Praznično pecivo 2009

neznan uporabnik

26. okt 2009 11:35

Jaz imam pa večno dilemo: Kako shraniti piškote, da bodo ostali čim bolj enakega okusa kot sveži. Poskušam s pločevinastimi, tuperware, PVC škatlami. Ampak okus se spremeni. Nekateri se tudi zmehčajo. Zaenkrat mi še najbolj ustreza zmzovanje. Edino domači prijatelj je dober tudi po nekaj dnevih. ajda66

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

26. okt 2009 11:40

Ajda66, jaz jih vedno hranim v pločevinastih škatlah. noter dam malo peki papirja, da je čiščenje lažje, potem pa vsako vrsto peciva v svojo škatlo. Mogoče se ti okus spremeni, ker imaš različne vrste skupaj? Ne vem, to je edino kaj mi pade na pamet. Meni se zmehčajo edino tisti, ki jih delam na testomat in lepim skupaj z marmelado in prelijem s čokolado. Je pa res, da so nam taki tut najboljši, in jih vedno jemo, ko so vsaj dva dni stari. Petya

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. okt 2009 12:34

Meni trdi piškoti, v katerih je obupno veliko moke, nikoli niso sedli. Zato raje pacam z mehko smetano in so piškoti ves čas lepo mehki)))) Eden od mojih zadnjih umislekov (ker sta me dve ladies opozorili, da nisem posredovala recepta) so čokoladni piškoti z lešniki. Opozarjam, da so malo afrodiziačni. Sestavine (okvirno) za kakih 60 piškotov 80 dag jedilne čokolade 1 kg mletih lešnikov 1 dl nugatovega likerja 8 dl sladke smetane 4 jajca 8 žlic sladkorja (oziroma po okusu) 25 dag pšeničnega zdroba 10 dag gladke moke 30 dag čokoladnih mueslijev (Vitalisovi so najboljši) 60-70 čokoladiranih lešnikov (prodajajo v hipermarketih) Priprava: V loncu grejemo smetano in člokoado in mešamo, da se ne prime dna. Ko je masa razpuščena, vmešavamo razžvrkljana jajca. Odstavimo z ognja. Dodajamo mlete lešnike, nugatov liker, zdrob in mueslije. Vmes poskušamo maso in dodajamo sladkor po okusu (ta del priprave imam najraje!) Masa postaja vedno bolj gosta. Če še ni zadosti gosta (skratka, če še ne odstopa od stene lonca) dodamo še gladko moko (okivrno 10 dag, lahko pa tudi več), da nastane taka čokoladno-lešnikova kepa, ki daje slutiti, da bo iz tega okej testo. Ta masa potem počiva 2 uri v hladilniku. Piškote naredimo tako, da delamo iz uležane mase kupčke, v katere zatlačimo čokoladirane lešnike. Pečemo na 190 stopinj, 11 minut. Piškote/kolačke damo v papirnate skledice. Vendelina jr.

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

26. okt 2009 12:58

Ooooooooo Vendelina, super.

Te piškotke bom zagotovo uvrstila na seznam božične peke.

Hvala

MM

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. okt 2009 13:20

Moji najljubši, prepisani iz: Anje št. 4, november 2008, narejeni n-tič... Čokoladni piškoti – moji piškoti no.1 200 g masla 400 g sladkorja 120 g kakava (v prahu) 2 jajci 1 žličko vanilijeve esence 320 g moke 1 žličko pecilnega praška 1/3 skodelice čokolade z vsaj 60% deležem kakava, (sama uporabim 70%-80%) sladkor v prahu Pečico segrejemo na 180*. Z električnim mešalnikom zmešamo maslo in sladkor, dodamo kakav, jajci in vanilijevo esenco in dobro zmešamo. V drugi posodi zmešamo moko in pecilni prašek in to počasi dodamo masleni zmesi. Testo oblikujemo v dvocentimeterske kroglice (lahko malo večje, sicer ne gre košček čokolade noter). S palcem na sredini naredimo luknjo in vanjo potisnemo košček (1/4 koščka, več ne bo šlo) čokolade, čeznjo potisnemo testo. Kroglice položimo na pekač, obložen s peki papirjem, pečemo približno 10 min. Piškote ohladimo in potresemo s sladkorjem v prahu. Postrežemo tople, ker imajo tekočo sredico! Ohlajene prej pogrejemo v mikrovalovni pečici! Čokoladni piškoti s kandirano češnjo 300 g masla 120 g sladkorja 1 jajce ¼ žličke mandljeve esence, (grenki mandlji so še boljša izbira) 115 g temne čokolade 400 g moke 2 žlički cimeta 10 kandiranih češenj, (jih je potrebno več, vsaj dva zavitka Schwartau recimo) 85 g bele čokolade V posodi penasto zmešamo maslo in sladkor. Dodamo jajce in mandlejvo esenco, potem še temno čokolado, ki smo jo prej stopili. Dodamo moko in cimet in dobro zmešamo. Testo oblikujemo v kroglo, jo zavijemo v plastično folijo in jo za pol ure postavimo v hladilnik. Pečico segrejemo na 180*. Iz testa oblikujemo kroglice in jih položimo na peki papir v pekač. S prstom naredimo na sredi kroglice vdolbino in vanjo vtisnemo polovico češnje. Pečemo od 15 –17 min. Stopimo belo čokolado, ko se piškoti ohladijo jih pokapamo z njo, ali pa narišemo čeznje črte. Karamelni poljubčki 200 g masla 50 g sladkorja 30 instant kave v prahu 1 jajce 1 žličko vanilijeve esence 200 g polnozrnate moke 160 g bele moke 18 karamel 1 žlico smetane 42 arašidov, oblitih s čokolado, (ali kakih kavnih dražejev) V posodi zmešamo maslo, sladkor in kavo. Dodamo jajce in vanilijo ter mešamo. V posodi posebej zmešamo moki in ju dodamo maslu. Dobro zmešamo. Testo oblikujemo v kroglice in jih položimo na peki papir na pekaču. Na sredini vsake kroglice s prstom naredimo vdolbino. Pečemo 10 -12 min na 180*. Karamele stresemo v kozico in jih skupaj s smetano na šibkem ognju stopimo. Ves čas mešamo! Z žličko vlijemo na vsak piškot nekaj karamele. Na koncu dodamo arašid ali draže. lidka [sonce]

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

26. okt 2009 13:56

Vendy, so to ti slavni Vendijini baci piškotki, omenjeni pred kratkim?

tulka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. okt 2009 14:01

Tulka, našla si me Glede na to, da Anje ne berem, niti od tam ne jemljem receptov, lahko ob branju lidkinih favoritov samo skromno ugotovim, da great minds do think alike.... Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 26.okt 2009 14:03

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. okt 2009 15:07

Na vlaku na poti na Dunaj, je Anja z recepti kar ql. Jaz sem komaj čakala, da pridem nazaj in pečem, : ) Aja, pekla sem pa še Fave dei Santi najprej iz skoraj kile mandljev, zdaj pa še iz 600 g ponovno... lidka [sonce]

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

26. okt 2009 15:51

Meni se piškoti lepo shranijo v kovinskih škatlah, niso  pa vsi primerni za pvc škatle predvsem taki, ki so izdelani s kakšnim jugortom. Vsaj take so moje izkušnje.

Sem pa čez leto veliko pekla, tako, da sem se nekaterih receptov oziroma izdelav -postopkov že malce naveličala.

Bom morala malo po knjigah pogledati, oziroma podrobno še po kulinariki, take recepte, ki nimajo slikic.

Imam pa eno vprašanje. Recimo , ko piškote  namakam v čokoladni preliv, ki ga kupim v PV, piškote zlagam na rešetko. V tem primeru se zelo krhki piškoti radi zlomijo pri odstranjevanju z mreže.

v primeru , da pa jih zlagam na peki papir pa se okoli njih naredi takšna skorjica, kljub temu, da počakam, da se  odteče del čokolade iz piškota.

Kako delate ve?

lp

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. okt 2009 15:59

Imaš dve varianti na izbiro: - pri odstranjevanju piškotov s peki papirja si malo pomagaš bodisi z olfo, gre pa tudi z navadnim nožem iz jedilnega pribora. Če pa kaj čokolade štrli stran, bogpomagaj, to je šarm doma narejenih piškotov. - namesto pomakanja greš na koncept prelivanja s tenkim curkom (vzameš tisto švartau čokoadno glazuro, segreješ v vodi in odrežeš en vogal in potem teče ven tenek curek), tako da dobiš tanjše črte in čirečare po piškotih. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti