Podpeka

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

tema odprta - 1. avg 2011 17:27 | ogledi: 27.997 | odgovori: 7

Kadar delam podpeko v katerem je krompir malo zelenjave in meso(svinjina, piščanec, divjačina), se mi krompir skuha in ne zapeče. Imam litoželezno podpeko. Bi bila rešitev da bi podpeki dodali še riž (da bi popil odvečno tekočino)? Hvala

prozman

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. avg 2011 18:06

Kaj pa, če bi krompir prej kakih dvajset minut hecal v kropu, odcedil in dal šele nato v peko? Jaz uporabljam to bližnjico zadnjih deset let, prej sem pa zmeraj prosila krompir,da se naj ja za za božjo voljo, speče.....

Vendelina jr.

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

1. avg 2011 18:14

Mi damo v ponev samo meso in krompir in je krompir lepo zapečen.

barbara9

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

2. avg 2011 5:35

Ne poznam tehnologije peke v podpeki. Če pa malo primerjam s kakšno globljo ponvijo s pokrovko pa napravim tako, da najpej meso zapečemin v bistvu podušim v lastnem soku, tako da ta izpari in je na dnu ponve samo še maščoba in malo rjavkaste tekočine. Posebej skuham krompir do približno polovice. Odcedim in krompir dam zraven mesa, tako da meso potegnem na krompir. Če je mašlobe dovolj se tam krompir lepo zapeče, če je je premalo lahko dodamo olje, če pa ne želimo ravno zelo mastnega obroka pa dolijem malo vode in malo podušim in nato pustim, da se zapeče. Mogoče bi tako šlo tudi v podpeki. Kakšno meso res spusti precej tekočine in potem ko dodamo še krompir se le ta bolj kuha kot peče. Aja - podobno delam tudi v pečici.

Pozdrav

tedyka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. avg 2011 19:47

Verjetno pečeš pri prenizki temperaturi. Ogenj zakuri na kamniti ali šamotni  podlagi, žerjavico potisni na stran (po potrebi med peko dodajaj drva) in na kurišče postavi spodnjo posodo. Na dno posode položi meso, nanj pa narezan krompir. Polij z oljem, pokrij s pokrovom in na pokrov nasuj žerjavico.

Približno na polovici pečenja peko odkrij,  potegni krompir na meso, polij z vinom in ko pokrov spet povezneš na posodo, ponovno nasuj nanj vročo žerjavico.

Če dodajaš veliko zelenjave, ki vsebuje dosti vode, ta na ta način ne bo razmočila krompirja, ki se bo na vrhu lepo popekel. Seveda pa mora biti temperatura primerna in žerjavice dovolj, drugače se bo vse skupaj soparilo in ne peklo.

 

Saj tisto z dodajanjem riža se se pa hecal, a ne?



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 02. 2011 19:50

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

3. avg 2011 6:54

Hvala za navodila. Tisto z rižem se nisem hecal. Mislil sem da bi riž popil tekočino. Mi je pa info., da dam krompir najprej na vrh dobrodošla. Lp

prozman

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. avg 2011 10:10

prozman je napisal/a:

Hvala za navodila. Tisto z rižem se nisem hecal. Mislil sem da bi riž popil tekočino. Mi je pa info., da dam krompir najprej na vrh dobrodošla. Lp



prozman

 

Ravno obratno. Krompir daš najprej na dno, po polovici pečenja pa na vrh.

nola

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

4. avg 2011 6:33

Aha. Hvala.Lp

prozman

frkec  

član od: 21.11.2011

sporočila: 4

21. nov 2011 10:02

Prodam popolnoma novo kovano podpeko (orginal bosanski sač) premera 50 cm. Primerna za pripravo vseh vrst jedi iz podpeke. 041.768.434.Simon

frkec

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti