo rada. chappy

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

3. nov 2009 9:52

Ja koline. tudi pri nas bodo kmalu na sporedu. Na kolinah naredimo salame, klobase, nekaj mesa daamo v pac nato pa podimit. Naredimo tudi kašnate klobase in seveda tudi pašteto. Pašteto pa naredimo takole. Na olju prepražimo čebulo, nato še jetrca, prepražimo tako kot bi delali pražena jetrca. Posebej pa spečemo meso. Jaz vzamem kosti,na katerih je še ostalo nekaj mesa, jih spečem, nato zalijem, da se kuhajo kot zrezki v omaki. Ko meso odstopi s kosti meso zrežemo s kosti in ga skupaj z jetrci zmeljemo. na koncu dodamo še začimbe. Lep furežni pozdrav m.schafe m.schafe

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

25. dec 2010 7:35

Pozdravljeni, mene pa zanima, ali špeh in rebra samo usolite, ali dodate tudi začimbe? Jaz za bržole dam sol, poper, česen in lovor. A se mogoče vse to da tudi našeh in rebra?

Pa še ena fotka kolin

pc240014_290

Teka

jampina  

član od: 5.12.2007

sporočila: 229

25. dec 2010 14:26

Notr lohk pade tut kakšna brinova jagoda,pa kakšna vejca rožmarina,pri nas je vse v enem čebru :rebra ,buržola,špeh ,nogice......Jast obožujem rebra iz salomurnice,da se samo odtečejo,pol pa v lonc z njimi,zraven pa okisan krompir,njammmmmm jampina

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

18. nov 2011 12:00

Teka ,te klobase res zelo lepo zgledajo,ali bi nam lahko zaupala recept?

golubić

darcy1  

član od: 30.3.2011

sporočila: 70

18. nov 2011 13:24

Golubić ti si lačen a ne?

darcy1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti