Krapci

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

tema odprta - 25. nov 2008 11:55 | ogledi: 12.699 | odgovori: 10

V receptu sem zasledila: izrežemo KRAPCE. Te besede ne poznam in prosim za pomoč- prevod?

Lep pozdrav vsem

rolada

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

25. nov 2008 12:13

Zdaj odvisno od recepta in njegovega končnega izgleda...lahko, da so to kot nekakšni krofki, krogci...lahko pa je tudi v smislu kulnjev, nedavno objavljenih (taki kvadratki, lahko tudi "blekci"...) Če veš kaj več o receptu, na dan z besedo katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. nov 2008 14:55

Ajdov krapec na primer je hitro pripravljeno kvašeno testo iz ajdove moke, nadevano s skuto in zapečeno v pečici (Prlekija), v okroglem pekaču.

Tako da je odvisno od recepta; krapi rečejo ponekod na Štajerskem tudi krofom. Mamamia

mamamia

dh  

član od: 22.3.2008

sporočila: 62

25. nov 2008 20:01

Krapci so Prekmurska jed, pravzaprav neke vrste kvašenega testa, na vrhu pa je skuta in kisla smetana. Pri nas jo delajo povsod, vendar recepta žal nimam. Je pa to dobra domača jed.

dh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. nov 2008 20:03

Saj, mene je ena Prlečka (torej ne Prekmurka, ampak oboji so pa Pomurci) nedavno naučila tal ajdov krapec delat, sicer itak ne bi vedela kaj več (kasneje pa sem o ajdovem krapcu brala v eni luštni kuhinji o domačih prleških in prekmurskih jedeh; napisala joje ena gospa, ki je po vaseh zbirala tradicionalne recepte, po katerih tamkajšnje  gospdinje še danes kuhajo). Mamamia

mamamia

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

25. nov 2008 21:45

Res je, krapci so iz kvašenega testa (v okolici MS ji pravimo "posolanke"). Testo se razvalja cca 1,5 cm, gor pa se da nadev zmešan iz skute, sladkoja, jajćka in smetane. Pečeno se še premače s kislo smetana. Zdaj jih gospodinje ponavadi pečemo v pečici, v času moje mladosti, ko smo še kruh pekli doma, pa se je posolanka spekla v krušni peči (brez pekača). Tisto je bil okus!!!! Sicer pa v nadev nekateri zamešajo še kuhan mlečni riž, lepo pa se podajo tudi jabolka. regica

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. nov 2008 4:00

Regica, posolanke in krapci niso eno in isto. Posolanka je kvašeno testo in gor različni nadev, lahko jabolka ali skuta.

Krapci pa so bolj iz Prlekije in pa Markastroga, se pravi Ravenskega. Oboji delajo Krapce, le da vsaki malo drugače.

Na Ravenskem jih delajo tako. Naredijo kvašeno testo, gor pa dajo mešanico skute in riža, ali mešanico skute in prosene kaše.

Prleki pa delajo bolj tanko testo, podobno repnjačam z različnimi nadevi. Stvar navdiha pa je iz kakšne moke bo kdo to delal. Pa prleški krapci so bolj tanki, ko so gotovi.

Kyara

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

26. nov 2008 6:42

Malo izven konteksta, pa vendar: starih izvirnih receptov je veliko, vendar jih na Kulinariki nekako pogresam; kaj ko bi poslale kaksen recept od teh, ki jih omenjate? Sama nisem prej se nikoli slisala za kulnje npr.,pa so tako enostavni in dobri, verjamem da tudi ti, ki so opisani zgoraj. lp

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

26. nov 2008 6:47

Ja Kyara,prleški krapec se po debelini testa loči od kvasenice. Povlečeni krapec pa ne vsebuje kvasa, testo se  povleče le po eni tretini nadeva.

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

26. nov 2008 15:35

Točno tako kot je zapisala Kyara okrog M. sobote so posolanke . Engie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti