Manioc krompir

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

tema odprta - 24. dec 2008 17:49 | ogledi: 8.907 | odgovori: 12

Gotovo je med vami tudi kdo, ki pozna odgovor na to... (Mamamia mogoče?)

V Leclercu imajo nekaj tropskih vrst krompirja in ker že dalj časa iščem enega, pa ne vem imena, sem pač probala kupit tokrat MANIOC. Zdaj je pa pol gomolja mehkega (se da s prstom vtisnit), pol pa čisto trdega, s črnimi žilicami (takšen je zdaj, ko je olupljen). A je zanič oz. kakšen bi naj bil? Zdaj ga kuham že ene pol ure, pa trdi del še ni mehek... Kako dolgo bi se naj kuhal?

Če kdo ve, prosim za odgovor, jaz bom pa medtem riskirala in probala oba dela...

čoko

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

24. dec 2008 18:04

Jaz sem samo jedla maniok, ko sem bila v Afriki, ne vem pa, koliko časa se kuha. Trdega verjetno ne bi jedla strelka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. dec 2008 18:40

Če znaš kaj angleško, vtipkaj v google: manioc in boš dobila dovolj informacij.

ežoj

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

24. dec 2008 19:15

ežoj je napisal/a:

primerno se z možem moraš oblečt, kot na sliki :

http://anthropology.si.edu/canela/images/manioc_peelandg

in ga potem pripraviš.

ežoj

. Ežoj, tvoji komentarji me vedno v dobro voljo spravijo!

Sem vtipkala že takoj, ko sem ga kupila, ampak nisem našla ravno tega, kar bi rada, je pa vsega preveč, da bi imela čas preštudirat. Če sklepam po tej sliki in upoštevam še, da delajo iz njega moko, potem je moj gomolj bil verjetno zanič. To mi pojasni tudi okus kuhane zadeve, ki je romala v koš... Pa je šlo spet 2 EUR za firbec...

čoko

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

24. dec 2008 20:09

Ne sekiraj se, jaz sem padla na isto finto že lani   Pač ne morem mimo neznanega sadja in zelenjave, ne da bi poskusila.

Pri meni se je pacal na balkonu 1 mesec, jaz pa sem brskala po netu, kaj z njim. Nazadnje sem prebrala, da se ob nepravilni pripravi iz njega sprošča nekakšen strupeni cianid, pa je potem za vsak slučaj vse romalo v smeti. Domačini ga pa menda nekako naribajo in večkrat zapored spirajo z vodo, tako da se izluži praktično samo "moka", ki jo osušijo;  je skoraj čisti škrob in jo v naših trgovinah lahko kupimo z imenom tapioka.

Bi bilo pa vseeno zanimivo izvedet, kakšno usodo so tem gomoljem namenili tisti odgovorni za nabavo npr. v Leclercu. Verjetno le obstaja kakšen pameten način uporabe tudi za nas??

Nasja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. dec 2008 21:13

Mene pa zdaj zanima, kakšen krompir sploh ti iščeš?

 

 

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

25. dec 2008 3:57

Čoko, zanima me, če si ga olupila? Olupljen, na krhlje narezan je skuhan v 30 minutah. Tukaj je nekaj idej za pripravo. Nikoli še nisem slišala, da bi se kaj strupenega cedilo iz njega, je pa res, da ima včasih bolj rezek okus. Manioc je vsaj v Braziliji ime za moko, ki jo naredijo iz yucca korenine. Samo korenino pripraviš na več načinov. Moj najljubši je: Yucco olupiš, narežeš na 2,5 cm rezine in na pol skuhaš. Potem jo na maslu pražiš dokler ni mehka. Seveda nepozabi soliti vode in potem samo yucco med praženjem. Naslednja varianta je cvrenje, spet tako kot krompir. Yucco uporabljajo v obliki pireja kot škrob za omake, na primer Škampi v Yucca kremni omaki s kokosovim mlekom, kar je ena mojih najljubših jedi. Manioc moko pa prepražijo podobno kot mi drobtine, čemur pravijo Farofa, ponudijo pa k fejioadi (Izg: fižolada), Brazilski fižolovi juhi, pa tudi k mesu z ražnja. Ta varianta meni ni teknila, vse ostalo je pa prav super in ima drugačen, manj nevtralen okus kot naš krompir. Potem je seveda še tapioka puding, ki je menda podoben riževemu pudingu, sama ga pa nisem še nikoli naredila ali poskusila. Tudi Porto Ričani jo kuhajo na podobne načine kot mi krompir. Vanja Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 25. dec 2008 04:06:39 Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 25. dec 2008 04:19:06

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. dec 2008 8:17

Ma Vanja, v Wikipediji piše da lahko nekatere vrste vsebujejo " glikogene cianide " in da je potreben poseben postopek, da se razstrupi. Piše tudi, da ni verjetno, da bi v trgovini prodajali takšno vrsto.

 

ežoj

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

25. dec 2008 11:17

Vanja, seveda sem ga olupila, ampak ko zdaj berem tisto stran od Ežoja, je bil moj res očitno zanič, ker je bil mehek in bolj rumen, kot bel. Zato tudi kuhan ni bil za pojest...

Loni, v Indoneziji smo jedli ocvrt neki krompir, ki je bil ful dober, gomolj pa je bil takšen podolgovat. Oni so mu rekli sweet potatoe, ampak ko sem pri nas kupila sladki krompir, to ni bilo to. Tako da zdaj vsakič, ko vidim kaj novega, pač probam. Se mi zdi, da bi bil tale manioc kar pravi, samo drugič moram izbrat gomolj, ki še ni zgnil...

 

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti