Poceni kosilo

choco frito  

član od: 7.9.2007

sporočila: 46

18. nov 2007 22:56

testenine in krompir na 1001 način,enolončnice choco frito

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

18. nov 2007 23:28

Pri nas nismo porabili toliko na mesec za hrano. Če gledam na hrano, brez ostalih stvari, ki pristanejo v nakupovalnem vozičku. In če gledam na hrano za en mesec, ne tisto, ko se kupi 5 kil fižola na zalogo, pa moko, pa... Res. Smo pa tričlanska družina. Pa ne, ker bi morala, ali ker ne bi kuhala... Pač je naš način prehrane malo drugačen in ne zapravljamo toliko. Za ene stvari malo več, za druge manj, to je jasno. Tako bo jutrišnje kosilo stalo recimo skoraj 10 €, medetm ko je ena jota cenejša, pa še za dva dni je. (In v to ne vštevam nakupov za moje posebno pečenje in posebne sladkarije, ker to vštevam v rubriko: hobi, lahko bi rekli luksuz, ki ni življenjsko pomemben. Razne praline in vsi pripomočki, ki jih rabiš za izdelavo, pa takšne podobne stvari). Imamo pa radi recimo ričet za dva dni, fižolovo juho, minestre, pasulj, prebranac, rižoto, šaro, joto, bujto repo, golaž, filane paprike, sarme, obare, zelenjavne juhe, testenine, krompir v vseh različicah, narastke, zelenjavne omake... Se včasih samo po kuhinji zavrtim, pa dobim kako noro idejo! Za nas je recimo kosilo s praženo repo in dobrimi, domačimi polnozrnatimi mlinci prava poslastica..., če kaka zelenjava zdraven, pa je. In vem, da marsikdo tega tudi pogledal ne bi. Se mi pa zdik, da dva in en mali otrok ne pojejo veliko? Ali pač? Saj več kot jesti in najesti se ne da...

Če pogledam mojo mami, ki zapravi full za hrano. Ne vem, kako ji rata, je pa čisto neorganizirana, vsak dan v trgovini. Čisto vsak dan. Da ne govorim o tem, koliko stvari ji rata zanič, ali pa ostanejo, pa potem nese k sosedom za kure... Pa kosti za kužija, torej še vedno jesta ogromno mesa. In ona svojo plačo nima dovolj za hrano, za dva človeka. Pa ne kuha nekih kulinaričnih umetnij, sladkega sploh ne peče, da se ne bo zredila. To jaz za vikend prinesem, da planejo na cukr!!!

Med tednom tako ali tako ni časa, za kuhanje vsak dan. Sladic tudi ne pečem, pač pa se poje ostanek od vikenda. Vsaj tort ne ali kaj podobnega. Lahko pa mlečni riž, narastek, ocvrte jebolčne rezine, domač puding, sadje z jogurtom, sadje samo...

Mesa skoraj ne jemo, tako da ga tudi v naših jedeh ni. Pri meni doma ne, če gremo kam, pa pač nismo tako tečni, da ne bi jedli tenstanega zelja, ki ga moja mami naredi na ocvirkih recimo, čeprav zanjo to ni meso. Tko da ne moremo trdit, da ne jemo mesa in da smo striktni.

Največ porabim za otroka, za hrano, ker je alergik in nasploh tudi največ zanjo.

 

Bomo pa zdaj več, ker so se cene tako dvignile! Sva bila zdaj v lokalni trgovini, pa sva kupila jogurte, pa malo zelenjave, mleko. In sva dala skoraj 50 €, voziček je bil pa; prazen! So se cene res vrtoglavo dvignile... Tko da bom zdaj tudi jaz več zapravila... : )

lidka

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

18. nov 2007 23:38

Eno izmed poceni kosil je lahko tudi npr, pire krompir, pečeno jajce na oko ali crtje in solata. ali pa morda sataraš in krompir, kuskus ali polenta. lp Balenka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. nov 2007 0:14

[citat=--katka lopatka--]Nekateri nimajo druge možnosti, kot priti skozi mesec z 200€ za hrano... Pa najbrz tudi ne racunalnika, da bi nam lahko povedali kako to zmorejo! Veliko vec je takih primerov kot si mislimo-veliko pa tudi takih ki se pritozujejo, da ne morejo preziveti , hkrati pa se ne odpovejo nicemur-kupujejo ze pripravljeno hrano, ki je trikrat drazja, ostanke zavrzejo, kupujejo le najdrazje, ker mislijo da je le to naboljse(!), pa se in se bi nastevala. Jaz zase mislim, da sem kar "pridna" in da za hrano ne zapravim veliko, res pa je, da imam cas in tudi veselje tako do kuhanja kot vrtnarjenja,pa se se kako prispara..Ampak zato nimam pobarvanih nohtov ..ker jih polomim na vrtu-- pa se za lak prisparam! Poceni in dobra je zame sirova juha, pa juha iz krusnih drobtin, pa pasta ki jo naredim sama, pa kruh je bistveno cenejsi in boljsi, ce ga pecemo doma, krompir v oblicah s slano skuto je lahko odlicna in poceni vecerja,pa fizolova minestra in snite iz kruha, ki je ostal od vceraj... pa ..lp lucka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. nov 2007 0:37

Lucka, tudi jaz nimam nohtov, niti namazanih ne... Bi mi lak ostal v kruhu, pa v pecivu, saj vsak dan kaj gnetem, packam... Pa gledam moje kolegice, ki imajo tiste lepe, umetne nohte, francoska manikura, ampak ko pomislim, da bi kakega v testu zgubila, me kar strese... lidka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

19. nov 2007 7:51

Moja prijateljica ima 310€ penzije. Živi sama v enosobnem stanovanju. Ko plača vse položnice, ji ostane 90€. No, zadj pa živi kakor veš in znaš! Dobro da ima mene in še 2 dobri prijateljici. Kako enolončnico ji odnesemo, pa juho, tu pa tam mes (surovo), da si kaj naredi. Ko pečemo kruh, ji ga obvezno odnesemo, da si razdeli po kosih, da v zmrzovalnik in po potrebi otopi. Tudi pecivo in potico ji odnesemo pa še kaj bi se našlo. Ravno danes sem že spakirala marmelado, đem, vložene kumarice, papriko in češnjev zavitek in vrečko jabolk.

Kako bi brez nas prijateljic, pa ne vem. Je zelo skromna, pa vendarle.Takih poznam kar dosti, samo vsem pa ne morem pomagati. Upam, da imajo tudi drugi kake dobre prijatelje, ki jom lahko na ta ali oni način pomagajo.

Kyara

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

19. nov 2007 8:45

Nekoliko se da prihraniti pri kosilih, če se potrudiš in veliko stvari narediš sam, na primer kruhove cmoke, štruklje, sadne cmoke, sladkarije, namaze,... ampak če nekdo za družinski proračun za hrano porabi samo 200 evrov, potem to verjetno že ve. Midva sva dva in zadnje čase z 200 evri že težko skozi prideva (nakupujem enkrat na teden, ko smo plačevali v tolarjih, je bil račun med 10000 in 12000 SIT, pri evrih pa pod 50 ponavadi ni), je pa res, da je tu prišteto vse, kar kupiš v trgovini (torej tudi čistila, gospodinjski pripomočki, kozmetika, kakšna plastična posoda, vrečke, krpe ipd.). Porabo hrane se da malo zmanjšati tudi tako, da si pozoren na roke trajanja in stvari ne mečeš proč po nepotrebnem. Cenovno se izplača tudi nakup kruhomata (in njegova redna uporaba!). Včasih je bolje kupiti tudi kako stvar na zalogo, če je ravno znižana. piščanec

darja-  

član od: 11.8.2007

sporočila: 567

19. nov 2007 15:55

Pitončica,v knjigi,ki je predstavljena v svetu knjige skoraj ne bi našla poceni recepta,ker tam piše,da uprabimo gorgonzolo(draga),mleto meso(drago),pa jajčevci...,vse to moraš v trgovini kupit sveže in te zadeve niso poceni... Jasna tvoji recepti pa so že cenejša varijanta samo pri nas ne bi vse vžgalo.. darja-

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. nov 2007 19:49

Ko sva bila še študenta, sem morala seveda precej bolj gledat, koliko kaka hrana stane, zdaj pa si lahko privoščiva tudi kako ekstra zadevo (recimo zadnjič jagenčje stegno, ali kdaj kake školjke, rakce, kak "boljši" sir...), ker je pač to tudi hobi in ker rada eksperimentirava z različnimi jedmi, načini priprave, kulinarikami,... Mi je pa še vedno svojevrsten izziv naredit čisto poceni kosilo in včasih mi je prav luštno zračunat, tako na približno, kako poceni sva jedla;) Da imaš dober občutek: enkrat si privoščiva nekaj posebnega, potem pa dvakrat jeva nekaj zelo poceni, pa jeva lahko ves čas super. Najbolj poceni je, če lahko izkoristiš kaj, kar od kod dobiš, če imaš kake strastne nabiralce v družini (ali sama rad/a nabirata): gobe, kostanj, borovnice, robidnice, gozdne jagode, kake fige na samotni plaži, ringlo skoraj vedno pustijo tudi na obljudenih lokacijah,... ali pa če je kak ribič kje v bližini, seveda lahko porabiš ribe oz. karkoli pač ujame in je kolikortoliko užitno;), (seveda mora met dovoljenje za lovit, da ne boste rekli,d a vas kaj napeljujem - ampak te karte ne štejem v ceno kosila;) POtem je množica jedi iz moke in vode, pa včasih še kako jajce sem in tja: torej raznorazne testenine, kruhki, pica, vlivanci, tortilje, angleški mafini, palačinke, močnik... raznorazni zvitki iz domačega vlečenega testa (to je tako poceni,d a se ne splača niti računat, ker bo računalnik medtem več porabil;), sploh burek, recimo, ker je tudi skuta dokaj poceni, če jo pa narediš iz mleka, ki bo glihkar hin, pa sploh;) Potem so tu ostanki, torej vse, kar se valja po hladilniku ali pa je ostalo od prejšnjega kosila/večerje. To lahko porabiš v nadevih za raviole, slanih mafinih, daš na pico,... Pa seveda paziš, da gre čim manj proč (idealno je nič;) Potem pa moram seveda omenit še jedi iz zelo poceni surovin, da ne bojo slučajno užaljene: torej jedi iz krompirja, fižola, zelja, repe,čebule, rdeče pese... To so recimo njoki, pečen krompir, pire krompir, pasulj, zeljna juha, tudi kaka mineštra,... burek iz skute sem že omenila, pa rižev narastek,... Pa sezonska zelenjava (včasih je bila res zelo poceni, letos pa se mi zdi, da jo je veliko pocenjenje obšlo:(, recimo tople bučke s pire krompirjem so zelo dobre, pa kak narastek iz makaronov in zelenjave ali zelenjavni vok iz sezonske zelenjave... Poleg tega je še ena vrsta "šparanja", ki se ji reče prirejanje receptov: dražje sestavine nadomestiš s cenejšimi (recimo zbrinc namesto parmezana, ali pa kak čisto navaden sir ala jošt namesto ementalca) ali pa jih enostavno vržeš ven (raznorazne dodatke, kot so dimljene ribe, ki jih daš na koncu na kako juho ali kamorkoli že, lahko mirno izpustiš, večinoma lahko tudi brez kake hude katastrofe spustiš kakšno jajce v receptu, če nadomestiš tekočino s čim bolj poceni, seveda) - ni isto, kar pa ne pomeni, da ni dobro... meso lahko kdaj nadomestiš delno ali v celoti s sojinimi kosmiči (če daš polpol, marsikdo sploh ne "porajta"!) Je pa zelo odvisno od tega, kako ste/so tvoji člani družine navajeni (beri: razvajeni) Praviloma so namreč ljudje z nižjim dohodkom bolj izbirčni, ker poznajo iz otroštva samo nekaj hran in marsikateri drugega nočejo niti probat. Tako imaš seveda manj manevrskega prostora. Je pa hec, kako se da iz čisto poceni sestavin naredit dobro in "fensi" kosilo: recimo fondi: vzameš 10-20 dag poceni sira, zmešaš z malo jabolčnega soka (lahko kar jabolko stisneš), začiniš in stopiš. Spečeš svež domač kruh in zraven ponudiš domače vložene paprike, olive (če maš takega očeta ko jaz;), narediš hrenovo omako (je tudi poceni), gorčico,... pa zgleda super, pa ni drago... - juhe na splošno niso drage, sploh so pa poceni tele: čebulna, fižolova, koruzna (iz zmrznjene koruze, ta ni draga, pa vedno jo maš lahko doma), iz kislega zelja,... - domači "junkfood": pica, burek, hotdog (hrenovke so nekatere res poceni), pice prepognjenke in ostali žepki, empanadosi z zelenjvanimi nadevi,... - glavne jedi: testenine s paradižnikovo omako iz vloženih paradižnikov (to je res strašno poceni), rizi-bizi (ala rižota z grahom), tople kumare s pire krompirjem, pečen krompir z zelenjavo v pečici, sardelice s kruhom, pašteta iz kakih poceni jetrc tudi z domačim kruom, pasulj, prebranac, njoki s sirovo omako, tudi ajdova kaša z gobami ni tako draga, ker je ne poješ veliko, je nasitna, pečena polenta z zelenjavo,... - sladko: slivovi cmoki iz krompirjevega testa, mlečni riž ali mlečna prosena kaša, rižev narastek, pečene palačinke s skuto... - sladice: sadna torta iz baze je poceni, če vzameš sezonsko sadje Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti