Kulinarične težave

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. feb 2008 12:01

Joj, Lijana, če mnenje, ki ni ravno takšno, kot je tvoje, razumeš kot usmerjeni napad nase...ojojoj Katka, oprosti, če je delovna temperatura čokolade tam okoli tridesetke, kako se jo pa potem topi v klasiš pečici - ta napravica začne delati na malo višjih temepraturah, mar ne - a ni potem tvoj zapis malo kontradiktoren... Vendelina jr.

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

19. feb 2008 12:02

Včeraj sem videla na naši TV- čokolado so topili z nekaj žlicami vode. Zdelo se mi je zelo zanimivo. Drugače pa tudi sama topim kar v MW (je hitreje). Enkrat sem jo zažgala, ker sem jo dala na preveč vroče in predolg čas, zdaj vem, da moram moč zmanjšati, vmes pa vsaj enkrat premešati. Res pa je, da se čokolade med seboj precej razlikujejo. Sem uporabljala eno Šparovo (v akciji), pa za preliv torte sploh ni bila vredu. Preden sem ugotovila v čem je štos, sem "spacala" dve torti. Zato sem se vrnila nazaj k Gorenjki-je dražja, a boljša. Vsaj za prelive (za testo ni problem tudi Šparova). Ne vem pa Vendy, kakšno ločnico ti vidiš pri topljenju čokolade v MW in klasično...v čem je ta razlika (v okusu, strukturi...)?? Katka-uporabljaš slaščičarski termometer? Kje ga naj kupim? Bi mi prav prišel ravno pri kuhanju glazur. Sonja

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

19. feb 2008 12:06

Saj to mene tudi muči katka-kako se ti raztopi pri nizki temperaturi, ker men se vse zažge čim jo povečam. Men tak ni panike nad paro delat, ampak zanima me ta varianta tudi. Začetnica

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

19. feb 2008 12:08

Sonja jaz sem vidla tak termometer prejšnji teden v merkurju v BTCju, koliko pa stane pa nisem pogledala.... saš

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

19. feb 2008 12:13

Hvala Saška, bom pogledala. Začetnica: jaz topim na 500-650W, cca 1:30 do 2 minuti. Vmes premešam enkrat do dvakrat. In to je to. Ekspresno hitro! Odkar uporablja MW, delam dosti raje čokoladne sladice, takšne ali drugačne... Sonja

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

19. feb 2008 12:29

Kuharca, haha, sem se naučila takrat enkrat za vselej. Samo, če imam dobro v spominu, tisto ni bila čokolada? Ma veš da se res ne morem spomnit, brez heca, samo vem, da je mojster potem rešil. Sem bila na prevečih zaporednih tečajih in sem že malo pobrkala, kaj se je kje dogajalo Vendelina, te čisto razumem, ker sem se tudi sama to spraševala in obenem še opravičilo oz. pojasnilo. Bi mogla že tam zraven napisat. Sama tega v pečici še nisem sprobala, je pa to povedal, kdo drug, kot zgoraj omenjeni mojster. Mogoče samo vklopiš in pustiš še pred prvo črtico na gumbu, ne vem, ugibam, pojma nimam, lahko je čisto mimo...Pa brez zamere. Na moji MV jaz nič temperature ne nastavljam, sploh ne znam, ker imam neko novo fancy varianto, ki je še nisem uspela poštudirat. Na stari sem znala. Pa se mi niti ne da, če priznam. Dam na tisti hitri gumb iza 30 sec in to je to. In vse delam samo s tem, kar pač že delam. Kuhinjskega termometra ne uporabljam, mislim pa , da se ga da kupiti tudi v lekarnah? katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 19. feb 2008 12:34:12

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. feb 2008 12:32

Vendelina jr. je napisal/a:
Punce, temperatura vroče vode, ki "ne vre preveč" in vode "ki zelo vre"....je enaka - razlika je samo pri energiji, ki je šla za uparjanje....Zaradi te diference se nič ne sesiri.
Ja, ampak para vode, ki zelo vre, bo čokolado sesirila, rahla para vode, ki komaj vre, pa ne. Sicer pa dam jaz skledo kar v vodo, ki jo samo segrejem, pa je super, čeprav traja kakšno minuto dlje. matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. feb 2008 12:35

Jaz se pa ne morem navadit na mikrovalovko: se mi ne ljubi dajat not, pa malo ven, pa mešat, pa spet not, pa mešat, pa tako tri krat. Raje lepo ob štedilniku počasi mešam nad paro (imam tisto namensko posodo za taljenje čokolade, ko se da manjša v večjo), zraven srknem kozarček vina, če čokolada ni v redu, srknem še enega in potem je čisto vseeno, kakšna je čokolada na koncu....To se malo hecam, ampar res raje s kuhalnico počasi mešam in po potrebi dodajam maščobo kot se ukvarjam z mikrovalovko. vendy, pa saj klasična pečica , ogreta na 50 stopinj, lepo stali čokolado. Samo meni se je ne da vklapljat in čakat, tačas je na pari že vse narejeno. Ali pa sfiženo, kakor kdaj. Sem pa odkrila eno super čokoaldo (ne obliv!), neka hrvaška znamka, ne preveč znana, v Intersparu sem jo našla. Tako čudovite glazure kot s to čokoaldo pa še ne. Mamamia mamamia

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. feb 2008 12:40

sas, predlagam ti, da si zacenjas pisat svoje recepte s komentarji, pa bos hitro sama ugotovila, kaksna je prava mera. Jaz dam cca 1 cajno zlicko (z rahlim kupckom) na 400-500 g moke. Za topljenje cokolade imam pa vec nacinov. Po moje je res pomembno da temperatura ni previsoka. Cokolada se topi tam malo pod telesno temperaturo, in naj se ne bi segrevala nad 50C. Tudi v MV mi jo je ze uspelo zgrudit. V pecici gre ok, le da je pocasi. Kadar se mi ne da pacat nad kopeljo (kar je obicajno), delam kar na kuhalniku. V dzezvo (ali ustrezno posodo) dam najprej margarino, toliko kot jo sicer dam v glazuro, vmes veckrat premesam, odstavim ko je del mascobe se trden, in ko se se ta raztali natresem noter koscke cokolade ter mesam da je gladko. Nic vec ne grejem. LP, R.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

19. feb 2008 12:49

Ne vem, a sem res tako tupa, ampak ne vidim nobene razlike v kvaliteti stopljene čokolade v MWP ali na kakšen drug primeren način, razen, da je z MWP bolj enostavno. Naj me kdo razsvetli, v čem je razlika v okusu , ker je sama ne vidim.

 

Vendelina, kako ti topiš čokolado, je tvoja stvar, da pa postavljaš trditev, da tista, ki dela z  mwp ne zna kuhati, mi pa že ni čisto vseeno. 

Lijana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti