Domača živila

Aljo  

član od: 19.10.2005

sporočila: 90

tema odprta - 18. mar 2008 7:37 | ogledi: 10.418 | odgovori: 10

Rada bi nekaj vprašala izkušene kuharice.

Iz mesta sem se preselila na vas in sedaj kupujem domače maslo, mleko, jajca, moko itd.

Zanima me, kaj naj naredim z mlekom, da ločim smetano od njega. Koliko časa mi tak omleko v hladilniku zdrži, koliko smetana.

Upam, da imate kakšen predlog.

meri

Aljo

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

18. mar 2008 7:43

Mleko pusti npr. zjutraj do večera. Pri nas smo kar lonec nesli k sosedu, da je zjutraj vanj nalila, pa smo popoldne šli ponj. Nato z žlico pobereš dol smetano. Mleko smo vedno zavreli, zadnjič sem po TV slišala, da mora počasi vreti 5 minut, da naj bi se potem uničile vse bakterije. Pri nas je poraba mleka kar velika, tako da gre "sprot", največ sem ga imela 2,5 dni, pa je bilo še dobro. Smetano pa smo vedno takoj naredili - stepli in jo pojedli. Mislim pa, da bi tudi ta zdržala v hladilniku dan ali dva, tako da jo dobiš malo več za kakšno sladico. lp smrkolina

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

18. mar 2008 7:43

jaz mleko zavrem,počakam da se malo smetana strdi,potem pa z žlico poberem smetano dol.Mleko potem ko ga dam v steklenice sproti še precedim.Mleka ponavadi nimam več kot dva dni,saj ga veliko porabimo,če pa bi mi že ostajalo pa naredim kislo mleko ali puding,mlečni riž,...Smetano pa jaz porabim v 5 dneh,imam jo v hladilniku.iz nje naredim namaz ali pa jo dodam recimo jabolkam za v štrudelj,ali nadev v potico,...... anaeva

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

18. mar 2008 7:45

Najbolje je, da mleko zavres in ga ohladis ter das nato v hladilnik. Posnames smetano in naslednji dan postopek ponovis, seveda ce ze prej ne spijete mleka. Jaz ponavadi drzim tako mleko v hladilniku tudi do pet dni.Iz smetane ponavadi naredim v multiju maslo, ali pa smetano porabim za peciva. Majdina

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

18. mar 2008 8:06

Smetano iz mleka najlepše ločiš, če mleko močno ohladiš. Pri nas damo vedro mleka (5-8 litrov) čez noč v zamrzovalnik, zjutraj brez težav poberemo smetano. Ostanek mleka skuhamo in hranimo v plastenkah v hladilniku tudi več kot 3 dni. Smetana na hladnem vzdrži tudi teden dni, 3-4 dni pa pravgotovo, potem se pa počasi skisa in je še vedno uporabna. ati zlati PS Iz 10 litrov mleka pobereš okrog liter smetane, iz takšne količine se pa ti že splača narediti tudi maslo. Smetano z navadnim mikserjem stepaj tako dolgo, da se izloči voda (5-10 minut) in dobiš namaz odličnega okusa. Bolj dolgo kot stepaš več vode se izloči in trše maslo bo. Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 18. mar 2008 08:11:30

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

18. mar 2008 9:59

smrkolina, mleka ti ni potrebno kuhati 5 minut. Tudi pasterizacija se odvija pri temperaturi 74°C 15 sek. Pri tej temperaturi naj bi se uničili patogeni mikroorganizmi. Tako visoka tem. pasterizacije je zaradi nekoč precej pogoste bakterije povzročiteljice tuberkoloze, ki je zaradi posebne ovojnice precej termostabilna. Torej za mleko zdravih krav popolnoma zadošča do vretja. Ob primerni higieni in res zdravih molznicah bi lahko pili tudi surovo mleko. Znanec je nekoč trdil, da si je zgago pozdravil z mrzlim surovim mlekom. lp robida

Aljo  

član od: 19.10.2005

sporočila: 90

19. mar 2008 7:13

Najlepša hvala! Zanimalo bi me še, ko v receptih piše sladka smetana, je verjetno mišljena navadna smetana? Ali moram kaj dodati? Kaj pa dodam smetani, da velja za kislo smetano? Še nekaj, ko poberem smetano, je ta skoraj trda (v hladilniku), koliko jo moram razdredčiti z mlekom, da je enako razemrje, kot pri kupljeni. meri Aljo

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

19. mar 2008 7:25

Smetana pobrana iz mleka se imenuje "sladka smetana", ko pa pobiraš smetano iz kislega mleka pa dobiš kislo smetano. Sladka smetana se tudi sama s časom skisa, je pa okusnejša tista, ki jo pobereš iz kislega mleka. Sladke smetane nikar ne redči z mlekom, saj je takšna "natur" daleč najboljšega okusa. Trgovci prodajajo homogenizirano smetano, ki je bolj tekoča, in zaradi kupcev samih, ki se čedalje bolj "izogibajo" maščobam je v smetani več mleka. Nenazadnje se tudi izplača mleko prodajati pod imenom smetana. ati zlati

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

19. mar 2008 18:26

Pri nas kupujemo domače mleko po 5 l naenkrat; ga zavremo in ko se ohladi, v isti posodi postavimo v hladilnik. Drži tudi pet dni in več.

Že naslednji dan se na njem izloči debela plast smetane, ki jo brez težav pobereš z vilicami. Mi jo nalagamo v skledico, povrhu dobro posolimo in včasih z vilicami premešamo. Dobra je že sveža, lahko pa se nabira tudi večkrat zapored (seveda ves čas v hladilniku) in postopno se okusi prepojijo, tako da nastane mazav "kajmak" - odličen na kruhu, pa tudi z jedmi z žara.

Če se takšna smetana ali domače maslo preveč zasuši, pa zberemo teh ostankov ene 1/2 litrski lonček in scvremo. Na šibkem ognju postopno segrevamo in vmes premešamo toliko časa, da maščoba povsem odstopi, beljakovine pa se sesedejo na dno v drobne rjave "tropine", ki jih porabimo za zabelo (namesto ocvirkov, zaseke in podobnih dobrih, a žal  enako nezdravih zabel...).

Nasja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. mar 2008 6:57

Kadar imam domače mleko, naredim tako kot Nasja. Le da smetane ne poberem takoj naslednji dan. Le z nožemo jo ločim od sten, da nastane nekak "plavajoč pokrov" in potem pustim, dokler je ne potrebujem ali dokler je v posodi še kaj mleka. Ko mleko sp-odlivam jo z rahlim pritiskom prsta zlahka zadržim na mestu. Na ta način se vsa smetana, ki se tekom dni še dviga na površje, oprime prvotnega "pokrova", ki je po dveh ali treh dneh občutno debelejši.

Smetana iz prekuhanega mleka zadrži svoj okus kakih 5 dni, potem postane grenka. Enako je s svežim maslom iz take smetane. Oboje lahko za dalj časa shranimo le s postopkom, ki ga tudi opisuje Nasja - segrevanjem. Kasneje je uporabno za mazanje peciv, za cvrenje krušnih drobtin ...

Smetana, pobrana iz neprekuhanega mleka je obstojna dalj časa in le ta se sčasoma lahko spremeni v kislo smetano.

Iz že prekuhanega mleka, ki vam ostaja in se bojite, da se bo pokvarilo, lahko naredite domačo nekislo skuto - zavrete, v vrelega pričnete počasi dolivati kis (približno žlica kisa na 1 l mleka). Ko se pričnejo tvoriti grudice, odstavite z ognja, še malo pomešate in pustite, da se ohladi. Ohlajenega precedite skozi krpico ali gosto cedilo. Meni osebno je taka skuta zelo dobra, bodisi jo jemo kar tako ali uporabimo za namaze.

Cila

23dable  

član od: 22.2.2012

sporočila: 1

15. apr 2012 16:37

hej!  =)  mene pa zanima naslednje...  mam posnemalnik mleka, ki mleko res odlično posname. ampak imam težave s smetano, ki se nikakor noče naredit v maslo. stepam do onemoglosti in še vedno nič. seveda pustim čez noč in in in in... ampak se mi smetana v hladilniku  skos strdi do popolnoma trdega. zato me zanima, če je še kdo tukaj gor, ki je imel podobne težave? ročno posneta smetana-kot opisujete zgoraj-ne dela nobenih težav... ampak posneta s posnemalnikom.... anybody?  

23dable

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti