Želatina

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

tema odprta - 9. apr 2008 17:18 | ogledi: 4.206 | odgovori: 4

Ali je res škodljiva in iz česa je sploh sestavljena? Mislim na tisto v prahu ali lističih. Hvala in lep pozdrav!

Tina Uštar

renata69  

član od: 27.3.2007

sporočila: 1108

9. apr 2008 18:11

Glavna sestavina želatine je denaturiran kolagen. Kolagen je beljakovina, ki je je v vretenčarskih tkivih od vseh beljakovin največ. Nahaja se med celicami v obliki netopnih vlaken. Največ ga je v vezivnih tkivih, ki so prevladujoča komponenta kosti, zob, hrustanca, tetiv, kože in žil. Želatino torej pridobivajo z ekstrakcijo kolagena s prekuhavanjem živalskih ostankov, predvsem kože, tetiv, kosti in rogov. Predvidevam, da te uporaba kostne moke za izdelavo želatine skrbi predvsem zaradi vse bolj "aktualne" BSE. Glede tega vem le to, da jo v Oetkerju izdelujejo iz svinjskih ostankov. Če želiš bolj zanesljive in natančnejše informacije, ti svetujem, da se obrneš na slovenskega zastopnika Oetkerja. Ta odgovor je spred nekaj let,ki si ga dobila na to isto vprašanje. Če bi bila škodljiva ,verjetno ne bi bila dana v uporabo v gospodinjstvo.Za želatino fix,ki jo redno uporabljam,piše edino,da niprimerna za recepte z svežim ananasom,kivijem,figami in papajo.Te vrste sadja vsebujejo encim,ki želatino razkraja. renata69

Alicija  

član od: 11.4.2003

sporočila: 31

13. apr 2008 16:08

A lahko jaz tukale nekaj vprašam, da ne bom odpirala nove teme? Je v zvezi z želatino samo ne o tem ali je nevarna :) Zanima me če lahko uporabiš to želatino v lističih za preliv na torti? Mislim, za povrh? Delam jagodno torto in me zanima če lahko dam na vrhnjo plato biskvita jagode in čez zlijem želatino? Se to dela? Se to dodatno sladka? Bom zelo vesela če mi lahko kdo pomaga, ker sem bolj novinka pri peki tort :) Aja pa nočem dati smetane čez celo torto ker nisem ravno ljubiteljica smetane... Alicija

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

13. apr 2008 16:19

Alicija, za preliv preko sadja na vrhu tort se navadno uporablja preliv za torte. Dobi se ga v 10g vrečicah kot želatino, le da piše Preliv za torte. Ena različica je bela, druga pa rdeča. Sicer pa verjetno v sami sestavi kake velike razlike v primerjavi z želatino ni. Po moje lahko brez problema uporabiš želatino in jo raztopiš v ustrezni količini sadnega soka (če delaš jagodno torto v jagodnem soku), v tem primeru tudi ni potrebno sladkati. Edino preden se strdi je potrebno verjetno malo več časa kot pri prelivu in bi bilo dobro okoli torte dati obroč, da ne bi vse prej steklo z nje. Ninja24

Alicija  

član od: 11.4.2003

sporočila: 31

13. apr 2008 16:32

Ja sej to je problem, ker sem pozabila kupit obliv danes je pa nedelja... Uredu, bom probala z želatino, bomo videli kaj rata :) Hvala za hiter odgovor! Alicija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti