Lesnikova potica - zacetnica

nika2  

član od: 13.2.2003

sporočila: 13

tema odprta - 16. apr 2003 10:22 | ogledi: 3.619 | odgovori: 6

Lep pozdrav,

Letos sem se odlocila, da bom za velikonocne praznike prvic sama spekla lesnikovo potico.

Glede peke imam kar nekaj izkusenj , potice pa res se nisem nikoli pripravila, zato bi

bila za kakrsen koli nasvet, recept ali namig na kaj naj bom pri peki pozorna zelo hvalezna

ker si zelo zelim, da bi mi potica lepo uspela.

hvala in lep pozdrav

nika2

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

16. apr 2003 13:08

Zdravo! Po mojem je najpomembnejše, da imaš pravo testo - ne premehko in in pretrdo, lahko si pomagaš z receptom iz čokoladne potice v bazi, ter da pustiš testo dovolj dolgo vzhajati. LP Rebeka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. apr 2003 14:37

V bazi si poglej recept za orehovo potico, ki so mi ga objavili enkrat v maju 2001. Namesto orehov pač daj lešnike. Sigurno rata, samo enkrat vzhaja, pa skorja nikoli ne odstopi. Lahko ti pa posredujem še en recept za ta hitro testo za potice. Sem ga ravno v soboto ta prvič probala. Ostala so še bolj švoh jabolka od ozimnice, pa smo rekli, da jih je za pujse škoda. Torej sem se vrgla v jabolčno potico, tudi od te ni ostalo nič. Testo pa vzhaja samo enkrat in še to samo 15 minut. LP Loni Makaroni

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

16. apr 2003 15:35

Loni , jaz bi prosila za ta recept. Pa potem nič ne odstopi skorja? Rebeka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. apr 2003 19:50

Rebeka! Skorja sigurno ne odstopi pri tisti najprej omenjeni, ki vzhaja malo dalj kot 15 minut. Moram pa reči, da tudi pri hitri ni bilo nobenega zraka vmes. Zato sem se pa kar slikala z njo, moja prva jabolčna potica, pa tako ok je ratala, sem cel čas peke kot kako dete visela pred pečico in gledala, kaj se dogaja. Tukaj je pa še recept, da me pa ne bo kdo kregal, ga bom dala pa še na čakalno listo za v bazo, z navedbo avtorjev, seveda. HITRO TESTO ZA POTICE Sestavine: kvasec iz 1/2 dl mleka, 4 dag kvasa, žličke sladkorja in žlice moke 50 dag bele moke (jaz sem je dala še 10 dag več, testo je bilo premokro za razvaljanje) 7 dag sladkorja 7 dag margarine 1 jajce sol 1/4 l mleka Postopek: Med presejano moko zmešamo sladkor in sesekljamo maščobo ter dodamo sol. Naredimo jamico, vanjo vsujemo kvasec in jajce, mleko ter na hitro umesimo testo. Testo takoj razvaljamo, namažemo z nadevom, položimo v namaščen pekač. Vzhaja naj 15 minut, nato ga postavimo v razgreto pečico in pečemo 1 uro (pri nas je bilo 45 minut dobolj; izkušnje moje mame so take, da nastavi uro vedno za 15 minut manj kot zahteva recept, laže jo je potem še malo naviti kot pa točiti solze nad zasmodarijo) pri cca 200 stopinjah. Pečeno potico pustimo v pekaču, da se nekoliko ohladi, nato jo zvrnemo. Posujemo s sladkorjem in pojemo. Lp Loni

Berni  

član od: 2.7.2002

sporočila: 55

17. apr 2003 9:43

Meni je enkratna lešnikova potica z marcipanom. Je nekaj posebnega po okusu in tudi po izgledu. Prilagam recept, če se odločiš da jo spečeš: SESTAVINE 230 g moke 150 ml mleka 20 g kvasa 25 g sladkorja 65 g masla pol čajne žličke soli Nadev: 50 g rozin 50 g masla 50 g marcipana 100 g mletih lešnikov 50 g drobtin 3 žlice moke jajce 2 žlici zdroba 150 g sladkorja 2 žici limoninega soka Moko damo v skledo, v sredini naredimo luknjo. Mleko segrejemo, zdrobljen kvas damo v luknjo, dodamo sladkor in malo moke ter pomešamo. Pustimo stati 20 min. Nato dodamo še preostali sladkor, maslo in sol. Vse skupaj tako dolgo gnetemo, da se testo lepo loči od posode. Pokrijemo, damo na toplo mesto in pustimo 20 min. počivati. Za nadev rozine prelijemo z vročo vodo in jih nato s kuhinjsko krpo osušimo. Maslo raztopimo. V posodi zamešamo marcipan, lešnike, drobtine, moko, jajce, zdrob, sladkor in limonin sok. Po potrebi dodamo malo vroče vode. Dodamo maslo. Testo razvaljamo v kvadrat 25x25 cm, namažemo z nadevom, potresemo z rozinami in z obeh strani zavijemo proti sredini. Pečemo 50 min pri 160 C (model 25 cm). Ohlajeno potresemo s sladkorjem v prahu. Če želiš peči v normalnem pekaču (kot običajno potico) je potrebno narediti dvojno količino. Meni je to poleg čokoladne potice, najboljša potica kar sem jih jedla, pa sem jih veliko. Je imela moja mama nekaj časa "manijo" in je hotela izpopolnit svojo potico tako da smo jih jedli vsak teden. Uspešno peko.

nika2  

član od: 13.2.2003

sporočila: 13

17. apr 2003 10:16

hvala za recepte,zdaj imam kar malce vec volje in optimizma, da bo potica uspela lepe velikononcen praznike vam zelim nika2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti