Šarlota

anitae  

član od: 21.8.2004

sporočila: 114

tema odprta - 24. sep 2007 20:06 | ogledi: 25.652 | odgovori: 29

Zanima me če ima kdo recept od šarlote ki jo imajo v gostilni Šiker pri Lenartu.Jaz bi ga zelo rada imela.

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

24. sep 2007 20:18

anitae poišči Skrivnostni nadev za torto? avtor:frina in dobiš forum ,kjer je recept za šarloto. Balu balu

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

24. sep 2007 20:45

Ja, tole je megi napisala v zgoraj omenjenem forumu: To šarloto sem imela shranjeno in sedaj je tu skopirana. ŠARLOTA (za 8-10 oseb Tokrat prilagam en odličen recept s štajerskega konca, katerega avtorica je gospa, ki je nekoč bila kuharica na Železničarskem domu. Mariborčani ta recept in šarloto poznajo predvsem če zahajajo v gostilne Šiker, k Pecu ali Veroniki. Te tri gostilne imajo ta recept predvsem zato, ker je ta gospa razkrila ta recept svojim trem učenkam, ki sedaj delajo v teh gostilnah. Sicer pa je recept star več kot 50 let in je naravnost božanski. Naj vas zapletenost ne prestarši, trud bo z odličnostjo saladice več kot poplačan. In verjemite mi, takšne šarlote ne jeste nikjer na svetu! ) 8 rumenjakov 10 dag sladkorja 2 vanili sladkorja penasto umešaš. Nato dodaš: 0,25 vrelega mleka (3,2 mastno!!!) Vse skupaj mešaš nad soparo, dokler se ne zgosti. Ko se zgosti, dodaš namočeno in ožeto želatino iz 8 lističev. Mešaš, dokler ni krema lepo gosta, nato jo popolnoma ohladiš. 8 beljakov ; stepeš trd sneg. 20 dag sladkorja raztopi v 0,5 dl vode in zavreš. Ko se na površini pričnejo delati mehurčki, namoči vilice in pihni skoznje. Če se naredi mehurček je sladkor kuhan do 5. stopnje. Takrat ga priliješ v stepen sneg in previdno premešaša. Nato v sneg rahlo vmešaš še kremo. Kremo razdeli na 3 dele: 1. del; vmešaš 8 dag topljene čokolade 2. del; dodaš jagodni ekstrakt; ampak le za rožnato barvo 3. del; ostane rumen. Lešnike, orehe ali mandlje grobo narežeš in opražiš. Vzameš 20 dag biskvita in ga narežeš na večje kocke (3 x 3 cm) in jih prepojiš z 1 dcl vanili likerja. Potrebuješ tudi srednje veliko pločevinko ananasovega ali breskovega kompota - tudi to sadje narežeš na kocke. Sestavljanej šarlote: Model za šarloto (= model za šarkelj) namažeš z maslom. Nato na dno daš vsako po 1 zajemalko krem. Nanjo potreseš ananas in oreščke, nato biskvit. NAto ves postopek ponavljaš do vrha posode. Na vrhu mora biti krema kot zadnja plast. ŠArloto daš čez noč v hladilnik, oz. minimalno 2-3 ure v zamrzovalnik. Strnjeno šarloto namočiš v vrelo vodo in zvrnnneš na pladenj. Okrasiš z 0.25 dcl sladke smetane martina Jerneja USA

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

24. sep 2007 21:11

......S to šikerico so hoteli pojest še krožnik. F r i n a

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. sep 2007 9:55

To je ena najboljših šarlot, kar jih svet pozna....najprej še krožnik pojest, potem pa kuharco s sabo domov vzet, če se navežem na frino...

 

Mamamia

mamamia

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

25. sep 2007 11:07

samo nekaj me zanima,na dno modela-šarkelj model damo po 1 zajemalko nadeva....a moramo dati toliko nadeva da je model na dnu okrog in okrog pokrit ali kako,a se morajo nadevi mešati po plasteh ....kako velik model naj vzamem....model za šarkelj ,približno.Hvala. kuharca37

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. sep 2007 11:20

 

Lahko je model za šarkelj ali tudi kakšna skleda (kot za solato na primer). Nadev naložiš tako, da je dno pokrito, pri tej šarloti se nadevi med seboj delno zlijejo in je šarlota na koncu lepo pisana, kot bi bila malo marmorirana. Mamamia

mamamia

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

25. sep 2007 12:23

A vidite zdaj kakšno prednost imam jaz, ko se vsak dan tam mimo vozim. Se ne rabim doma matrat in packat. Samo pokličem in voila, je že doma na krožniku. jass

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

25. sep 2007 12:37

Jaz bi pa kar tule nekaj vprašala, da ne odpiram nove teme. No, saj glede na to, da je govora o šarloti in prevračanju modela, mogoče le malo paše semle ;) Mi lahko katera svetuje kaj naj naredim s pudingom, ki noče iz modelčka? Imam tiste male plastične modelčke za puding (pomanjšane modele za recimo šarkelj). Seveda jih vedno oplaknem s hladno vodo, pa še vedno se nočejo lepo zvrnit ven, kar nekako primejo se... Ima katera podobno izkušnjo in morda izda kak trik? Bi morala mogoče s čim premazati modelček? Najlepša hvala že v naprej. Issi Sporočilo je spremenil(a) Issi dne 25. sep 2007 12:38:30

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

25. sep 2007 12:41

na hitro daj posodico v vročo vodo potem pa bi morali iti ven. nektarina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. sep 2007 13:47

Najbolj preprosto je, da modelček premažeš z malo navadnega belega olja. Potem gre vse gladko iz njih ven. samo voda za plastične modelčke ni dovolj. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti