Kulinarične težave

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

19. feb 2008 14:52

LIJANA je napisal/a:

Ne vem, a sem res tako tupa, ampak ne vidim nobene razlike v kvaliteti stopljene čokolade v MWP ali na kakšen drug primeren način, razen, da je z MWP bolj enostavno. Naj me kdo razsvetli, v čem je razlika v okusu , ker je sama ne vidim.

Lijana

 

No te bom razsvetlila... nisi tupa ne ti, ne jaz (ker čokolado topiva v MWP) in kuhat znaš ti, pa tudi jaz... itak se je že večina navadila, da ima Vendy vedno prav in da ji je vedno treba kimat. Bog ne daj, da misliš drugače (če pa že, pa bolje da si tiho ). 

Lep dan in veliko se smejte

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

19. feb 2008 16:33

Prvič slišim, da se čokolada sesiri. Drugače pa čokoladni preliv delam jedilna čokolada + sladka smetana, ali jedilna čokolada + olje, to jeza peciva, ki se režejo. Za piškote pa jedilna čokolada + kokosova ali kakavova maščoba.

Topim jo pa v v mikrovalovki, ker mi je najlažje in najhitrejše, samo moraš vsake 15 - 20 sekund odpret in premešat (pri beli čokoladi na 10 sekund), ali pa v kozici na plinu na nizki temperaturi. Pri obeh načinih preneham greti, ko je čokolada do polovice stopljena in potem samo še mešam dokler se ne stopi do konca (čokolade ne segrevam več kot do mlačnega). Vodne kopeli ne delam, ker to predolgo traja, pa še en pisker imam potem za pospravljat.

Solim pa jaz tudi premalo, smo pa vsi navajeni na vsa malo manj slane zadeve.

jade

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

19. feb 2008 17:07

jade je napisal/a:
Topim jo pa v v mikrovalovki, ker mi je najlažje in najhitrejše

 

Pol pa ti tudi spadaš med nas, "tiste, ki ne znamo kuhat" .

Lep dan in veliko se smejte

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

19. feb 2008 17:52

[citat=--katka lopatka--]Takole naredim, bom podrobneje opisala V posodo nalomim čokolado in dodam maslo približno za tretjino količine čokolade. MV nastavim na 30 sec. Po 30 sec vzamem ven. Premešam (čeprav je še skoraj trdo). Spet za 30 sec noter. Spet ven, mešat (je že malo mehka). Potem pa še za kake pol minute notri. Če še ni, pa še za recimo 15 sec. To je vsa umetnost. Katka lopatka, jaz delam popolnoma enako in mi vedno uspe...nasploh še nikoli, ampak res nikoli, nisem imela problema s čokoladnim oblivom...očitno imam srečo ela Sporočilo je spremenil(a) ela dne 19. feb 2008 17:53:25

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

19. feb 2008 18:07

Karmina, lahko bi bil vzrok sesirjenja alkohol. Pred kratkim sem stopila bel obliv, katerega sem hotela obarvat s fosterjevo aromo. Iz lepega tekočega obliva mi je nastala sesirjena kepa. Okrivila sem alkohol v aromi. Bo treba za drugič kupit barvo.

 

Če se nam čokolada sesiri, ponovimo z novo stopljeno  čokolado in sesirjeno počasi med mešanjem dodajamo. To me spominja na sesirjeno majonezo, kjer je postopek enak.Lijana

Sporočilo je spremenil(a) LIJANA dne 19. feb 2008 18:10:16

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

19. feb 2008 18:34

ojojojoj, jaz pa zgleda vse narobe delam. Ni čudno, da imam zelo zelo malo receptov objavljenih, ko pa hočem vse poenostavit. Torej, glede čokolade: enostavno vzamem določeno količino čokolade, jo nalomim, namečem v majhno staro trpežno črno kozico, dodam masla ali olja in malo mleka tako "na uč" in porinem v pečico, običajno ko je ta že ugasnjena ampak še vroča od pečenja peciva-biskvita-torte. Čez nekaj časa pogledam, preverim, če se je že vse stopilo, če ne, še malo pustim in premešam vse skupaj, ko je čokolada stopljena. Se mi še ni nič narobe zgodilo, beri sesirilo, zgrudilo ali kaj podobnega. Če čokolada ni dovolj tekoča za prelivanje, dodam še malo mleka ali smetane. Glede soli pa:dajem spet "od oka", surovo testo, ki se gnete v kruhomatu pa enostavno poizkusim, če je dovolj slano. Če ni, še malo dodam in to je to. Priporočam pa seveda vsem merjenje, ker potem je to točno tako kot bi moralo biti. lp, župca

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

19. feb 2008 18:52

Zelo dobra čokoladna glzura pride tudi iz čokolade, vode in sladkorja. Vse skupaj kuhaš in ni možnosti, da se sesiri. Edino, kar moraš paziti, je struktura glazure, saj je prehitro lahko "preveč" kuhana in se ti npr. pri vlivanju na torto kar sproti trdi. Zgodilo pa se mi je tudi že, da sem jo kuhala premalo časa in je glazura dobesedno stekla iz torte...na pladenj (na srečo). Kakorkoli že: vaja dela mojstra! Tudi pri soljenju--pa čim manj mislit na to, da se bo pokvarilo, ker potem se res!! Sonja

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

19. feb 2008 19:33

Punce, ne se podcenjevat. Vse, ki smo na Kulinariki, znamo kuhati. Če prej ne, tukaj smo se zagotovo naučile. Jaz pa si ne upam pomisliti, kako sem se učila kuhat žgance. Čisto navadne stare dobre domače žgance. Mislim, da so bile šele tretjič ali četrtič užitne. Ampak to je bilo seveda že prej, ko še nisem vedela za Kulinarično Slovenijo. Pesnica

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

19. feb 2008 20:20

Delam kot Jade, v posodico pa na plin, jo delno segreti, dalje se samo od sebe stopi. Čokolada se sesiri najverjetneje zaradi prevelike toplotne obdelave.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti