Moj vrt

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

10. jul 2020 8:08

Cil hvala za tvoj nasvet. Bom upoštevala. Drugače pa moja psprika, sicer doma vzgojena ena velika, ena pa micena, da verjetno nič ne bo od nje. Bučke pri meni na eni ssdiki od treh ena micena. Eh, nekaj že  bo!

 

Anemiilat

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

10. jul 2020 11:46

Korenje, če je že dovolj veliko ga poberi in shrani v skrinjo in posej še enkrat, da ga boš imela za jesen. Jaz sem eno rundo korenja že pospravila. Kdor obožuje korenje v raznih juhah ali kot prilogo, naj poskusi korenje narezati z mesoreznico na kolute in jih nato dati na pekač in v skrinjo in nato v vrečko. Tako korenje tudi po kuhanju ostane čvrsto in je res super. Pri nas na vrtu letos raste kot noro. Na večini gredic je že drugi, nekje pa že tudi tretji nasad. Nekoliko zaostajajo le plodovke - paprika in jajčevci, ker je bilo enostavno zanje premraz. Paradižnik vedno sadim dokaj pozno (po 25.5.) - letos imam 54 sadik in kot kaže sedaj bo pridelek paradižnika porazporejen od konca julija do oktobra. Peso sem že vlagala, danes je še ena runda, 20 kozarcev zelja sem v ponedeljek dala na kisanje, kolebabi, grah in brokoli so tudi že v skrinji. Stročji fižol bom začela nabirati prihodnji teden, krompir jemo že en mesec. Na začetku nam jo je nekoliko zagodel voluhar a ko smo to sanirali je ostalo steklo kot po maslu.

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

10. jul 2020 12:34

ravno sem v odprti kuhinji prebrala, da se dela pesto tudi iz listov navadnega oranžnega korenja.

 

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. jul 2020 13:29

darjuška: katero sorto korenja seješ, da si ga  tale čas lahko že pospravila?   Kako velikega si pobirala?

 

Cila

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

10. jul 2020 18:41

Cila, ta taprvi je bil kupljen že kot sadike v lončku - sem letos prvič probala ga naflancat že aprila in bom s stem nadaljevala še naprej. Tako sta mi svetovala dva mlada vrtnarja iz vrtnarije kamor hodim po vse sadike in rože, ki jih potrebujem. Sedaj pa bom pobirala tistega, ki sem ga sejala sredi aprila - je Nantes - nekaj kupljenega v Lidlu nekaj pa je bilo semena od Valentina. Pospravljala sem normalno velikost.

 

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

10. jul 2020 21:16

Jaz bi rekla, da bi bilo dobro sejati zgodnje korenje, da jebolj hitro pridelek.

Anemiilat

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

25. jul 2020 19:51

Evo jaz pa danes na psradižniku opazila crne fleke na listih. Plesen. Jutri zjutaj poškropim z žajblom ce bo kaj pomagalo.

 

Anemiilat

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

25. jul 2020 22:44

Meni pa se je čez noč, na dveh vrstah , nizkega stročjega fizola, naredil fizolov ozig, vsaj mislim,da je ta bolezen, lahko se tudi motim, skratka-listi so postali rumeni in ze skoraj čisto suhi, tako, da bom verjetno v ponedeljek vse populila. V petek je bila tretja vrsta fizola, ki je posajena malo bolj stran od ostalih dveh, še videti v redu. Bomo videli, kaj bo. Sem se veselila, da se ga bomo letos res dobro najedli, ker je bil tako lep in cvetoč. No, saj smo res jedli trikrat boranjo in dvakrat zabeljenega s krompirjem,  v solati pa ne. Res upam, da mi tretje vrste fizola ne bo napadla bolezen.   Me pa nekaj zanima, ali sem mogoče kaj kriva sama, ker ga nisem osula in okopala.  Lepo pa kaze , , , cvetači, brokoliju, tudi peteršilj je letos neverjetno lep, ga bom morala porezati in posušiti, da mi ne bo šel prehitro v cvet.  Kar se tiče solat, imam trenutno še nekaj glav radiča, zraven pa je ze posajeni novi, verjetno bo čez kakšen teden ze za jesti. Na gredi, kjer bom populila bolan fizol, pa bom posejala dve vrsti motovilca.  

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

26. jul 2020 2:25

Johana, mislim da okopavanje pa osipanje pri fižolu ni krivo. Sem ga pa jaz nekaj dni nazaj ga še nasadila zgodnjega. Če bo lepa jesen, ga bomo še lahko jedli. 

Anemiilat

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

26. jul 2020 8:34

Johana, posej stročji fižol še enkrat. Jaz sem ga ravno prejšnji teden. Vedno delam tako in imam jeseni svež fižol. Jaz ga najprej sadim maja - tistega uporabim za vlaganje (letos imam vloženega 24 kozarcev), tistega, ki ga sejem konec julija pa za v skrinjo.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti