Moka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

22. apr 2008 8:01

Ja ne koč so imela. Danes pa je vse prečiščeno in napravljeno po ne vem kakšnih higienskih standardih. Tako da današnja moka, pa naj je bela, črna, pirina, ajdova in ne vem še kakšna, nima toliko človeku potrebnih hranilnih snovi kot jo je imela pred 20 in več leti. Enako je s sadjem in zelenjavo. Zaradi vse bolj onesnaženega ozračja je potrebno vse škropiti in dognojevati, z navadnim hlevskim gnojem pa tako že redko kdo gnoji. Če ne škropiš ti, pa sosed škropi travo, da bo lepša, drugi sosed drevje in ti po zraku sigurno kaj prinese, tretji pa pšenico in koruzo.

Jaz pridelujem svoje sadje popolnoma brez škropljenja, pa kaj. Saj imam pridne sosede, ki vsake toliko svoje škropijo. Pa pol ne morem rečti, da je moje bio. Saj moja boga drevesa, če bi vedela govoriti, niti škropilnice videle niso.

Mislim, da je zmernost pri vsem naboljša, tako pri beli moki, pa tudi pri pirini in ostalih mokah in jedeh.

Kyara

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

22. apr 2008 8:23

Nikogar ne nameravam v nič prepričevati. Ne spuščam se niti v standarde niti v kontrole. Po službeni dolžnosti pa se med drugim ukvarjam tudi s tlemi, talnimi in podzemnimi vodami. Tako da vem, kaj je v njih, in argumenti, ki jih vidim vsak dan, mi zadoščajo. Lep pozdrav, Sonja

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

22. apr 2008 9:42

limnol, tudi jaz tudi pod razno nisem imela namena nikogar prepričavati..............takšno je pač moje mnenje. Kyara, seveda se tudi tega zavedam, koliko je kaj bio, bi seveda lahko potekala neskončna debata, meni je v tolažbo to, da pač sama zavestno sebe in seveda mojih ne zastrupljam. Več ko nas bo takšnih, bolje bo in čez čas bodo pa tudi na tem področju kakšni premiki. K temu pa prispeva to, da se o tem čim več govori. Se strinjam z zmernostjo na vseh (prehrambenih) področjih, le na pri raznih strupenih E-jih (vem, da nisi vsi slabi), pesticidih itd. pa imam manj tolerantno mnenje, čeprav vem, da se vsemu pač ne da vedno izogniti, ampak kadar se da....... katjushka

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

22. apr 2008 13:20

limnol je napisal/a:
o "bio" imam svoje zelo zasebno mnenje..... v bio pač načeloma ne verjamem, vsaj kar se tiče moke ne. Oziroma jo tlačim v kategorijo "naj plača, kdor misli, da mora". Na tleh, ki so jih dvajset ali več let gnojili in škropili s pesticidi, vsaj še dvajset let ne bo zraslo nič "bio". Sploh zato, ker se oznake BIO lepijo bolj tako po diagonali, ne da bi kdo zares pojasnil, kaj to pomeni. Lep pozdrav, Sonja
O zgoraj napisanem se popolnoma strinjam, in me stisne pri srcu, ko vidim cene na bio izdelkih. Doma pridelamo vse po naravni poti in je ceneje, ker ne kupujemo nobenih gnojil in škropiv. Lp Nasha

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

22. apr 2008 19:29

nasha, res je, da ima mnogo bio izdelkov res visoke cene, ampak jih je pa tudi mnogo, ki staneje toliko kot navadni izdelki....samo pobrskati je treba..... katjushka

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

22. apr 2008 20:04

Ja sigurno, ko sem bila zadnjič v Lj sem našla marsikaj po zmernih cenah. Je večja ponudba pa se pozna. Lp Nasha

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

26. maj 2008 15:47

katjushka je napisal/a:
nasha, res je, da ima mnogo bio izdelkov res visoke cene, ampak jih je pa tudi mnogo, ki staneje toliko kot navadni izdelki....samo pobrskati je treba..... katjushka
Sem zadnje čase brskala in raziskovala, pa nisem našla bio izdelkov, ki bi stali enako kot navadni izdelki. A lahko poveš, kateri so tisti izdelki, da mi prihraniš malo časa? Lp, shakra

laksi  

član od: 27.2.2011

sporočila: 2

27. feb 2011 13:28

Pozdravljeni. Zanima me, katera moka bi bila najbolj zdrava za vlečeno testo. Doma precej pečemo jabolčni zavitek...Razumem, da moram vzeti polnozrnato, samo ne vem od katerega žita bi bilo najbolj zdravo in da je primerno za vlečeno testo. Hvala vnaprej in LP laksi

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

28. feb 2011 12:03

Glede zdravega jabolčnega štrudla: celo jesen sem eksperimentirala z polnozrnatim testom za vlečeno testo, pa z manj mastnimi in manj sladkimi nadevi, da bomo imeli zdrav štrudl. Potem pa sem hvalabogu prišla do zaključka, da je najboljši štrudl pač sladek in masten in testo iz bele moke, da ga lahko raztegneš v neskončnost. In če se grem zdravega življenja rajši pojem vsak dan pol kile svežih jabolk pa samo enkrat na teden en pošten, pregrešno masten in sladek kos štrudla, kot pa vsak dan en kos zbitega polnozrnatega suhega. Laksi, s tem zapisom te nisem imala namena odvrniti od tvojih poskusov, to je le moja zgodba. Problem pri polnozrnatem testu je ta, da se pri vlečenju ful trga. Sama sem delala tako, da sem zamesila mehkejše testo (vzela sem mešanico pirine in pšenične moke), ki sem ga nato valjala dokler je šlo, potem pa na koncu še malo raztegnila. Ampak ne moreš ga nikoli tako na tanko raztegniti kot klasičnega iz bele moke. Sama polnozrnato tlačim povsod, razen v štrudl; zdaj grem pečt ajdove palačinke. tigris

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

28. feb 2011 12:18

katjushka je napisal/a:
nasha, res je, da ima mnogo bio izdelkov res visoke cene, ampak jih je pa tudi mnogo, ki staneje toliko kot navadni izdelki....samo pobrskati je treba..... katjushka
Mene pa zanima, kje je zagotovilo, da so bio izdelki res manj škodljivi, kot navadni? Mogoče je samo embalaža drugačna. Res ne verjamem tem bio zadevam, ker se ne morem toliko slepiti. Bio je zame samo tisto, kar je pridelano na našem domačem vrtu. JanisJoplin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti