Kuhan krompir

gobica24  

član od: 30.7.2007

sporočila: 1

tema odprta - 2. sep 2008 10:44 | ogledi: 12.318 | odgovori: 13

A ima mogoče katera kakšne izkušnje kako pripraviti krompir, da ga lahko naslednji dan ko prideš iz službe daš samo kuhati ali pa ga da kdo, ki pride domov pred teboj, da je kosilo prej narejeno. Nekateri pravijo, da krompir ne sme stati v vodi toliko časa. A je kakšna finta?

gobica24

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

2. sep 2008 10:53

MOje skromno mnenje...ampak bolje kot nič. Lahko daš cel krompir z olupki vred v lonec, pa potem nekdo ki pride prej domov samo nalije vodo in da kuhat. Potem pa le na hitro olupiš ko je kuhan in pripraviš kot restan-tenstan-pražen krompir :) ali pa le prerežeš na pol in popečeš na malo olja, ali pa narežeš na preliješ s sirom in hop za malo v vročo pečico... morda kaj takega.. nitta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. sep 2008 11:03

1."Pastirski krompir" v tisti huuuuuuuuudi ponvi/loncu z rdečo piko na dnu, kjer se peče brez maščobe. Narežeš, pečeš, na koncu posiuješ s peteršieljem/baziliko/rožmarinom/karkoli, samo da je zeleno. Peče se točno toliko časa, kot se kuha, ergo 1 uro. Tudi največji netalent zna narezati krompir in prižgati štedilnik in potem vsakih dvajset minut malo premeša. 2. Kuhaš krompir kot za pire kake pol ure večer prej. Ugasneš štedilnik, odcediš vodo in vsebino naslednji dan pečeš kakih 30 minut na 180 stopinj. Če hočeš bolj zapečeno daš na 200. Če hočeš bolj mehek krompir, daš zraven lonec s pol litra vode in bo sopara naredila podoben učinek, kot če bi kuhala (še pire se da tako narediti). Tudi pr tem načinu vključi tistega, ki bo dokočeval krompir, že dan prej, tako da bo član plemena razvil eno odgovornost do svojega početja. O praženem krompriju ne bi nič rekla iz preprostega razloga, ker ga NE maram (skratka v tisti registrirani klub se ne morem včlaniti). Vendelina jr.

DANIJAN  

član od: 13.2.2007

sporočila: 17

2. sep 2008 11:04

Pozdravljena! Nekaj časa sem pomagala v kuhinji ene restavracije in smo si včasi že večer prej krompir nalupili, narezali na rezine ali kocke v lonec (odvisno, kakšnega potrebuješ), lonec napolnili z vodo in ga postavili čez noč v hladilnik. Če je krompir prekrit z vodo, ne porjavi in tudi nikoli ni bilo nič narobe z njim. Danijan DANIJAN

neznan uporabnik

2. sep 2008 11:58

Ponavadi zjutraj olupim, včasih tudi naežem krompir in ga pustim v vodi in pokriti posodi (pastične s pokrovom)v hladilniku. Nato pa ga glede na to kakšnega se bo pripravilo naprej obdeluje - za kuhanje se ga preloži v drugo posodo, zalije s čisto vodo, soli in kuha - iz takega krompirja pripravimo lahko pire, lahko se naprej naredi krompirjeve svaljke, se ga na pol kuhanega zapeče na malo masla..... - za cvrtje - krompir dobro odcedimo in popivnamo s kuhinjsko brisačo (da olje ne bo tako zelo brizgalo) in se ga ocvre v vročem olju - mladi krompir pa nikoli ne tenstam (pražim klasično - kuhan krompir v olupkih....) ampak ga narežem na bolj majhne kockice 1x1 cm, na olju prepražim malo čebule, da se zlato rjavo obarva, nato dodam krompir, solim, dobro premešam in dobro pokrijem tem zmanjšam ogenj. Tako krompir počasi dušim, večkrat na hitro premešam in pokrito dušim do mehkega. Če opazim, da je krompir premalo sočen prilijem malo tople vode (nekaj žlic). Na koncu, če se je med dušenjem premalo zapekel še malo povečam ogenj in ga na hitro popečem - vse zavisi od tega kakšen je krompir in kako zapečenega imamo radi. Meni je tak krompir zelo dober, pa tudi zelo enostaven za pripravo. Mislim pa, da krompir lahko olupljen počaka v vodi v hladilniku tudi 2 dni. Nekje sem prebrala, da bi ga mislim da sladkorni bolniki ali ledvidčni bolniki, morali užvati samo takega, ki ga prej za 24 ur pustimo v vodi, da se iz njega izločijo določene snovi tedi

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. sep 2008 14:49

V restavracijah puščajo kuhan krompir v oblicah v hladilniku po cel teden, potem pa ga pripravljajo...sveže pečen krompirček :) katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. sep 2008 15:37

Hm, kakšen krompir pa imaš, Vendelina, da ga kuhaš eno uro??? Naš je kuhan v 20 minutah. Atina

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

2. sep 2008 15:57

Izven konteksta sicer - toda moj mož je ugotavljal, da imamo letos energetsko varčen stročji fižol, saj je bil skuhan v dobrih šestih ali sedmih minutah

 

No pa tudi meni se zdi, da je ena ura več kot preveč za skuhat mal krompirja.

 

rrr

Sporočilo je spremenil(a) ribaracarak dne 02. sep 2008 15:57:55

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. sep 2008 8:35

Atina, en krompir iz Sadinje vasi...se nelinearno kuha... do polovice v dvajsetih minutah, potem ne gre pa nikamor....Ampak ti imaš evidentno en turbo krompir tam doli Vendelina jr.

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

3. sep 2008 8:40

rrr, a ste ga s kropom zalival ?

kobra 1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. sep 2008 8:56

Olupljen v hladni vodi lahko počaka - se bo res izlužilo malo več škroba iz njega, vendar pa to ni tak problem, še malo bolj dieten bo Vendelina in rrr, po moje je razlika v tem, koliko krompirja in kako ga kuhaš (celega/ v kosih, olupljenega ali v lupini,...): ko kuham en pirejček za tamalo, pa mogoče še malo za naju dva zraven, je tudi pri nas kuhan v 20 minutah, sploh če je olupljen in narezan na kose. Če pa ga kuham ogromen pisker za celo mojo familijo (brat in oče sta nora na krompir), pa ga moram res kuhat eno uro. Ampak v taki količini že to, da voda zavre traja precej dlje časa. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti