Sarajevski čevapčiči

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. okt 2008 20:12

Menda v Lidlu prodajajo že čevapčiče iz mešanice govejega in ovčjega mesa. Jih je mogoče že kdo poskusil?

nola

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

17. okt 2008 21:24

Sarajevske čevapičiče sem kupil v Šparu. So tako - tako . hedonist

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

18. okt 2008 4:58

Nola, če imaš v mislih zamrznjene čevapčiče in pleskavice, ti lahjko povem, da imajo okus "starikavega" mesa. Jaz jih ne kupujem več, čeravno je sila pripravno vzeti čevape iz skrinje, jih odtaliti in na hitro popeči. Kupil sem tudi sveže čevape in šiš v Vodiškem lidlu, pa niso bili nič kaj okusni. Tu in tam kupim kakšno podobno zadevo, pa vedno pridem do istega zaključka, da so doma narejeni boljši in cenejši. ati zlati

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. okt 2008 8:48

To je pa škoda, sem se že veselila, da ne bo več treba mleti mesa pa čistiti mlinčka itd.

nola

rakicar  

član od: 11.12.2005

sporočila: 48

18. okt 2008 14:47

Ćevape v Bosni delajo iz govejega mesa in soli. Rahlo jih popečejo, toliko, da meso spremeni barvo in jih nato za kakšno minutko dajo v vrelo juho, ki jo skuhajo iz ovčjih kosti. Na žaru jih spečejo do konca. Pomembno je tudi kakšen je žar, kurjava in spretnost mojstra. Pa tudi lepinja mora biti taprava. Ooo se mi že sline cedijo.... rakicar

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

19. okt 2008 11:33

Za dobre domače čevapčiče vzemite-govedino fino mleto,svinjino grobo mleto nekoliko bolj mastno če vam uspe dobiti,pa tudi ovčetono.Dodajte začimbe:sol,poper,drobno sesekljanega veliko česna,sesekljano čebulo,malenkost ajvarja,malo olja in še skrivnost 1jajčko.Maso masite tako dolgo,da se oprime prstov,če jo zajamete.Specite poskusni čevap,po potrebi dodajte še začimbe.Sedaj oblikujte čevapčiče in jih lepo specite.Take sem pripravljal 20 let v znani restavraciji v Slovenj Grsdcu.Pa obilo uspeha!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. okt 2008 9:21

No, receptor, tile čevapi so morda dobri, a daleč od tistega, kar je čevapčič v osnovi in še dalje od sarajevskih čevapov.

V bosanskih čevapih ni svinjine,  tudi čebule ne, kaj šele jajca ali ajvar. Čebulo dodajajo pleskavicam, to je tudi osnovna razlika v masi.

 

Mimogrede, sem v soboto in nedeljo jedla čevape po Bosni, tudi na Baščaršiji v Sarajevu, pa so mi samo potrdili, kar so mnogi v tej temi že navedli: govedina in ovčetina, v enem primeru še teletina, loj, sol, v eni izvedbi česen, v dveh izvedbah brez česna, zagotovo pa nikjer nobenega jajca in ajvarja.

 

Tudi pri čevapčičih očitno velja - manj je več.

In to je tudi ena od jedi, ki jih nikdar ne bi kupila predpripravljenih ali globoko zamrznjenih. Povsem pritrjujem atiju-zlatiju.

 

Mamamia

 

mamamia

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

20. okt 2008 9:44

Mamamia, kaj pa bosanska džigerica. Med mojim eno letnim ne-prostovoljnim bivanjem v Mostarju se mi je zelo vtisnila v spomin. Potem sem doma probal to ponoviti, pa ni in ni šlo. Mogoče veš katera žival jo je za svojega življenja uporabljala in v čem je bila skrivnost njenega uspeha lp Vlado

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. okt 2008 12:02

Ha, Vlado, džigerica mi pa ne tekne. Od jeter imam sicer najraje piščančja, zavita v slanino in pečena na žaru, ampak drobovina je še vedno hrana, ki zame ni priporočljiva in se tega držim. So  jih pa imeli na jedilnih listih, tako kot ledvička in priželjc.

Tista, ki si jo ti jedel, je pa verjetno bila od živali, ki se je pasla po bosanskih oziroma hercegovskih hribih (če si bil v Mosatrju) in je tam trava seveda drugačna od naše. Je pa bila jagnječja ali telečja, mislim da tretje variante ni.

Če pa daš pot pod noge in se odpraviš v Mostar (tudi z obnovljenim mostom je mesto prelepo), pa lahko sam preveriš, ali se je kaj spremenilo. Po moje bo to najboljši način obujanja spominov (sklepam, da na vojaščino?).

 

Pozdrav, Mamamia

mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

20. okt 2008 12:20

Poleg džigerice so super od iznutrijce še ledvička z portovcem, pa telečji rajželjc ,pa pljučka po drunajsko, pa bikova j...a ! Seveda so ti notranji organi bolj okusni od majnih in mladih živali, jaz npr. ne maram nič kar je govejega, razen vampov. No tudi od ovce je ta reč manj vabljiva ampak verjetno gre bolj za predsodek kot pa kaj resnega. In ker je tema še vedno sarajevski čevap menim, da je poleg mesa najbolj pomeben žar ( je pa tudi zelo karcinogen!!!) iz pravega lesnega oglja. Ta da glavni poudarek, zagotovo. LP hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti