Orehov liker

Sončka  

član od: 30.6.2007

sporočila: 5

tema odprta - 1. jul 2007 7:42 | ogledi: 17.207 | odgovori: 24

Pozdravljeni,

moj orehov liker je med tem, ko smo bili na dopustu končal na stenah, oknih, stolih... celega stanovanja. Plastenka je eksplodirala:) Tašča je tri dni čsitila stanovanje:) Where did I go wrong ali kje sem pogrešila? Bi morala dati v steklen kozarec oz. steklenico? A moram zapreti al ne?

Hvala za vaše izkušnje in nasvete.

lp

Sončka

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

1. jul 2007 8:02

Napiši še, kako si ga delala! Nena

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

1. jul 2007 8:05

Prav gotovo si "falila", ko si dala v plastenko in zaprla. Mislim, da takih stvari, ki morajo stati na soncu oziroma sploh stati ne dajemo v plastenke. Jaz tega likerja sicer še nisem delala, sem pa pred nekaj dnevi videla na TV, kako se to dela. V velik steklen kozarec je gospa narezala zelene orehe na kolutke, vanilijeve palčke, dodala slivovko in na koncu prekuhano sladko vodo. Potem je pokrila s folijo in pritrdila z elastiko. Za koliko časa se to postavi na sonce ne vem, rekla pa je, da ko se ga precedi v steklenico in postavi v temen prostor je dober za pit šele naslednje leto. Količin se ne spomnim, bo pa sigurno kdo to vedel in napisal. lep dan vsem emily

Sončka  

član od: 30.6.2007

sporočila: 5

1. jul 2007 8:09

Ma v cca liter loze sem dala enih 8 zrezanih zelenih orehov, 20 dkg sladkorja, vanilijev strok, cimetovo palčko, peščico klinčkov, sok ene pomaranče pa še ostanke pomaranče sem zrezala na koščke in noter dala. Vse skupaj je stalo na kuhinjskem oknu, ki je svetlo, predvsem zjutraj kar pripeka na okno. Eksplozija se je zgodila po 10 dneh. Plastično steklenico sem normalno zaprla, kot se spomnim. V receptih, ki sem jih brala ni bilo nikjer poudarka na tem, da je streba steklenico odpreti. Je pa res pisalo o steklenih kozarcih. No, včeraj sem spet spacala skupaj zadevo, pa ne bi rada še enkrat kiksnila. Dala sem v stekleno steklenico, sedaj pa ne vem, če naj jo zamašim al ne? Sončka

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

1. jul 2007 8:26

Ops, sem napisala narobe vanilijeve palčke. To je vanilijev strok in cimetove palčke. Sončka, kot si ti napisala, so bili tudi tam klinčki. Po moje je moralo bit tudi prepolno in očino se je ta stvar raztezala ali pa zaradi alkoholnih hlapov. Počakajmo še kakšno boljšo razlago. emily

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

1. jul 2007 8:35

nikogar še nisem slišala, da bi na sonce dajal karkoli v plastenkah - vedno v steklenih kozarcih ariella

Sončka  

član od: 30.6.2007

sporočila: 5

1. jul 2007 8:41

Ja, saj očitno je bilo to prvič zame. Pa ful sem hitela, ker smo se odpravljali na dopust... še ob enih ponoči, preden smo štartali na pot, sem na hitro preverila na internetu recept, če sem kaj pozabila zvečer, ko sem zadevo skup pacala, in sem celo odkrila da sem pozabila sladko,, tako, da sem ponoči tehtala sladkor in ga dala not:) Upam, da bo tokrat uspelo:) lp Sončka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

1. jul 2007 8:43

Orehe sem namočila v sadjevcu v steklenico ter zaprla z kovinskim, vijačnem zamaškom. V steklenici ni bilo vrenja-mehurčki, kateri se dvigujejo. Sama dajem izključno v steklenice in svetujem ti, da zamaška neprodušno ne zapreš, da zrak izhaja sproti in ne , da nastane bomba. Recept se sliši slastno sem ga že shranla. Upam, da bo katera pametnejša. Prisila bi te, če poročaš o rezultatih experimenta. ham-njam

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

1. jul 2007 10:00

Znano je, da se steklenica z žganjem ne nalije do vrha, ker mora vedno ostati prostor zaradi raztezanja alkoholne pijače.

Pomisli, do kod si nalila žganje ? Najbrž je bilo premalo prostora. Vse eksplozije nastanjo zaradi raztezanja vsebine, tudi tvoje, bi rekla. Po moje bi steklenica vzdržala. Še pa nisem nikoli slišala in videla, da bi te zadeve pripravljali v plastenkah.

F r i n a

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

1. jul 2007 10:00

Jaz orehe vedno namočim v sadjevcu in pustim 10 dni, raje več kot manj, brez ostalih dodatkov. Šele potem dodam ostale zadeve in pustim še nekaj dni. Letos imam namočene v steklenih zaprtih kozarcih. Še nikoli mi ni nič namočenega v alkohol zavrelo. (tudi če sem imela v plastičnih steklenicah ni bilo nobene razlike). Po moji logiki je edino možno, da si kozarce oz. steklenice imela preveč do vrha napolnjene in jih je razgnalo ne zaradi vretja ampak zaradi temperature. Sicer pa orehov liker ni dober za piti šele naslednje leto, do takrat ga pri nas sigurno že zmanjka. Se pa seveda ne pokvari. Upam, da boš v drugem poskusu imela več sreče, če pa imaš steklenice napolnjene do vrha, jih pa brez problema odpri in malo odlij. Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti