Prstaci

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

tema odprta - 22. jun 2007 16:12 | ogledi: 8.785 | odgovori: 5

Baje se jih nižje ob morju še vedno da kupiti. Kdo mi lahko pove, kako se to pripravlja, oz ponudi kakšen recept?

 

Vsem že vnaprej hvala in maximalno lep dan.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

22. jun 2007 16:37

Prstaci se dajo dobiti na črnem trgu.Cena se suče okrog500 kun za kg in še več.Niso toliko boljši,da bi se splačalo odšteti toliko denarja zanje,ali razbijati morske skale in trepetati pred policijo.Ostrige,kapišante,caske,rovanice in klapuni so čisto dostojna zamenjava zanje.Prstacev se drži sloves podoben tartufom.Če ne boš polna prepričanja,da si pojedla nekaj enkratnega in neponovljivega boš ugotovila,da so zelo podobno ostalim školjkam. Odločitev je tvoja,sam jih ne bi kupil. ati zlati

tajkec  

član od: 7.3.2005

sporočila: 55

22. jun 2007 17:00

Najbrž so zaščiteni z razlogom. Če človek kupuje ali lovi nekaj, kar je na spisku ogroženih vrst, si takšno početje zasluži ostro kritiko. V upanju, da jih ne boš kupila. tajkec Sporočilo je spremenil(a) tajkec dne 22. jun 2007 17:01:19 Aja pa še "copy-paste" iz članka v Mladini: Bolj zviti in obveščeni pravijo, da se lahko kupijo tudi na ribjih tržnicah, kilogram pa naj bi bil cenjen na 10.000 Sit. Prstaci so zaščiteni, ker školjka za svojo rast porabi cela desetletja. Njihovo nabiranje je v Sloveniji strogo prepovedano, prav tako na Hrvaškem Sporočilo je spremenil(a) tajkec dne 22. jun 2007 17:06:12

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

22. jun 2007 17:55

Hrvaška država občasno podeli koncesijo za nabiranje prstacev(tako je bilo včasih) in za tem se skriva ves ostali krivolov na prstace.Kako je urejeno sedaj pa ne vem.Pred par leti mi je en "krivolovec"povedal,da je kazen 10000kun in jo v enem dnevu "odsluži". ati zlati

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. jun 2007 0:08

 

Mi prstace kupuijemo v Puli na tržnici, ko jih pač imajo tisti, ki imajo dovoljenje za "tolčenje". Redko se dobijo, ker jih večinoma pokupijo gostilničarji. Si jih pa pri enem od teh vsako leto privoščimo, ker se pač že dolgo poznamo in vemo, pri komu jih nabavlja.

 

Meni prstaci so nekaj malce posebnega, ne bi jih metala v koš z večino drugih školjk.

 

Če jih boš sama prirpavljala, jih naredi s čistio rahlo belo buzaro, da jim ne ubiješ nežnega okusa.

Torej - na olivnem olju prepraži malo sesekljanega česna, ogenj naj bo zmeren, da česen ne porjavi, ker sicer greni. Zalij z malo vina, dodaj sesekljan zelen peteršilj in malo popra, z malo vode, ki so jo spustsile školjke,  in malce drobtin, da se zgosti.

 

Školjke pa daj v dovolj vleiko posodo, brez vode seveda, in daj vse na ognej, da se školjke odprejo. Buzaro zalij z malo vode, ki so jo spustuile školjke. Zaprte zavzi, ker so strupene.

Školjke odcedi in  jih prelij z nuzaro.

Prstacev nikdar ne delam drugače, v nasprotju z drugimi školjkami, ki niso tako redko dosegljive in preizkušam različne variante. Pa se vedno znova vračam k buzari to je tudi res, ali pa h kakšni solati.

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti