Uporaba keksomata

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 12. sep 2002 12:52 | ogledi: 9.938 | odgovori: 9

Sama sem pred časom nabavila keksomat, ker so mi ga mnogi svetovali, da je zelo uporaben za pripravo keksov. Ne vem kaj delam narobe, vendar meni nikole ne uspejo. Receptov je na forumu dovolj, zanima me tehnika. Upam, da vprašanje ne bo preveč neumno, toda res ne vem kako delati z njim. Ko ga napolnim z testom, pritiskam na bat in spodaj pač leze ven testo kot klobasa. Kako pa dalje, ali naj odrežem klobaso na debelino keksa? Ali je morda moja masa kljub vsemu pregosta? Tudi roke so me bolele od pritiskanja, imela sem občutek, da bo razneslo keksomat (kar se je moji znanki dejansko zgodilo) In vendar sem uporabila preiskušen recept.

Drugič sem naredila po drugem (tudi preiskušenem ) receptu, pa je bilo preredko in spet nisem mogla nič oblikovati-vse se je razlezlo.

Čemu služijo zareze na batu, (pritiski na bat niso zvezni), ali pomeni en pritisk en keks? Upam da razumete kaj sem hotela vprašati.

Uh, sem se razpisala.

Gotovo je najlažje , če ti nekdo praktično pokaže. Te možnosti nimam, zato vas prosim za nasvet.

MILANKA  

član od: 2.9.2002

sporočila: 54

12. sep 2002 16:09

Ojla! Testomat položite (pritisnete) navpično na pekać in pritisnite na bat. Tako se keks sam oblikuje in razleze po pekaču. Potem testomat previdno odstranite. Če je masa pravilno gosta, mora uspeti. Seveda morate imeti v testomatu nastavek za piškote, kateri so bili verjetno priloženi in ne nastavek za krašenje tort. Če je testo pretrdo, včasih pomaga že to, če ga dobro pregnetete, da se malo ogreje in postane bolj volno. Veliko uspeha želim! Milanka Sporočilo je spremenil(a) MILANKA dne 12. sep 2002 16:12:04

SaraKay  

član od: 14.3.2002

sporočila: 19

13. sep 2002 11:55

Še ena pomembna stvar: pekača nikakor ne smeš namastiti, saj se mora testo, ko ga porineš iz keksomata, na pekač prijeti, da nastane piškot. Če so te bolele roke, je testo verjetno res bilo pretrdo. Moj rp.: na 1 kg moke 1/2 kg margarine, 20 dag sladkorja in 4 jajca, pa seveda malo pecilnega in ščepec soli. Kadarkoli testu kaj dodajam (mlete lešnike, čokolado...za to težo zmanjšam količino sladkorja. Ne obupaj, saj se res splača. Veliko uspeha! SaraKay

SaraKay  

član od: 14.3.2002

sporočila: 19

13. sep 2002 11:59

Aha, še zareze na batu. Služijo za ro, da ob pritisku na ročaj bat porinejo navzdol. Ob batu imaš (verjetno) na pokrovčku pritrjen nek kolutek, ki ima na eni strani dvignjen rob - premakneš ga lahko v dva položaja in tako reguliraš količino iztisnjenega testa, s tem pa tudi velikost keksov. Kaj pa navodila? Jih nimaš zraven? Če želiš, ti pošljem co. (javi mi na e-mail). SaraKay

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

14. sep 2002 18:10

Res lepa hvala za nasvet. Bom poskusila znova. navodila za keksomat še imam. Škoda, da nista bliže, bi vaju povabila na piškote!

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

15. sep 2002 14:46

Koliko je pa cena takšne zadevščine na trgu? Tortica, upam, da ti zdaj uspevajo. Morda se bom tudi jaz lotila delat na avtomat in mi bodo tile napotki prav prišli. Do zdaj sem delala na roke. LP Sycia

SaraKay  

član od: 14.3.2002

sporočila: 19

16. sep 2002 13:27

Mislim, da je cena okrog 3.500,00 sit; zanemarljivo malo, glede na uporabnost te napravice. Bi pa opozorila na nekaj: odloči se za keksomat, ki ima ploščice kovinske (obstajajo tudi takšni s plastičnimi ploščicami), pazi pa tudi, da se ploščica pritrdi z navojem (pri nekterih se samo zatakne). Tortica,še nekaj: velike probleme imaš lahko, če ploščico slučajno narobe obrneš. Pri nas doma običajno pečemo piškote iz 2 kg mase; ob uporabi ventilatorske pečice je z vsem skupaj dela za kakšne 3-4 ure. Pozdravček, SaraKay Sporočilo je spremenil(a) SaraKay dne 16. sep 2002 13:28:18

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

11. jan 2003 19:21

Čeprav je ta tema na forumu že nekaj časa "nema", vam moram sporočiti svoje izkušnje s keksomatom, potem ko sem prebrala tole debatico. Za Božička sem dobila to super stvarco (kovinski keksomat, takšnega kot sem si ga želela) in se nisem mogla upreti, da ga ne bi testirala. Po receptu SareKay sem delala testo, za pokušino iz 1/2 kg moke (polovično maso) - in res je super! In nasvet, da moraš pravzaprav manjšat količino sladkorja za vse kar dodaš masi - super!! Moja tašča je ravno pri tem delala napako - manjšala je namreč količino moke, oz. je samo dodajala in ji piškoti nikakor niso uspeli. Ko sem delala prvič maso, sem dodala malo preveč pecilnega praška (piškoti so pustili na jeziku nekakšen tpek, izsušen občutek). Prava količina je samo ena čajna žlička (niti ne polna) na 1/2 kg moke. Glede polaganja - brizganja piškotov na pekač je bilo tudi nekaj težav: na peki-papir se niso prijeli, na pomokano površino tako in tako ne, na pomaščen pekač, pa so se prijeli, ko so bili pečeni. Zato sem brizgala piškote na mizo - gladko površino (brez vsakršne margarine, moke, peki-papirja) in nato vzela tanko nitko (cvirn za šivanje) in vsaki keks s cvirnom odstranila z mize (tako kot režeš biskvit za torto), potem enostavno primeš piškot z roko in ga daš na peki-papir - na pekač (piškoti se pri odstranjevanju z mize ne poškodujejo). SaraKay - hvala ti in seveda vsem ostalim z nasveti. Keksi so res lepi, različnih oblik in okusni - pa še hitro jih pripraviš. Lp, Silva. silva vrbek

neznan uporabnik

13. jan 2003 15:05

Silva, kekse stiskaj direktno na pekač (nič pomokan, nič namazan...NIČ); ko vzameš pekač iz pečice, počakaj kakšno minutko, da se keksi ohladijo in malo otrdijo. Nato jih odstrani (jaz uporabljam lopatico za obračanje palačink), pekač obriši s suho krpo...in naprej veselo na delo. Veseli me, da so ti keksi po "mojem" receptu uspeli. SaraKay

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

14. jan 2003 7:27

Ja sedaj tudi meni uspevajo ti keksi iz keksomata. Delam po receptu SareKay, le da sem enostavno pozabila dodati jajca, pa je vseeno ratalo. Dodala sem pa limonino lupino.Testo sem zamesila v kruhomatu in vse je bilo hitro končano. Sem jih pa enako kot Silva stiskala na pult in s cvirnom odstranjevala. Bom pa drugič poskusila še direktno na nenamazan pleh, potem bi seveda šlo še hitreje.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti