Kje kupiti svežo meto sredi zime

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

25. mar 2009 16:07

rimljanka je napisal/a:

strelka je napisal/a:
rimljanka je napisal/a:

strelka, pa ja menda veš, da imamo pri nas 4 letne čase.........................

Ne, a ti to čisto resno?! strelka

 

Ja, povsem resno. Meni se pač zdi povsem normalno, da ima hrana (oz. njene sestavine) svoje obdobje, vezano na letni čas. Nekako ne pričakujem mete januarja, pa podzemna koleraba mi ni julija prva izbira. Jagenjčki so pač običajno pozno spomladi, mlad ovčji sir v času, ko ovce molzejo, čas za čemaž je zdaj, ne pa oktobra.

Če torej sredi zime pričakujem svežo meto, se zavedam, da je

a. vzgojena v rastlinjaku, pod umetno svetlobo, dodatno ogrevanem,....

b. pripeljana od daleč, kjer so podnebne razmere drugačne...

Oboje zahteva veliko več energije, kot če meta zraste v njej običajnem času. Enako je z vsemi drugimi rečmi.

Če se samo spomnim, kakšne količine bazilike je Jamie Oliver dajal v jedi. Če bi ta bazilika zrasla na njivi sredi Istre, recimo (da ne govorim o kakšni grški), v sušnem, sončnem in vročem juliju, ga ni, ki bi tisto jed z užitkom pojedel. Ker pa je abzilika zrasla v rastlinajku, kjer ni videla sonca,.....je imela sevda komaj kaj eteričnih olj in drugih učinkovin.....

Me torej res ne presneča, da pozimi ne dobim sveže bazilike. Pa moti me tudi ne.

 

Rimljanka, prihrani pokroviteljstvo, pa tudi ni treba vedno imeti zadnje besede. Ker se vsega tega dobro zavedam in se tudi sama držim sezonskih sestavin. Ampak človeku se vsake toliko vseeno kaj zalušta, meni pač mojito, in takrat bi čisto z veseljem kupila kakšno vejico. In nihče ni govoril o presenečenju in motenju ipd. Amen. strelka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

25. mar 2009 16:53

Jaz pa ne razumem, zakaj naj bi bilo pokroviteljsko, če rimljanka razloži o teh rečeh, ki so pač iz njenega foha in je v njih doma, se je s tem ukvarjala med študijem, se s tem ukvarja poklicno, pa še v družini imajo posla z zelišči in zdravilnimi rastlinami. Meni je vsekakor fajn iz verodostojnih virov kaj izvedeti. Ognjič

Jerča  

član od: 24.11.2006

sporočila: 146

25. mar 2009 17:58

Rimljanka je šefica! Jagoda

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

25. mar 2009 19:04

No, znanje in šefovstvo nista vedno v enaki liniji . In pri rimljanki nima šefovstvo nobene veze z njenim znanjem oz. poznavanjem botanike in kar je podobnih reči. Pa tudi ne vem, zakaj je treba brcat, kot razvajeno otroče, če ti nekdo postreže s strokovno podkrepljenimi dejstvi? Saj tudi ni tako strašno težko reči, da smo se spet kaj novega naučili, ali pa se vsaj vzdržati zajedljivih komentarjev. Ognjič

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. mar 2009 21:46

se bom poskušal izognit pripobam o pokroviteljstvu in ostalih zadevah, zato: @strelka potem slabo "čekiraš" ponudbo, ker imajo timjan, baziliko, meto, koriander, pehtran, drobnjak, svež lovor, pa še kaj bi se našlo celo zimo sveže na tržnici. res tipična stvar, ki izgine s poletnim soncem je origano. majarona ni vedno. krebuljica je zelo sezonske narave. kje pogledaš ap sem napisal že prej, pa še enkrat ponovim: skrajno desno (če gledaš proti ljubljanici) prva (kmetija dovč), druga in predzadnja stojnica (ce šteješ od ceste proti ljubljanici) imajo zagotovo meto. pa še kakšna druga stojica, če malo povprašaš... je pa res že pomlad, kar se pozna tudi pri ponudbi zelišč, ki je zadnje tedne prav dobra tudi drugje. cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti