| japaja je napisal/a: |
| Če čebulo pražiš (do zlatorjave barve ali malo čez), dobi jed bolj konkreten oz. morda malo čebulasto grenak okus. Če čebulo kuhaš (dušiš), da se le razpusti in je še vedno zelo svetle barve, bo jed bolj sladkasta.
Če pa si, Gartner 3, zmiksal čebulo, preden si jo dal v kozico, si pa čebulo preveč pretepel in stolkel in zmečkal in je šla tekočina iz nje na eno stran, ostanki celic pa na drugo..in je bil okus skregan sam s sabo.
Sicer pa poguglaj |
Praženje ali kuhanje čebule
No, sedaj lahko izkristaliziramo recept za dober golaž:
Rabimo čebulo ( najboljša je šalotka, ali še boljša navadna, morda še boljša rdeča ) in meso ( načeloma goveje od koder koli z goveda, ali pa divjačina, morda zajec......... ) ter nekaj začimb. Najprej, na olju prepražimo čebulo, ali pa meso, kaj nam bolj ustreza. Pri praženju, lahko dodajamo vodo, ali pa tudi ne. Če najprej pražimo/dušimo čebulo, ki je narezana na drobno ali pa na debelo, kako nam pač ustreza, lahko je to čisto mal ali do zlatorjave barve. potem dodamo meso, ali pa čebulo, če smo meso pražili najprej. Ko je vse mal podušeno, lahko dodamo nekaj korenja ( in zelene ) ali pa tudi ne. Od začimb, je obvezna paprika ( dokler se ne javi kdo, ki bo to zanikal ), potem po želji: ali nič več ali pa, po vrsti: majaron, pimet, poper in verjetno še kaj. Vse skupaj lahko zalijemo z vodo, lahko tudi ( najboljše ) z rdečim vinom, ali pa ( še boljše ) z belim vinom. Če tega nimamo, lahko tudi s konjakom ( seveda najmanj VSOP kvalitete ). Dušimo do mehkega, razen za ljubitelje žilavega mesa.
Dober tek!
ežojAfnanje zzak, afnanje prenažrtih ( ali za prenažrte ) osebkov našega rodu, in nič drugega
.
V jedeh močno začinjenih, kot je golaž, paprikaš ( tudi ribji ), kislo zelje, pasulj........... iz čisto razumskih razlogov ne verjamem, da bi se dotatek enega kozarca vina ( pa nikoli se ne dodaja en kozarec, ampak nekaj požirkov ) ali konjaka poznal na okusu. Pri nekaterih jedeh, recimo pri rižoti, nekateri zapovedujejo pod " mus ", da se po začetnem praženju riža na maslu zalije z vinom, češ da se le tako razvije " tapravi " okus, drugi, ravno tako priznani avtorji ( recimo Marcella Hazan v Essentials of Classic Italian Cooking ) tega ( vina ) sploh ne omenja, čeprav ima celo poglavje o rižoti. Podobno je pri jedeh iz ribe ( morske ) ali pri morskih sadežih, čeprav v takšnih primerih ( nežne ribe, riž ) dopuščam možnost da se tudi nekaj malega pozna na okusu, vendar sem prepričan, da večina nas navadnih smrtnikov, ki kakšno takšno reč zaužijemo enkrat ali dvakrat letno tega nismo sposobni ločit. Pri nekaterih jedeh vpliv dodanega vina je lahko zaradi kisline vendar...........
Pri sladicah je stvar nekoliko drugačna, posebej če se ne peče po dodatku alkohola ( če se navlaži pečen biskvit, ali pri izdelavi pralin.............
Glavni vpliv dodajanja kaj takega jedem je psihološki, kot pri marsikateri drugi stvari: če verjamete da požirek konjaka v golažu močno spremeni okus " celega lonca " golaža, potem je to za vas tudi res ( vendar o tem ne mene prepričevat ).
ežojKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
