Budla

Natalija  

član od: 7.3.2002

sporočila: 21

tema odprta - 10. apr 2002 18:09 | ogledi: 8.946 | odgovori: 5

Moja soseda z gorenjske za praznike rada naredi budle (kruh,slanina,jajca in še nekaj stvari, vse skupaj pečeno v črevu), pa me zanima čigava jed je to. Ali če ima kdo točen recept za pripravo te jedi. Sama sem našla samo budle, ki pa se pripravljajo iz kouzne moke in so si setavine čisto različne.

Hvala za odgovor in lep pozrav.

Natalija Gabrovsek

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

11. apr 2002 11:03

Zadevi se reče tudi (gorenjska) prata. O tem smo že govorili na forumu. Malo pobrskaj. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Natalija  

član od: 7.3.2002

sporočila: 21

11. apr 2002 19:50

Hvala za nasvet. LP. Natalija Gabrovsek

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

26. sep 2002 22:14

Mislim, da imam nekaj zate. Nisem sicer iz gorenjske sem pa iz notranjske in pri nas doma tudi delamo nekaj podobnega. S tem nadevom "filam" tudi piščanca, zajca, telečje prsi ali telečji flam, lahko pa tudi puranje in piščančje prsi ali pa enostavno napolnim v črevo in skuham. Vse našteto polnjeno meso seveda spečem. Za recept sicer nimam podrobnih količin, ker ga delam po občutku vendar ti bom opisala tako, da boš vse razumela. Sestavine: 1 ali 2 dni star bel kruh jajca mleko vegeta malo soli malo popra olje čebula prekajena svinjina (krača, od glave..), lahko pa je tudi kuhana prekajena slanina ali šunka malo drobnjaka Opis kruh narežeš na šnite in nato na kockice, dodaš jajca in mleko (najbolje, da jajca in mleko že prej zmešaš z metlico, mleka ni treba prav dosti). Slanino, šunko ali kar koli že je, važno je samo, da je prekajeno in seveda prej prekuhano ravno tako narežeš na kockice ter dodaš masi. Čebulo prepražiš na malo maščobe, najbolje na olju, samo toliko, da postekleni in zopet dodaš masi. Nazadnje dodaš malo nasekljanega drobnjaka, vegeto, malo soli, malo popra in dobro premešaš. Masa ne sme biti preveč mokra pa tudi suha ne zato je bolje, da prvič ne dodajaš preveč jajc in mleka, ker to še vedno lahko dodaš. Porabila boš precej jajc, seveda zopet je odvisno od količine. Mokra mora biti ravno toliko, da se masa lepo sprime. pri nas je to specialiteta. Ob večjih praznikih in obiskih se to vedno znajde na mizi seveda v kombinaciji z mesom: Poskusi. Če ti kaj ne bo jasno pa zopet vprašaj. LP Marjana marjana pantar malec

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

27. sep 2002 9:06

Pri nas delamo prato za veliko noč. Ne vem točnih količin. Pomembno pa je, da uporabiš veliko jajc. Recept bi izgledal približno takole: 1/2 kg na kocke narezanega kruha 10 jajc, razžvrkljamo 20 dag suhe kuhane svinjine (glava, šunka..), ročno narezane na kocke 1 kisla smetana peteršilj. Vse to se previdno zmešamo (treba je paziti kot pri kruhovih cmokih, da mase ne gnetemo preveč, da ostane rahla). Soli se nazadnje, ker je odvisno, kako slano in koliko je bilo mesa. Z maso napolnimo danko (ne smemo preveč nabasati, ker sicer danka poči). Če te nimamo lahko tudi vzamemo plastično črevo, ki se kupi v vsaki trgovini, ali pečemo v jenski posodi ali v navadnem pekaču, pokrito s folijo. Seveda je pa danka najboljša, ker vse sestavine ostanejo notri. Peče se počasi (med 175 in 200 stopinjami), vsaj eno uro, odvisno od debeline prate. Prata se je topla ali hladna. Zraven se poda hren.

Nataša  

član od: 20.8.2002

sporočila: 24

29. sep 2002 11:44

Moja tašča je tudi gorenjka in je do pred parih let vsako leto naredila velikonočno prato. Bila je čudovita. Ker pa nima vedno časa za peko, je poskusila prato, ki jo izdeluje Mesarija Arvaj - od takrat je ne dela več. Jo kar kupimo!!! LP, Nataša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti