Torta oblečena v marcipan

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

tema odprta - 24. feb 2008 7:58 | ogledi: 20.060 | odgovori: 28

Zanima me kako oblačite torte v marcipan, kakšne izkušnje imate z valjanjem marcipana (si tudi tukaj lahko pomagam s silikonsko podlogo za valjanje?), koliko ga porabite za obleč eno torto... Skratka vsaka informacija je dobrodošla.

V zadnjem letu sem torte v večini primerov oblačila v ticino maso, ki je res super svar za obdelavo, bi pa rada eksperimentirala tudi kaj novega.

Hvala za nasvete.

Mijan

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

24. feb 2008 8:06

Mijan, silikonska podlaga ti tudi pri delu z marcipanom zelo olajša delo, enostavno preneseš razvaljan marcipan (velikost nekoliko večja kot je površina torte, ki jo želiš prekriti) brez trganja na torto. Podlago in marcipan po potrebi med valjanjem posipaš s sladkorjem v prahu, da se ne prijemlje. Nazadnje sem za oblačenje torte pikapolonice 8velikost sklede s prostornino 3 litrov) porabila okoli 600g marcipana. Seveda je odvisno kako tanko zvaljaš marcipan. Potrebno je paziti, kot pri ticino masi, da ne pride v stik s smetano ali podobnim vlažnim nadevom, ker se topi. Da se lepše prime na torto ga jaz pred polaganjem nanjo na tanko premažem z marmelado. Veliko uspeha in lep pozdravček Ninja24

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

24. feb 2008 10:23

Mijan, če si oblačila torte v tičino, gre z marcipanom popolnoma enako. Marcipan moraš zgnesti s sladkorjem v prahu, če ne, se lepi in se ne da nič oblikovati. Le da imam jaz informacijo, da se marcipan ne topi, kot tičina, in gre lahko spodaj smetana, ni pa preverjeno z moje strani. Preverjeno je le v toliko, da sem na torto, obmazano s smetano, postavila (posušene!) marcipanove okraske in se niso topili. Laho si pogledaš pri torti konjiček, ki je oblečena v marcipan - direktno na maso. http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10983 katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

24. feb 2008 14:37

Sem že večkrat delala z marcipanom, tud na smetano sem že velikokrat dala okraske iz marcipana, posušene ali pa ne, nikol se mi ni še zgodilo da bi se kakorkoli stopili. Če sem pa oblagala torto, pa res nisem spodaj namazala smetane, ampak torto obmazala samo z marmelado. *Alisha*

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

24. feb 2008 14:49

Se pravi, da za ziher zgornji oblat in robove obmažem z marmelado, da se marcipan ne bi stopil. Kaj pa če bi torto obmazala z Nutello? Če prav razumem tebe Katka Lopatka, pa pod marcipan, ki si ga dala na konjička nisi dala ničesar... Še kakšen namig? Mijan

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

24. feb 2008 16:48

Če boš dala marcipan na smetano se bo pričel topiti, sicer ne takoj, čez noč pa. Celo torto premaži z marmelado potem bo vse v redu.

jade

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

24. feb 2008 16:57

Mijan, tako, nisem dala nič pri konjičku. Ni treba. Lahko pa daš nutello. Meni pa je kakršnakoli marmelada neprebavljiivo zanič in je ne konzumiram. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

SRNA  

član od: 18.2.2008

sporočila: 37

24. feb 2008 17:33

Ali se da tudi marcipan obarvati? Ali bi ga lahko obarvala z modro barvo za pirhe???? Prosim za nasvet. Rada bi se lotila torte HARMONIKA, ki mora biti obvezno temno modra in črna in nikakor nevem s kakšnimi barvami bi jo lahko obarvala, in katera varianta je boljša:: TIČINO MASA ali MARCIPAN. Prosim pomagajte SRNA

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

24. feb 2008 18:11

Ja, tudi jaz bi rada zvedela ali so te barve za pirhe uredu za barvanje smetane, ticino mase in tudi marcipana. Pred kakšnim letom, mislim, da prav okoli Velike noči je bilo na forumu že govora o tem. Srna, jaz sem do sedaj oblačila torte le v ticino maso in rečem lahko, da je ticino masa res super za obdelovanje in oblikovanje z njo. Ko jo fino pregneteš je kot bi delal s plastelinom! Kako se obnaša marcipan pa ne vem oz. moj edini poizkus je bil katastrofa, zato sem tudi odprla to vprašanje. Pred leti sem enkrat probala obleč v marcipan en biskvit, pa se mi je marcipan, ko sem ga hotela dati na biskvit trgal in tudi grozno se mi je tudi lepil na podlago in roke, kljub neprestanem posipanju podlage s sladkorjem v prahu. Ne vem, mogoče sem ga preveč na tanko razvaljala, mogoče je bil kriv marcipan... Sem ena redkih verjetno, ki ji je okus marcipana všeč, ticino masa mi je po pravici povedano za jest "bljak". In zato bi rada eno tortico v marcipan oblekla. Sedaj, ko sem pridobila malo "pekovske kilometrine" me ima, da bi preizkusila znova, zato rabim nasvete, kako preprečiti še eno katastrofo! Mijan

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

25. feb 2008 2:43

Punce, seveda se da marcipan barvati in seveda lahko z barvo za pirhe, če nimaš kakšnih predsodkov...Sama sem že večkrat napisala, da si naredim zalogo barv za veliko noč, ker so smešno poceni in jh tudi s pridom uporabljam za svoje izdelke, pa sem že danes živa in zdrava, kakor tudi moji jedci Recimo tudi v sveisvašta kupujem jedilne barve v prahu (imajo odtenke, ki se jih tu ne dobi, roza, oranžno in tudi ostale barve so lepših odtenkov, rumena je bolj topla, kot tista v tubici, ki je preveč flourescentna...) in so v njih prav podobne sestavine, kot tiste v barvah za pirhe. Mijan, jaz ne le da posujem podlogo s sladkorjem v prahu, jaz ga dobesedno vgnetem v marcipan, da pridobi na volumnu in na trdoti, sploh ni več pacast, tako kot pač delaš recimo testo in mu dodajaš moko, dokler ne dobi primerne konstitucije. No, meni je marcipan bljak, tičina malo manj bljak , tako, da vse lup-lup dol iz torte. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

SRNA  

član od: 18.2.2008

sporočila: 37

25. feb 2008 16:36

Katka lopatka hvala za odgovor. Pa lahko jaz tičino maso obarvam kakšen dan prej pa jo hranem nekje na suhem, ali je bolši da obarvam marcipan kar na dan uporabe??? SRNA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti