Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

7. okt 2008 8:58

lučka, hvala za linka, na drugem je sploh kar nekaj zanimivih idej. Vetrce bom raje pustila za konec, ali pa jih bom naredila enkrat vmes za posladek. Letos imam namen napeči eno tono breskvic in jih dekorirati malo drugače, da bo za darila. Nakupila sem tudi že čokolado za praline, tako da nekaj jih bom zagotovo naredila. Sicer pa so se že začele akcije materiala za peko. V hoferju imajo mandlje in mlete pražene lešnike. Če bom šla kaj mimo, si bom zagotovo naredila eno malo zalogo;) matilda

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

7. okt 2008 9:11

Katka Lopatka, hvala za link, ga danes doma prečekiram .....Lp

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

7. okt 2008 9:50

No da se tudi jaz pridružim.

1. Najljubši- prvi link pri Jade, jaz sem recept dobila zraven modelčka za linške piškote-daleč najboljši

2.Ocvirkovi piškoti-slika 8 v mojem albumu

30 dag moke

20 dag zmletih ocvirkov

2 rumenjaka

1 dag kvasa

1,5 dl mleka

Ročno zmešamo vse skupaj, zvaljamo za prst na debelo in izrežemo krogce ter jih premažemo z jajcem.Pečemo 15 minut pri 180st.(Pašejo tudi za Martinovo zraven mladega vina)

 

3.Pomarančni keksi z koščki čokolade(slika 39 v mojem albumu-le da so bili takrat malo ponesrečeni, ker je bilo pre vroče ko sem jih delala)

200 g bele moke

65 g koruzne moke

2 žlički pecilnega

100 g sladkorja v prahu

1 celo jajce

100 g na koščke narezane jedilne čokolade

1 vanilin sladkor

naribana lupinica neškropljene pomaranče

125 g masla

Zmešamo skupaj kar v multipraktiku, čokolado damo na koncu najbolje, da jo ročno zamešamo-vgnedemo,

naredimo 3 klobase ter jih sploščimo na približno 1,5 x 4 cm in damo v hladilnik.Najbolje naslednji dan razrežemo na 5 mm debele rezine in spečemo približno 10 min na 160 st.

 

4.Mandljevi tlakovci(slika 42 v mojem albumu)

500 g moke

1/2 pecilnega praška

150 g mletega sladkorja

1 vanilni

malo soli

1 večje jajce

350 g masla

40 g kakava

100 g sesekljanih mandljev

 

Od jajca vzamemo stran 2 žlici beljaka(če pa vam je beljek ostal od prejšnje peke pa ni potrebno)

10 g sladkorne moke prišparamo-damo na stran pravtako mandlje in kakav.

Ostalo zmešamo v krhko testo ter ga malo več kot 1/3 damo na stran.V preostalo testo zamešamo mandlje, preostali sladkor in kakav.Testo oblikujemo v 3-4 svaljke ter ga poravnamo na približno 1,5 x 3,5 cm.

 

Svatlo testo, ki smo ga prej dali na stran razvaljamo in ga razrežemo na toliko trakov kot smo napravili prej klobas.Gledamo, da bodo trakovi tako veliki, da bomo lahko zavili pravokotne svaljke vanj.Svaljke ali klobase  premažemo z beljakom in zavijemo( malo je potrebno stisniti in paziti, da se ne napravijo zračni mehurčki, ker potem med peko ovito testo odstopi).Damo v hladilnik najbolje za 1 dan.

Razrežemo na 5 mm ploščice in pečemo 12 minut na 180 st.

Dodala bi to, da meni recept pod 3 in 4 zelo ugaja tudi zaradi tega, ker takrat ko packam naredim še to, ter dam v hladilnik, včasih se zgodi da jih dam kar zamrzniti, če vem da mi čas ne bo dopuščal dokončati.Naslednji dan ko je kuhinja že -*prehodna-* pa jih samo narežem in spečem, tko, da ni nobenega packanja, pa na hitro imam veliko piškotov.

Če bo katera preiskusila pa naj me vpraša, če nisem kaj jasno napisala.

lp

 

 

 

mizarka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. okt 2008 10:01

Ej, mizarka, spomnila si me, da sem " švoh " v slanih pecivih, tole tvoje ocvirkove piškote bom preizkusil, še teh dni. Bodoči, da je noter kvas, nisi napisala kolk časa vzhajajo, ali jih pustiš vzhajat izvaljane......Praviš slika 8, napiše še link.

lp

ežoj

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

7. okt 2008 10:13

LINK

http://www.kulinarika.net/album.asp?hash=ba4vkskilsutvn

Nič se ne pusti vzhajati.Dodala bi mogoče le to, da je potrebno pri izrezovanju paziti na dve zadeve, da imaš čimbolj oster modelček, ter da izrezuješ čim bolj varčno, ker se ostankov ne da ponovno zgnesti in razvaljati, vsaj meni ne uspe.Pa ocverke , ker imam domače in so res tisti ta drobni , jih jaz najprej pogrejem ter dam na cedilo, da se maščoba odteče. Moja tavelka vedno fehta babi za ocverke, da jih pol delam.So res dobri.

Jih pa iz te mase ne pride ravno veliko.

lp

mizarka

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

7. okt 2008 10:55

Atina je napisal/a:
Hihihi, jade, pa ti si hujša od naših trgovcev, ki bodo vsak čas začeli praznično krasiti ... Jaz sem zaenkrat še jesensko razpoložena in imam na mizi včeraj pečeno jabolčno pito po receptu mojstra Ivačiča. Bom pa spremljala to temo! Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 06. okt 2008 12:43:55
Trgovci so že začeli,Danes sem prijela po pošti Neckermann-ov svet daril.. golubić

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

7. okt 2008 12:14

Ja, pa v Mullerju so že pred 3 tedni na police filali medenjake, v Hoferju pa se že dobijo ravno tako medenjaki, glazirani mandelji (ali mandlji - nikoli nisem prepričana) in božične štole. Moycaa Sporočilo je spremenil(a) Moycaa dne 07. okt 2008 12:15:46

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. okt 2008 14:54

Evo, danes imam tak kulinaričen dan, in so me malo prej raz*izdili. Imel sem namen naredit tiste mizarkine ocvirkove piškote, grem v interšpar po ocvirke: cca 4€ za 250 gr, se mi zdi mal velik ( meni se zdi, da so kremenadle po cca 6-€ ), grem k najboljšemu sosedu, tam podobna cena, pol kupim pol kg. orehov za 3,8 €. Po moje so cene čisto nesorazmerne ( ocvirki naj bi bili nekakšen " uporaben odpadek ", ki ne zasluži ceno večjo od zrezkov ali orehov ). Ocvirkovi piškoti ostanejo za drugo priložnost, sprintal bom recept.

ežoj

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

7. okt 2008 14:54

In kaj so božične štole? riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti