Španski tapasi

BORCEK  

član od: 2.1.2010

sporočila: 66

tema odprta - 17. maj 2010 21:33 | ogledi: 42.329 | odgovori: 20

Pripraviti moram prigrizek s španskimi dobrotami. Prosila bi za ideje in seveda recepte. Hvala.

BORCEK

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

17. maj 2010 23:00

Tortilje na forumu precej receptov, drugače pa google. Verjetno vsaj en tuj jezik laufa toliko, da se bo dala za silo dojeti o čem je govora ane? ;) Viva Meier

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

18. maj 2010 12:36

Borcek, beseda tapas pomeni pokrov, pokriti. Tapas je torej katerikoli kos hrane, ki se ga postreze na kozarcku pijace. Razlage o tem, zakaj se je pokrivalo kozarce so razlicne, pd tega, da v pijaco ne bi padle muhe, do tega, da se je stem prekrivalo vonj zanic vina. Skratka, tako vcasih. Danes je tapas najpogosteje manjsi prigrizek ob pijaci, ki je v celoti obrok zase. jedi so lahko hladne ali tople, zelo preproste ali malo bolj komplicirane. Med najpreprostejse bi spadale naslednje zadevice: - manchego sir - olive zelen - olive crne - olive marinirane z zelisci - suseni paradizniki v olju - zacinjeni prazeni mandlji - pata negra (jamon iberico)- prsut iz posebne vrste spanskih prasicev - nabodala iz rakcev - nabodalca iz choriza - nabodalca iz choriza in piscanca - kalamari in chorizo - skoljke v belem vinu, s cesnom in petersiljem - polnjene male paprike - mini kosi spanske krompirjeve (ali druge) tortilje - mini porcija paelle - itd. Skratka, moznosti je neskoncno. Od teh zelo preprostih, do bolj kompliciranih jedi, ki pa se postrezejo v mini verziji. Poanta je kozarec dobre pijace, lezerno druzenje in se bolj lezerno prigrizovanje. fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. maj 2010 9:40

Na izredno željo naših gledalcev in poslušalcev....še prevod : Chorizo je drugače klobasica/salama iz svinjine (baje je to original, medtem ko obstajajo tudi verzije s kozjim mesom in teletino) in med začimbami najbolj izstopa rdeča mleta paprika. Ampak pravijo, da je chorizotov točno toliko, kot je proizvajalcev te klobasice, kdo bi vedel. Tisto, kar sem sama poskusila je za moj okus zelo spominjalo na nekaj med slavonskim kulenom in suho salamo. Jamon iberico je dejansko tisto, kar bi mi prepoznali in prevedli kot pršut. Po okusu je malce drugačen od našega, zna biti, da je kakšna finta v tem, kje ga sušijo. Namreč, načinov, kako predelati svinjino poznajo kar nekaj in večina teh izvedb je poimenovana tako, da imajo v nazivu besedmo jamon, potem je pa zraven še kak pridevnik ali pa kakšna pojasnjevalna besedna zveza... Španski pujski so za nas posebni v toliko, da imajo drugačno kožo, skratka narava jim je za bivanje na soncu namenila malo več pigmenta in so pač "črnčki" - cerdo negro. Včasih so jih pasli po pašnikih na planotah osrednje Španije, danes je tega manj, ampak okoli Valladolida bi se pa tudi tega še kar precej našlo. Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. maj 2010 10:50

A potem so nekatere angleske vrste svinj, ki so crno bele taksne zato, ker vcasih sije sonce, vcasih pa dezuje? Kaj pa angleski "rare breed" svinj, ki imajo dolgo, mocno nakodrano dlako? Zaradi zadnjega modnega trenda na londonskem fashion week-u, najbrz. In spanske rdece svinje? Da drugih zelo posbenih breedov niti ne nastevam. Jamon Iberico (iberski prsut) se lahko imenuje samo prsut, ki prihaja od te vrste svinj. Podobno kot pri nasi kranjski klobasi, ki mora imeti tocno doloceno sestavo. Poseben je spanski prsut spodaj nastetih vrst predvsem zato, ker imajo te vrste svinj sposobnost hranjenja mascobnih zalog tudi med misicnimi tkivi, zato je prsut izjemno lepo marmoriran. Ce je rezan lepo na tanko in je prave temperature, se dobesedno raztopi v ustih. Okus daje prsutu kot vsem vrstam mesa predvsem prehrana zivali. V tem primeru je to zelod (Jamon Iberico de Bellota). Ta vrsta spanskega prsuta je najdrazja. Da ne bom zdaj tukaj celega doktorata spisala na temo spanskih prsutov- po kvaliteti se razvrstijo od "...de bellota" (svinje hranjene z zelodom), potem pride "...de recebo" (mesana prehrana) in nazadnje "pata negra" (komercialna prehrana). fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. maj 2010 14:30

Freši, tisto o cerdo negro sem slišala na Comando actual na TVE in prodam to, kar sem slišala tam. Drugače pa, freši, meni se ne da. Capisc''? Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. maj 2010 14:36

Vsekakor. In to vec kot si mislis. fresh

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

20. maj 2010 0:34

To mi deli. Dolores

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

22. maj 2010 19:04

Comprendo, claro, kar pa ne spremeni dejstva, da ima fresh čisto prav. Svinja pač ni svinja - da se ne bi zdaj prosim spuščali v diskurze, ali barva polti vpliva na osebnostne lastnosti in sposobnosti tudi v prašičjem svetu, in ali imajo v Valladolidu zdaj sploh še kaj drugega za počet, ko gre avtomobilska industrija v maloro - in predstave nekaterih zavednih Slovencev o pršutu so včasih malo preveč v smislu stare avstroogrske pikrosti "...drei Slowenen, ein Quartett" (no, Slowenen je malo polepšano, pa pustimo to). Mene so bridke (lažem! - nadvse slastne) izkušnje s terena s španskimi kolegi naučile, da ko tvoje brbončice nekaj časa razvaja pravi španski jamon, potem imaš s prehodom nazaj na kraško varianto iz pristnih madžarskih svetlopoltih pujsov pač malo težav, oziroma malo bolj moraš stisniti zobe. Toliko o vplivu prehrane pujsov in tehnologije obdelave njihovih posmrtnih ostankov, vsaj spodnjih okončin, probližno tako kot mercedes in fiček, ampak tudi s fičkom se pride okoli sveta in ko ti priraste k srcu prisegaš na njega do smrti (svoje ali fičkove, v upanju, da ne gresta v nebesa skupaj). No, ko sem že pri španskih izkušnjah s terena - tortilje vladajo; v glavnem tiste čisto navadne variante, iz krompirja, čebule in jajc, to je delovna verzija, ki se prinese od doma zavita v časopisni papir in se v malih koščkih je kot tapas, v velikih pa kot kosilo. Potem je pa seveda neskončno variacij na isto temo z raznoraznimi dodatki iz zelenjavnega, zeliščnega pa tudi živalskega sveta, pač zamešaš noter, kar ti pride pod roko ali se valja v hladilniku od včeraj, in s tem tortilja malo pridobi na plemenitosti, na okusu pa kakor kdaj. Z drugimi besedami: če hočeš pravi španski tapas, predvsem ne kompliciraj. Pa obilo zabave! Sonja

BORCEK  

član od: 2.1.2010

sporočila: 66

22. maj 2010 21:36

Hvala, hvala še za dodatne ideje. Mislim, da se bom kar znašla, samo španskega jamona ne bo. Ga še nisem videla pri nas, da ga prodajajo. Viva meier hvala za linke. BORCEK

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti