Čokoladni preliv - problem

lonja  

član od: 20.3.2003

sporočila: 26

tema odprta - 20. mar 2003 16:39 | ogledi: 7.308 | odgovori: 8

Že nekajkrat zapored se mi je zgodilo, da so se na čokoladi, s katero sem premazala piškote (medenjake) čez nekaj ur pojavile drobne zvezdice - kot ledene rože, čokolada pa je posivela. Uporabila sem jedilno čokolado ali pa temni čokoladno obliv, pa se je vedno zgodilo isto.

Včasih so mi ti piškoti vedno dobro uspeli, zdaj pa so bili že nekajkrat katastrofalnega (plesnivega) videza, čeprav uporabljam isti recept in enake sestavine.

Ali kdo mogoče ve, v čem je problem?

Lonja

Temo je spremenil(a) lonja dne 20. mar 2003 16:39:38

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

21. mar 2003 15:40

Kaj pa če gre za t.i. izstopanje maščobe, ki jo najdemo na kaki bombonieri (oz. bombonih v njej), ki je bila najprej pregreta (natopljena) potem pa ponovno ohlajena. Taki bomboni so po okusu še v redu, le videti so "plesnivi". Kako pa ravnate s pecivom po tem, ko ga premažete? Običajno se glazira čisto hladno pecivo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

lonja  

član od: 20.3.2003

sporočila: 26

21. mar 2003 16:38

Tinca, ne, ni videti, kot da gre za izstopanje maščobe. Prej, kot da je maščobe premalo (zaradi pustega sivkastega oprha). Če pa bi je bilo več, se čokolada ne bi strdila. Poskusila sem že vse načine topljenja čokolade (v vodni kopeli in nad soparo), vendar to na končni izgled ni nič vplivalo. Ko piškote namažem, jasno čisto ohlajene, jih pustim položene drugega ob drugem, da se preliv strdi. Medenjaki so zelo okusni (žal le za domače, gostom bi najbrž dajali stoleten videz). Lp Lonja

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

22. mar 2003 18:25

Živjo. Tudi jaz imam podoben problem, ki ga do zdaj še nisem rešila. Ugotavljam pa - podobno kot Lonja - da ne gre za izstopanje maščobe, pač pa prej za pomanjkanje maščobe oz. vlage. Namreč, medenjaki, ki jih namažem s čokolado čez dan ali dva postanejo bolj suhi kot medenjaki, ki jih premažem s sladkornim ledom. No, niso tako suhi, da ne bi bili za jesti, niso pa ravno tako dobri kot tisti z ledom. Tako da sem sklenila, da bom naslednjič, ko bom delala medenjake, poskusila čokoladnemu oblivu dodati nekaj dodatne maščobe. Pa še to, obliv ponavadi delam iz temnega čokoladnega obliva ali iz jedilne čokolade - prav tako kot Lonja. Te težave opažam samo pri pecivu, kjer uporabim med. Pozdrav, Maya

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

23. mar 2003 11:42

čOKOLADA POSTANE TAKA, KO SE STOPI, ČE SE PRI TALJENJU PREVEČ SEGREJE. Tina Uštar

lonja  

član od: 20.3.2003

sporočila: 26

23. mar 2003 13:31

Hvala, Tina. Ja, to bi bilo kar verjetno. Lp Lonja

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

23. mar 2003 17:38

Ja, samo dvomim, da se pri topljenju na pari toliko pregrejo. Poudarjam, da nimam nikjer drugje takih težave, le pri medenem testu.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

24. mar 2003 12:34

Tudi pri taljenju na pari se cokolada toliko segreje, da mascoba lahko izstopi. Nekje naj bi bila "delovna temperatura" cokolade 27-33C. Ce segrejemo nad 33C se mascoba loci od trdnih kakavovih delcev in jo moramo enostavno vmesati nazaj. http://www.foodtv.com/foodtv/print/recipe/0,6255,20 Ce se ta problem pojavlja vedno samo pri medenem testu, je razlog lahko tudi kaj drugega. Kaj, pa ne vem. Morda pretoplo pecivo. LP, R.

leahladkyturk  

član od: 26.1.2003

sporočila: 20

27. mar 2003 13:11

No pa sem zvedela nekaj novega. Škoda, da takih nasvetov ni na embalaži. Jaz se sicer nisem obremenjevala s tem ali se čokolada sveti ali ne, bom pa sedaj postala bolj pozorna. Hvala! leahladkyturk

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti