Pecivo marlenka

Felicita  

član od: 2.2.2008

sporočila: 12

25. nov 2015 20:47

Sama sem že večkrat pekla marlenko po tem receptu: https://www.youtube.com/watch?v=Xuoqj3AoNJ0

Prebrala sem katere setavine so zapisane na škatli v katero pakirajo marlenko in se tako odločila za ta recept. Če jo pečeš z maslom in tudi v kremo daš maslo, pride nekoliko drugačnega okusa kot kupljena. Če pa uporabiš margarino si že zelo blizu originalni marlenki. Je kar nekaj dela z njo. Pri nas jo vsi radi jemo pa jo občasno spečem za kakšno posebno priložnost. V zgornjem receptu kuharica ne prelije marlenke s čokoladnim/kakavovim prelivom (Sladki greh). Pa tistih par črtic kar manjka, če jih ni.

Felicita

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

26. nov 2015 8:23

Hvala Felicita....kar s etiče pa uporabe masla ali margarine, domači "ponaredki" raznih sladic so z margarino po okusu vedno bližje kupljenim, kot če se uporabi maslo, pač šparajo na sestavinah :).

 

Ninja24

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

26. nov 2015 9:38

Ojla! O, na marlenko ste me spet spomnile. Imam še eno salko doma, jo bo treba spet naredit, pa naročit novo.

Po nekaj poskusih se mi je najbolje obneslo testo narejeno takole:

600 g moke (približno, pač dodajaš po občutku)

250 g masla

2 -3 žlice medu

200 g sladkorja v prahu (jaz uporabim rjavega)

1 žlička sode

1 žlica kisa

2 veliki jajci

2 žlici kakava

Nad paro kuhamo med, sladkor, maslo in jajca. Toliko, da ni več pen in se lepo zgosti. Po moje vsaj ene 20 min. Pustimo pribl. 10 min, da se nekoliko ohladi. Temu dodamo sodo, ki smo jo zmešali s kisom. Počasi dodajamo moko in kakav, toliko, da dobimo elastično testo, ki ga pustimo počivati kakšno uro na sobni temperaturi.

Testo razdelimo na pet ali šest delov in jih tanko razvaljamo. Pečemo na 180 stopinjah približno 4 min, ne več. Ko testo vzamemo iz pečice mora biti še mehko. Spečemo tudi odrezke, ki jih na koncu  zdrobimo in zmešane z mletimi orehi posujemo po vrhu sestavljene marlenke.

Krema

Za kremo pločevinko kondenziranega mleka kuhamo 3 ure v vodi. Nekoliko ohladimo.

 

Nazadnje sem delala kremo z belo čokolado. Za to varianto zmešamo 200 g stoplejene bele čokolade, 250 g masla sobne temperature in pločevinko kondenziranega mleka.

Druga varianta: 400 ml mleka in vanilijev (lahko tudi smetanov ali karamelni) puding skuhamo, v skoraj ohlajenega dodamo 250 g masla sobne temperature in kondenzirano mleko, sladkamo po okusu (jaz ne).

Vse plasti testa (tudi vrhnjo) namažemo s kremo. po vrhu posujemo kot sem že omenila z mešanico zdrobljenega testa in orehov, ter okrasimo s stopljeno čokolado.

Marlenko hranimo na hladnem. Postrežemo pa toplo. Za 10 sek kos marlenke postavimo v mikrovalovko. Okrasimo še s kupčkom smetane.

 

Kar se tiče uporabe masla ali margarine se pa popolnoma strinjam z Ninjo24. A ni bistvo domače peke (poleg uživanja pri peki zame), za ostale ravno to, da je boljše kot kupljeno? Mislim, da sem imela margarino nazadnje v hladilniku par let nazaj, ko sem še želela dobiti Ramino knjižico receptov.

Nena

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

26. nov 2015 15:50

Najlepša hvala nb, sedaj se bom pa res morala lotit te dobrote. A je treba mleko nujno kuhati, a je to bolj zaradi karamelastega okusa. Hvala

 

Ninja24

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

26. nov 2015 19:40

Tako, po eni uri brskanja po internetu ne vem nič več kot prej. Ne najdem odgovora, zakaj je potrebno konzervo kuhati. Danes sem našla tudi kar nekaj receptov s kondenziranim mlekom, v katerih kuhanje konzerve ni omenjeno. V kar nekaj receptih je pa poudarjeno, da ne kuhati manj kot 3 ure. Prevedla sem tudi vse, kar piše na moji češki konzervi. Tudi tu kuhanje ni omenjeno. Bom zelo vesela, če mi kdo zna razložiti. Sicer bo pa res treba 1x preizkusiti tudi brez kuhanja.

Nena

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. nov 2015 21:24

Kuha se zato, da iz navadnega kondenziranega mleka nastane karamelno mleko.

lp

cervus

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. nov 2015 10:37

Hvala elaphus. Takole bom pa še razumela tiste, ki raje kar na forumu vprašajo, kot da bi kaj pogooglali in poiskali odgovor. Kolk časa sem brezveze zabila 

Nena

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. nov 2015 10:43

Ja, drugač pa, če se zdajle prav spomnim se res pri vseh receptih, kjer se za kreme uporablja kondenzirano mleko le-te kuhajo vsaj ene 40 min, pri marlenki pa pač piksna še malo dlje. Pa ne grem še 1x brskat, da preverim, če se ne motim

Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti