Kuharica v rubriki nlp-ja

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

19. maj 2009 10:05

@vendelina, se totalno strinjam, pa tudi ne, ampak se res ne bi preprial. seveda je francoska kultura prehranjevanja in kuhanja in ljubezni do svežih produktov na zavidljivem nivoju. ampak draga vendelina, ni pa čisto res, da se v tej skoraj 20 let trajajočim spremembam ni izognil tudi kakšen zakoten angleški kraj, še v najbolj zakotni angleški vasici imajo tesco ali safeway in če je vasica malo večje je tam M&S in kaj lahko kupiš tam, je zavidljivo. sveži produkti, ekološki produkti, sestavine s celega sveta, nenazadnje sveža pripravljena hrana zavidljive kvalitete... maksimarket se lahko skrije. veš kolikor sem hodil po angliji verjamam, da je s kulturo prehranjevanja na deželi veliko boljše kot v londonu in ostalih velikih mestih, kjer je "conveinience" glavno vodilo ampak saj se da skompenzirati z odlično kulturo prehranjevnaja v restavracijah. in angleži, so bili nekoč vladarji imperija, kjer sonce ni nikoli zašlo, tako, da je curry in raita prav tako njihov, kot indijski ;) in londonu pred 15 ali 20 letni ni nič pomagalo tistih 10+ milijonov prebivalcev. sploh pa o francoskem izgubljanju prednosti pove kar nekaj, da si med najboljšimi svetovnimi restavracijami prvo mesto izmenjujeta španska in angleška... ;) upam le, da francoska ljubezen do dobrih produktov in dobre domače kuhinje ne bo zamrla. če se spomnim pred slabimi 20imi leti, ko sem se učil francooščine, je bil v učbeniku članek o tem, kako francozi zamenjujejo ljubezen do svoje domače prehrane s fast foodom in če se ne motim je v franciji največ fastfoodov na prebivalca v evropi... to tudi nekaj pove, kam odteka prednost zadnjih nekaj stoletij. tudi francoska visoka kuhinja je bolj kot ne novodobna pogruntavščina. najbrž svoje prednosti, ker so v zadnjih desetlejtjih svojo kmetijsko politiko usmerili v najboljše produkte na svetu in sistematično podpirali probrazbo podeželja v gonilo dela gospodarstva ne bodo nikoli izgubili. saj če vzameš odlično sestavino in se ti vsaj malo sanja, kaj lahko z njo narediš in KAKO, potem zadeva ne more biti slaba! doma ali v restavraciji. slovenci pa, zaplankani kot smo, verjamemo, da je prepečeno meso, spremenjeno v žagovino, prekuhana zelnjava, če že, kakšen močnik in potica vrhunec kulinarike. no ja, pozabil sem omenit kranjsko klobaso in zelje, ki ju je omenila vanja! pa še to, oboje dosti povprečno. in tudi če je tale forum odraz sodobne slovenske kulinarike, je z nekaj svetlimi izjemami stanje porazno. ampak še sreča da so izjeme, to me strašno veseli in ker sem optimist, verjamem, da bo tudi v naši domovini enkrat boljše. eppur si muove! ;) cellnet

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. maj 2009 10:11

Če kdo morda ve, kje se da dobro jest v Hen village ( po domače bi rekli kurja vas, morda Elaphus ve )?

ežoj

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

19. maj 2009 10:20

cellnet je napisal/a:
slovenci pa, zaplankani kot smo, verjamemo, da je prepečeno meso, spremenjeno v žagovino, prekuhana zelnjava, če že, kakšen močnik in potica vrhunec kulinarike. no ja, pozabil sem omenit kranjsko klobaso in zelje, ki ju je omenila vanja! pa še to, oboje dosti povprečno. in tudi če je tale forum odraz sodobne slovenske kulinarike, je z nekaj svetlimi izjemami stanje porazno. ampak še sreča da so izjeme, to me strašno veseli in ker sem optimist, verjamem, da bo tudi v naši domovini enkrat boljše. eppur si muove! ;) cellnet
Ti to kar v prvi osebi ednine povej, ker jaz se namreč ne štejem med zaplankane. Me pa tvoje pisanje zelo spominja na "neka davna vremena", ko smo "dol padali od vzhičenosti", kaj vse imajo za sosedovim plotom. Je pa res, da tistega takrat doma nismo imeli. In, če si tudi kaj v šolo hodil veš, da (če že ne ob drugih priložnostih oz. družinskih navadah) vsaj takrat večina ukaželjnih pomoli nos izza meje naše deželice. In ravno tako bi izpadel velik poznavalec kuharije, če bi meso poimenoval v našem jeziku..., pa kaj drugega tudi. Ognjič

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

19. maj 2009 10:21

ežoj je napisal/a:

Če kdo morda ve, kje se da dobro jest v Hen village ( po domače bi rekli kurja vas, morda Elaphus ve )?

ežoj
Pridi v naš konec, te peljem v Kurjo vas...o oni drugi vasi z nobel imenom bi pa cellnet vedel kaj povedat. Ognjič

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

19. maj 2009 10:52

ežoj je napisal/a:

Če kdo morda ve, kje se da dobro jest v Hen village ( po domače bi rekli kurja vas, morda Elaphus ve )?

eee... 'Pr qqš' 

Ne bom se vtikala v boj med dvema poznavalcema; zase vem le to, da sem v VB vedno dobro jedla, pa naj je šlo za glamurozno londonsko restavracijo ali pa kuhinjico pri prijateljih nekje v 'rovtah'. Zmotilo pa me je tole:

cellnet je napisal/a:

in tudi če je tale forum odraz sodobne slovenske kulinarike, je z nekaj svetlimi izjemami stanje porazno.

Mogoče ti ne bi škodilo malce sprehoda po temah, starih in novih... tudi o slovenskih tradicionalnih jedeh smo že govorili. Kdorkoli pa nekdo slovensko kuhinjo obsodi za dolgočasno, zame ne bo nikoli nek blazen poznavalec. tulka

Sporočilo je spremenil(a) tulka dne 19. 2009 11:03

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. maj 2009 11:17

Če sem že gospodinja z visokošolsko izobrazbo, vsaj zaplankana nisem, ker ne jem ničesar od tistega zgoraj naštetega.

Pred slabim mesecem sem v Londonu najboljše jedla v italijanski in indijski restavraciji, med svojim večmesečnim bivanjem v Parizu sem se popolnoma zasvojila z latinsko četrtjo, kakšna visoka francoska kuhinja neki, židovska in arabska sta se mi usedli v srce.

 

No, sem pa v Londonu z največjim veseljem kupovala grški jogurt, ker tam navadnih ravno ne znajo delati. Mi je pa v oči padlo nekaj popolnoma drugega, zmeraj se govori, da je npr. Francija dežela sirov, pa Švica, Nizozemska... Sem bila resnično pozitivno presenečena nad izbiro raznoraznih sirov na nagleških tleh, priznam, ne bi si mislila.

 

Loni Makaroni

neznan uporabnik

19. maj 2009 11:27

valjda ima Vendelina jr. daljšega! glasujem ZA! pravijo pa, da imajo ženske, ki nonstop nekaj sikajo, resne probleme s svojimi dimenzijami. japaja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

19. maj 2009 12:11

Vendelina, prosim, da takoj odložiš tisto rdečo coto! Ognjič

neznan uporabnik

19. maj 2009 12:28

tako je, odloži! rdeča ni več in! japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. maj 2009 13:58

japaja je napisal/a:
valjda ima Vendelina jr. daljšega! glasujem ZA! pravijo pa, da imajo ženske, ki nonstop nekaj sikajo, resne probleme s svojimi dimenzijami. japaja

Malo dalč tole seže, ocenjujem za žalitev in te opozarjam, japaja......

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti