Masovnik

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 16. sep 2002 12:03 | ogledi: 16.716 | odgovori: 8

Rada bi dobila čim več informacij o masovniku (masovnek, maslovnek..). Ne rabim recepta, ampak njegov izvor, razširjenost in podobno. Nadvse bom vesela vsakega namiga, kaj naj pogledam.

Mimika

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

16. sep 2002 14:11

hojla hm..v bistvu bi bil recept za masovnik precej lažja naloga kot pa tole... Kakor je meni znano, gre za staro planšarsko jed, ki so jo delali zaradi obilice mleka in smetane, pa še zelo nasitna je, tako da so imeli tisti, ki so pasli ovce in krave po planinah ter skrbeli zanje, dovolj energije za ves dan. Vem tudi to, da se recept za maslovnik razlikuje glede na področje (recimo na Jezerskem vem, da je drugačen kot v tržiškem koncu). Za več informacij bom povprašala doma, in če izvem kaj več, se spet oglasim. lp, maja

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

31. mar 2010 13:13

Sicer je to že zelo stara tema in ,da ne odpiram nove, bi kar tukaj vprašala , kakšna jed to sploh je.Mal se mi že sanja ,da je mlečnega izvora zanima me pa okus, izgled...Junija imamo fešto na solčavskem in so mi poslali jedilnik tradicionalnih solčavskih jedi in je na prvem mestu hladni ali topli masovnik.Za vse info.se že v naprej prav lepo zahvaljujem.lp sensia

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

31. mar 2010 14:12

Zadnjič sem ga jedla kot otrok.Mama je posnemala smetano s kislega mleka.Stopila jo je na štedilniku,dodala žlico ali dve moke in samo rahlo posolila.To smo potem jedli s črnim kruhom in že smo bili nared za celodnevno delo.Moj dom je bil v dolini Kokre. lp Majdina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

31. mar 2010 14:59

Ivan Tavčar je ta masovnik (on ga je imenoval volovi maslovnek) zelo lepo opisal v noveli Cvetje v jeseni. Ti priporočam, da si tudi tam prebereš. Ne bo ti žal!

lp

cervus

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

1. apr 2010 10:02

Hvala punce za vsa pojasnila.Sem se kar odločila in še masovnik dala na jedilnik.Bi bilo škoda, da ne probamo solčavskih dobrot, če smo že tam.LP sensia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. jul 2011 7:46

No, včeraj sem ga jedla na planini Korošica, ni treba pisati, da sem krožnik dobesedno polizala.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti