Peka pizzv krušni peči

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. maj 2009 12:04

šamotna opeka je super. ne nič ne pomokam, ker sta itak testo in lopar pomokana. moka pa se na opeki pri 300 samo zažge na opeki in potem zažgana prime na testo. cellnet

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

10. maj 2009 13:57

Lahko, če so glineni.

Lijana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. maj 2009 22:30

Celinet, meni je tast ki je star maček v izdelovanju krušnih peči, naredil peč pred parimi meseci. So pa drugače peči od 5.000,00€, pa tja do 7.000,00€ tako da te re lahko kap. In potem je še veliko vprašanje če re dela. Naj omenim še to, da je moj tast bil strogo proti šamotu. Spodaj mora bit ročno izdelan "cegu" in da ne rečem koliko smo prevandrali, predno je bil zadovoljen. Pa bog ne daj, da ti kdo tlači kako malto, oziroma beton kamorkoli pri izdelavi. Testo za pizzo imam u nulo naštudiran. Meni ni štos v temu, da bi na loparju raztegovala in nadevala testo, ampak to želim naredit kot v pizzeriji. Nikakršnega problema ni, ko je treba dat pizzo ali kruh iz loparja. Gre kot za šalo. Težava je le, ko je treba dat pizzo na lopar. Zadevo že skoraj obvladam, samo še granitni delavni pult, pa bo tako kot treba. lp Vesna

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

11. maj 2009 0:19

@vesna aha, se pravi ti bi vseeno rada postala profesionalka... ;) kakšno testo pa ti uporabljaš? ja tam nekako ali še malo več se vrti moj predračun, če dodam še odprto ognjišče... a lahko tasta vprašaš zakaj ne šamot in zakj stara ročno izdelana opeka? kje misliš da nič cementa, ko zidajo obok? ker nekaj pa le mora držat skupaj peč... :) ps. še to, a tvoj tast to dela profesionalno ali samo za zabavo? ker če prvo, potem, bi ga mogoče prosil za predračun. cellnet

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. maj 2009 8:20

Mi smo pri gradnji peči tudi imeli takega mojstra stare šole, ki o šamotu tudi slišati ni hotel, in smo v lovu za starimi cegli prelaufali pol Slovenije, dokler končno ni bil zadovoljen. Je pa res, da je naredil peč 1a, pri velbu ni rabil nič malte, ampak je opeko tako zložil, da daje podporo sama sebi (ne me vprašat, kako se mu je to posrečilo, bi rekla, leta in leta prakse, še posebej, ker peč "diha" - se širi in oži, ko se kuri - je pa res, da mi je enkrat ena opeka padla točno v kruh, je prišel mojster nazaj, nekaj brkljal po velbu in peč je bila spet ko nova). Kolegica pa ima peč iz šamotne opeke, pa nič slabše ne peče kot moja - verjetno je to, da šamot ni dober, miselnost mojstrov "stare šole". Saj je tako v več primerih, ne samo pri pečeh. Moja stara mama ni hotela niti slišati, da bi maslo in sladkor ali jajca ali beljake zmešala z električnim mešalnikom - ne, vse je moralo biti na roke, ker je bilo tako rahlejše. Kobajagi. Je nisem mogla prepričat o nasprotnem nikoli. No, zdaj pa že nakladam. Se poslavljam. Aha, cellnet, da si ne boš nog zbrusil in živcev stran metal - po moje šamot ni nič slabši - ampak to je samo moje, zelo amatersko mnenje.

lp

cervus

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

11. maj 2009 14:09

Nebi vedela zakaj, mislim pa da je finta v temperaturi, držanju temperature in peki na dolgi rok (mislim na leta in leta peke). Bom vprašala in ti povedala. Sicer pa je moj tast v 81 letu in vse svoje življenje je posvetil krušnim pečem. Če bi danes še lahhko delal, bi ga plačali v zlatu, biserih in draguljih, pa tega ne dela več za debar. Tujci ga hodijo prosit, pa kaj, ko mu ni več do tekanja okrog. Malte ne sme biti nikjer. Če se ne motim, sta z možem vse delala z glino, to pa sta prej namakala v vodi. Skratka, to je cela znanost in mladi pečarji to naredijo bolj po sistemu "nek drži vodu, dok majstori odu", zato je bolje, da plačaš malo več. Sicer pa te stvari mož bolje ve in obvlada in če boš potreboval kak nasvet, se oglasi na zp. Testo pa delam s solno-kvasno emulzijo z dodatkom olivnega olja in samo soli. Nikoli ne dodam sladkorja. O količinah bi težko kaj rekla, delam vedno po občutku in vedno je izvrsten. Še boljši strokovnjak za te reči pa je hči. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti