Jabolčni štrudelj - pomoč

monika88  

član od: 22.3.2010

sporočila: 3

tema odprta - 28. okt 2010 12:48 | ogledi: 22.903 | odgovori: 28

Naredila sem jabolčni štrudelj iz kvašenega testa. Pekla sem ga 1 uro in v sredini (testo) ni pečeno.

Kaj lahko naredim???

monika88

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

28. okt 2010 12:55

No..., osebno jabolčnega štrudla iz kvašenega testa nisem nikoli delala. 1 uro si pekla?

Testo je verjetno preveč mokro - pocasto, ker so jabolka pustila sok.

Kaj naj narediš?!? Še naprej pečt ni pomena. Sporoči kaj boš pogruntala.

 

Drugače pa, jabolčni štrudl se dela iz vlečenega testa.

 

Pozdravček!

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

28. okt 2010 13:06

Pozdravljeni! Tudi jaz nisem še nikoli delala štrudla iz kvašenega testa, mi ni nikoli prišlo na misel da bi ga delala iz kvašenega. Poskusi ga nekako prerezat, čez dožino(Trenuten preblisk) in speč do konca, drugega ti jaz ne vem svetovat. Tako bo mogočese še speku in bo za pojest. Pa lep sončen dan! lučica lučica

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

28. okt 2010 13:14

Mislim,da je testo vlažno zaradi jabolk in je štrudelj dovolj pečen. Pri nas doma pa smo dostikrat jedli kvašen zavitek z jabolki.Ko je mamam pekla kruh,je vedno skupaj z njim spekla v peči tudi tak štrudelj. Majdina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. okt 2010 13:27

Jabolčna potica alias kvašen jabolčni štrudl. To je moja stara mama pekla non stop. In je res, da je noter bolj vlažen. Na finto potice nas je seveda vrgla stara mama, ker smo takoj vsi imeli pred očmi orehovo, makovo ali skutno in potem tisti razočaran pogled, ko smo dobili dotični štrudl.

Loni Makaroni

JANA V  

član od: 29.11.2009

sporočila: 23

28. okt 2010 13:40

Jaz za kvašen jabolčni štrudelj jabolka najprej potenstam - odlijem odvečen sok in nato naložim na testo, pa moram rečt da se kar lepo speče, je pa dobro da potrešeš malo s piškotnimi drobtinami ali meltimi orehi. Lp JANA V

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. okt 2010 13:53

Jabolcni zavitek je zelo dober tudi iz vzhajanega testa, mnogim celo boljsi od variante z vlecenim testom. In ne vem zakaj naj bi se delal samo iz vlecenega testa? Variant je nesteto, kot tudi teorij od kod pravzaprav izvira- iz Slovenije najbrz ne. Da ne bi deloval napol pecen, moker ali surov, po razvaljanem testu obvezno potresemo na maslu preprazene drobtine. Jabolk ne naribamo, ampak narezemo na tanjse krhlje. Nekateri razvaljano testo narahlo premazejo z marmelado- tudi ta prepreci, da se jabolcni nadev ne vpije v testo. Sicer je pa vzhajan jabolcni zavitek ena od specialitet Slovencev v Italiji. lp lučka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

28. okt 2010 13:59

Će testo ni pečeno, je mikrovalovka čudežna rešitev! Verjetno najbolje, če narežeš na manjše kose, da ti bo na sredini lepo zakrknilo. Vsaj jaz sem enkrat tako reševal kvašene skutne štruklje.

Sergej

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. okt 2010 14:00

Veliko reči sem "stisnila" v mojem življenjuvendar jabolka še nisem, ja, ja, potem še sok ostane za spit a ne Onija? Kaj se vsega ne naučimo tukaj...

Tudi mi študla naredimo s kvašenim testom!

 

Nikoli ne reci nikoli

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

28. okt 2010 14:15

Kvašen štrukelj je kar poznana zadeva pri nas. Pogosto se je delal iz kvašenega testa s krompirjem, kar je odlična zadeva. Problem imam samo s količino, saj mi ne uspe narediti ravno prav majhnega, da ne bi potem ostajal. Sem pa pogledala v Kuharico Mohorjeve družbe iz leta 1931 in tam posebej opozorijo, da se štrukelj ne sme delati predebel - se testo po sredini prereže, da prideta 2 tanjša štruklja. Torej je razlog za razpacano sredico lahko predebel zavitek, še posebej ker so jabolka sedaj še zelo sočna. Lisa

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

28. okt 2010 14:42

???... Bi lahko malo poenotili ali vsaj razjasnili terminologijo?

Štruklji so pri nas zadeve, ki so kuhane v vodi, krpi ali sopari. (lahko vlečeno, verjetno tudi listnato, parjeno ali kvašeno testo)

Zavitek (štrudl) je zadeva iz vlečenega ali listnatega testa in pečena.

Potica je vedno iz kvašenega testa in pečena. (če se orehova potica zavije v krpo in skuha v kropu, so to orehovi štruklji)

A velja to po naši širni deželi?

LP

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti