Anketa-žganci

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

tema odprta - 18. okt 2003 17:23 | ogledi: 8.005 | odgovori: 7

Dodajte še nekaj več vrst žgancev! Bo več izbire!

LP

cervus

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. okt 2003 17:47

ja pol bo pa uspesnost padla LP, R.

neznan uporabnik

11. dec 2010 15:40

Prihaja čas zimske hrane, zelje, repa, fižol, krompir, žganci....za tiste, ki sedijo/sedimo, prihaja čas oreškov in posušenega sadja

 

V spominu imam, da se morajo pravi žganci tresti, ko jih damo na mizo. Zadnje čase opažam, da so dostikrat žganci podobni nekim žličnikom, razdrobljeni in zbiti polenti, cmočkom...?

Vem, da nekje pripravljajo take razdrobljene, predvsem ajdove žgance, a jaz imam v mislih tiste tresoče, žmahtne žgance, ki so podobni cvetačinim cvetkom, razcvetenim vaseršpocelnom, skratka žgancem, ki so rahli, tresoči, ne presuhi in ne premokri, ravno toliko, da se malce svetijo in da jih v bistvu niti ni treba grizti, ampak se ti v ustih raztopijo.

 

In me zanima, če še kdo namenja pozornost obliki teh naših žgancev, ki jih marsikdo ne mara prav zaradi zbitosti in občutka spopanih/zabetoniranih ust, ali je predvsem važno, da se skuha mešanica moke in še česa?

In pravzaprav me tudi zanima, koliko različnih oblik žgancev (če?) poznamo?

 

japaja

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

11. dec 2010 15:59

Jaz imam tudi rada tresoče in rahle žgance, ne pa tiste posušene in drobne...

LP Saša

 

 

Mir in dobro!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. dec 2010 16:41

Jaz pa tukajle ne razumem najbolje - zame so rahli in tresoči se žganci precej drobni - nadrobim jih z vilico, kot me je naučila stara mama. In čim bolj so zabeljeni, tem bolj se tresejo. Zame so "ta pravi" žganci samo ajdovi - ja, saj vem, da kulinarično to ni prav, ampak zame to pač tako je

lp

cervus

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. dec 2010 16:50

Sicer se na žgance ne spoznam, in nikoli jih nisem marala, vem pa kaj je dobro in kaj ni. Pravi ajdovi žganci morajo izgledati kot drobtine, malo debeljše drobtine, taki so fenomenalni, take dela gospa oskrbnica koče na Valvazorjem domu.

Drugo leto grem k njej, ko jih bo delala, da se bom končno naučila delat prave ajdove žgance.

Vsekakor po vrhu morajo biti ocvirki zravebn pa kislo zelje!

 

lp!

P.s. Venturini, nisooooooo posušeni!



Nikoli ne reci nikoli



Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 11.dec 2010 16:53

neznan uporabnik

11. dec 2010 16:51

No, zato sem pa postavila vprašanje. Ker prvi žganci, ki se jih jaz spomnim, so bili beli (krompirjevi, oženjeni ali kako že?), velikosti večjega oreha recimo in so se tresli še preden so bili zabeljeni.

 

Imam pa do tistih drobnih žgancev, ki jih večinoma dobiš po gostilnah, kar rahel odpor, ker ene stare žgance zdrobit in prepražit ni nobena umetnost. Samo da mal ajda pod zobmi zaškrta in je takoj vse okej.

Pri svežih žgamcih težko goljufaš, ker se nehajo tresti, ko so hladno oz. stari.

 

japaja

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

11. dec 2010 16:54

Japaja, potem pa pridi k nam, ko bo babi naredila koruzne žgance. Njeni so res najboljši.

barbara9

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti