Merjenje sestavin brez kuhinjske tehtnice

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

3. dec 2007 5:51

Ko brskas po internetu in isces recepte v anglescini, velikokrat naletis le na loncke in zlice. To lahko pretvoris v grame, ce ves, za katero sestavino gre. Sicer pa so to ameriske volumske merske enote in pomenijo: 1 cajna zlicka (tsp) 5 ml 1 jedilna zlica (tbsp) 15 ml 1 skodelica (cup) 250 ml 1 quart 1 liter (pobrskajte po "metric conversion table") Zadnjic sem v trgovini nasla celo take merilne zlicke, ki so izkazale za zelo prakticne! Ko se navadis na tak sistem, se ti zdi veliko lazji. Za kruh brez gnetenja recimo (nas "favorite") recimo vzamemo 6 lonckov moke (ki jih po zelji kombiniramo z razlicnimi vrstami moke in obvezno tudi z ovsenimi kosmici), 3 loncke vode, 1 tsp kvasa in 2 tsp soli, pa je. Pa se otroci to pripravijo sami. Se pa na kulinariki velikokrat pojavijo recepti z "1 vrecko pecilnega praska" ali "eno kocko kvasa". No, tu sem pa mrzla. slepakura

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. dec 2007 9:47

ycrna je napisal/a:
mamamia če je to kar ti praviš res potem kakšen lonec imaš za skuhat 4 krožnike juhe? :)) 700 litrskega? ;P ycrna Sporočilo je spremenil(a) ycrna dne 02. dec 2007 21:52:42

 

 

Če imaš prste hitrejše od pameti, se namesto znaka /, ki je na isti tipki kot sedmica, pač pokaže sedmica. In namesto 1/10 l pride 170 l.

Sicer pa včasih res kuhamo v kotlu...

 

Sicer pa se je motiti človeško, ne? Mamamia

mamamia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

3. dec 2007 10:21

Imam posebno posodo označeno v dag., nikoli nisem uporabljala tehtnice. Sicer pa nisem tako pridna kot ve, glede peke slaščic, vendar je taka posoda zelo uporabna.

lp

P.s. Če te zanima dobiš podobno v Merkurju. Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 03. dec 2007 10:50:20

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

3. dec 2007 11:44

mamamia nisem mislila nic slabega, sam vas mal nasmejat...drugace, pa ce bi malo boljse pogledala moj post bi opazila tudi smejkote, ki vsaj pri meni doma izrazajo hec, nasmeh itd. pa lep pozdrav ycrna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. dec 2007 12:27

slepakura, res je, vendar pa žlice in skodelice v različnih delih sveta niso enako velike: avstralska žlica ima 20 ml, evropska pa 15. Ameriška skodelica ima navadno 240 ml, avstralska 250, britanska pa kakor kdaj. Da ne govorim o bosanskih skodelicah, ki so praviloma tiste za turško kavo - cca 100 ml... Tak da zmeda od zmede, najboljše je imet recept v original jeziku, vsaj veš, kake mere so te skodelice... Tehtnica se res splača, je pa tudi tista menzura (plastični lonček s črticami) zelo uporaben, na morju nimamo tehtnice in vse pečem s tem lončkom (včasih so se dobili gratis, če si kupil 5 pudingov, je bil zraven). Veri

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

3. dec 2007 12:30

Veri je napisal/a:
slepakura, res je, vendar pa žlice in skodelice v različnih delih sveta niso enako velike: avstralska žlica ima 20 ml, evropska pa 15. Ameriška skodelica ima navadno 240 ml, avstralska 250, britanska pa kakor kdaj. Da ne govorim o bosanskih skodelicah, ki so praviloma tiste za turško kavo - cca 100 ml... Tak da zmeda od zmede, najboljše je imet recept v original jeziku, vsaj veš, kake mere so te skodelice... Tehtnica se res splača, je pa tudi tista menzura (plastični lonček s črticami) zelo uporaben, na morju nimamo tehtnice in vse pečem s tem lončkom (včasih so se dobili gratis, če si kupil 5 pudingov, je bil zraven). Veri
Veri, malo za hec, da ne boš jezna... Povej mi, kako ločiš avstralski, britanski in ameriški recept, seveda če ne gre za tradicionalne jedi??? Vem, da nekaj razlik je, predvsem v pisavi, ampak da iz recepta razbereš, si pa carica... veverica

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

3. dec 2007 12:35

Jaz se zanesem predvsem na tehtnico! Čeprav je res, da bi tudi tehtnice morali kdaj pa kdaj umerjati oziroma vsaj preveriti, če prav kažejo. Pri nekaterih slaščicah so grami zelo pomembni!!! V Ikei pa obstajajo takšne merilne žličke: http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/100832 veverica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. dec 2007 12:37

hehe, kaka zamera, saj sem se že sama sebi smejala, ko sem to pošiljala;) Sicer je res, da je mami diplomirala iz angleščine, pa mi kdaj kako foro pove (ena je recimo often/ofen - pogosto), pa včasih dajo eni dva m, drugi pa enega. Sicer pa ni, da bi mi to na splošno kar tako "ratavalo" - po navadi se zmažem tako, da si probam zapomnit, kje ma kaka internetna stran ali knjiga sedež (pri "Australian women weekly", ki so mi všeč, recimo, to ni težko, hehe;), ponekod se pa malo bolj zafrkavaš...) Pa če zamenjša 240 in 250 ml še ni taka kriza, ampak ko sem pa enkrat brala en bosanski recept pa hoče met tam not nekih 12 šalc, khm, khm... hja, se mi je pa zdelo, da nekaj ne bo v redi... Pa sem šla malo raziskovat in ugotovila, kaj je njim šalca... Bi pa lahko naredila eno ornk traparijo, hehe;) Tak da važno, da ločiš "naše" in "njihove", pa bo užitno;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. dec 2007 12:38

mam pa par posodic, ki merijo skodelice, pa niti dve nista čisto isti... ena ima 124 ml za enoto skodelice, zdaj pa si misli svoje;) Veri

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. dec 2007 12:38

Ce nimas tehtnice, ti svetujem, da jo cimprej nabavis (v Merkurju so cisto spodobne digitalne tehtnice tale hip v akciji po 10€), kot so rekli ze drugi - pri nekaterih stvareh, na primer pri pecivu, ti 30 ali 50 g prevec ali premalo lahko pomeni ravno to, da bodo piskoti pretrdi ali tako pocasti, da se bodo razlezli po pekacu. Pri kruhu ali testu za pizzo jaz tudi nikoli ne tehtam, ampak odmerim moko in tekocino na oko, potem pa po potrebi dodajam eno ali drugo. Za silo gre tako, da si sposodis tehtnico od mame ali prijateljice, nato pa uporabis svojo jedilno zlico, odmeris zapored 20 zlic moke na tehtnico, nato pa stehtas in delis z 20 - tako dobis povprecno tezo ene tvoje zlice moke. Enako ponovis se s sladkorjem in soljo. Ampak, kot receno, po mojem se s tem ne splaca niti zacet ukvarjat. lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti