Kulinarične težave

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

tema odprta - 19. feb 2008 10:00 | ogledi: 6.494 | odgovori: 57

Pozdravljene/i!

Imam 2 kulinarični težavi, ki se jih nikakor ne morem znebit, pa sem poskusila že stokrat in seveda še stokrat in še večkrat bom, dokler enkrat zares ne uspe kot je treba.

Moj prvi problem je soljenje hrane. Vedno sem bila bolj tip, ki ima ta pravi občutek za sladkor (tega mi vedno uspe dat pravo mero), nikakor pa nimam ta pravega filinga za sol. No ko gre za soljenje hrane, ki se jo da med kuhanjem poskusit še nekako gre, ko pa se spravim pečt kruh pa imam težave. V receptih je navadno merica za sol žlička, ali pa ščep soli. "Trije ščepi soli" npr....koliko je to?? Moji ščepi so očitno napačni

Tako se zgodi da je kruh skoraj vedno premalo slan, približno dvakrat v moji (ne predolgi) "kuharski karieri" pa je bil občutno preslan. To je šele grozota! Če naredim preplehkega (se pravi premalo slanega), si vsaj lahko na kruh nadevam 3 centimetrsko plast slane suhe salame in se delam da je kruh odličen

Prišla sem celo tako daleč, da surov kruh ko ga mesim poskusim, da vidim katero stopnjo slanosti dosega. Ampak surovega kvašenega testa se res ne da jesti preveč in ne v nedogled. Se mi zdi da se že domači malo delajo norca iz mene in sem dobila za Dedka mraza knjigo Kruh in kruhki, da se bom ja končno naučila umetnosti pečenja kruha!!

Drugi problem, ki se bo večini zdel banalen, je stopit čokolado za preliv torte. Ker nimam mikrovalovne, ki je za to baje najboljša, delam to navadno nad paro. Ampak potem se navadno zgodi, da je stopnja med lepo stopljeno čokolado in med gosto, sesirjeno celo trdo čokoladno kepo zelo majhna. Nemalokrat se mi zgodi, da potem jezno vse skupaj zabrišem stran in se raje lotim stvari, ki jih obvladam. kaj delam narobe? Stojim zraven, mešam, pazim, trpim in upam, pa mi ne uspe.

No ampak ker sem pogumna punca , sem se odločila, da si bom za rojstni dan spekla čokoladno kokosovo torto z bananami (iz baze) in jo oblila s sijočo stopljeno čokolado. Sicer srčno upam da ne nastane polenta, ampak bom poskusila znova in znova, dokler ne uspe.

Upam da se vam ne zdim trapasta. Sem prepričana da so imeli tudi veliki kuharski mojstri na začetku težave in jim ni šlo vse od rok. Kaj pa vi?

No upam da bo tudi meni enkrat uspelo spečt superdober kruh in napraviti superlep čokoladno obliv!!

lp saš

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. feb 2008 10:14

Ti razložim, kako se topi čokolada. Pozabi mikrovalovko - to je za take, ki ne znajo kuhati. Klasičen in nepresežen način je banjomarija. Imajo v kakšni boljši trgovini tudi kozico (na kartonu piše bain marie, bagnomaria) z dvojnim dnom. Če te posode nimaš, vzameš velik lonec in potem pogledaš, če imaš kakšno stekleno bovlo (bovla iz jenskega stekla in super za to - pa okrgolo dno posode je nepreseženo pravilna stvar), ki se lepo zatakne na ta lonec. Ergo, naliješ vodo v lonec, položiš tja bovla-jenerskleda zadevo, voda se dotika dna od jenersklede, začneš greti vodo in medtem lepo razlomiš jedilno gorenjsko. In se bo kaj kmalu začela čokolada topiti. Vmes blago dolivaš bodisi sladko smetano (mora pa biti frišna, če boš dala tako s pretečenim rokom, potem zna biti, da bo kakšna hecna stvar nastala), bodisi blago vmešavaš kokosovo maslo (samo je ta tvarina vražje draga, ker jo prodajajo zgolj v lekarni, jaz sem ravno včeraj preiskala eksota stalažo v hipermarketu, pa je nisem našla, prodajalci takisto ne...) in to lepo mešaš s klasiš ribniško kuhalnico.....in meni v osnovi ni jasno, kako se po tem sistemu sploh lahko kiksne...? Vendelina jr.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

19. feb 2008 10:14

Jaz imam takšno majhno leseno žličko iz kolekcije "suha roba" v solnici.To je zame ščep soli.Mera je vedno prava.Če želiš ti eno lahko pošljem jih imam na rezervi,ker včasih kakšno ,....... Za preliv pa ne bi vedla,jaz imam čisto svoj sistem,pa kar uspe.Naredim kar v posodi z debelejšim dnom,dodam kakšno žlico mleka,vode,masla,sladkorja,pač po občutku,...... anaeva

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. feb 2008 10:17

Glede soli, v kruh daj eno žličko, dobi se tudi merice za eno malo žličko in veliko žlico. Glede čokolade, ko jo daš nad paro, pazi, da voda spodaj ne vre preveč. Sesiri se zaradi previsoke temperature. Raje čokolado prej sesekljaj in jo daj v posodo, ki je v topli vodi, pa naj traja malo dlje. Drugače pa se da čokolado popravljati, če se ne motim, malo ohladiš in daš malo mleka, da se nazaj razpusti. matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

19. feb 2008 10:20

Draga moja spagon, še nekaj let nazaj bi se tudi jaz lahko podpsiala pod tvoje pisanje, s tem da je bil moj kruh še zbit po vrhu. Preden mi je uspelo pravilno topit čokolado sem se tudi sama ubadala s ponesrečenimi poskusi, potem pa sem pazila le na to, da voda v posodi, nad katero je bila tista s čokolado, ni preveč vrela, da se torej čokolada ni topila na previsoki temperaturi, in naenkrat je bilo bolje. IN da sem ugotovila, katera čokoalda je najboljša, kdaj dodajati olje ali kokosovo maščobo itd itd... Da ne razlagam, koliko krem z želatino je romalo v smeti (danes pa jih delam z levo roko in miže, pa vse uspe), koliko biskvitov je namesto za torto šlo v koščke in za raznorazne nadeve (punč torta na priemr), ker je bil sicer neuporaben. In kako je včasih del šarlote plaval na neki tekočini, ker mi vse skupaj ni uspelo.... In moja največja mora: palačinke. Od desetih poskusov mi morda enkrat uspejo, v vseh ostalih nastane šmorn ali pa gre vse skupaj v smeti. Tu na Kulianriki so mi poslali že nešteto receptov in nasvetov, kako naj ravnam, da bo gotovo uspelo, pa nič. Enkrat so mi lepo uspele po receptu mojstra Ivačiča, a naseldnjič... zopet šmorn. Tako da verjamem, da ima vsaka od nas kakšno jed, ki ji ne gre najbolje od rok, oziroma za seboj kakšen ponesrečen poskus. Ali pa tudi ne, nekaj med nami jih je gotovo tudi idelanih kuharic. Jaz gotovo nisem med njimi, je pa res, da se včasih do solz nasmejimo ponesrečenim poskusom...Kot tistemu na velikem družinskem kosilu, ko sem, samozavestna zaradi uspele makove potice mesec dni prej, pred vsemi to znamenito sladico ponosno hotela zvrniti iz okroglega glinenega pekača na velik pladenj. Zvrnila sem že uspešno, a namesto lepo zapečen okrogle potice je ven prigomazela ena sama pocasta testena masa, pomešana z makom..... Tako da, spagon, veliko je hujših tsavri na svetu od premalo slanega kruha in ponesrečnih galzur, krem in palačink seveda.... Mamamia mamamia

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

19. feb 2008 10:27

Pri taljenju čokolade se voda NE sme dotikati zgornje posode. Ko voda zavre , je zgornja posoda lahko takoj prevroča in se nato dogaja, da se čokolada sesiri. Lahko pa talimo čokolado tudi v navadni pečici. Vklopimo jo na 50 stopinj in pri priprtih vratih talimo. Vmes večkrat premešamo. regina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

19. feb 2008 10:29

Vendy, kokosovo maščobo imajo v vseh bolje založenih marketih, včeraj sem jo našla v Intersparu v Mb, pa pred tednom dni v Mercatorju, Leclercu in Tušu. Res pa je, da cena za pakiranje narašča gled ena kvaliteto. Samo v apoteki pa dobiš kakavovo maslo. Aja, med moje nuspele poskuse sodi tudui taljenje čokolade v mikrovalovki. To vzame preveč časa in živcev, ker moraš delat postopoma in vedno sproti zmešat. Enkrat nisem tega naredila, pa se mi je vse zažgalo in je cela hiša smrdela po zažgani čokoladi namesto po pecivu. Mamamia mamamia

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

19. feb 2008 10:32

Matilda se mi zdi da ko je enkrat čokolada polentasta da je pot nazaj nemogoča. Ni mi še uspelo no Saj res, koliko čokolade pa moram stopit za eno torto s premerom 28 cm? Zdaj grem pa delat pecivo na suho, tu res nimaš kaj falit saš

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

19. feb 2008 10:41

Hvala Vendy, ker si me po več kot  tridesetletnem kuharskem stažu razsvetlila, da, ker uporabljam mikrovalovko, ne znam kuhati. Me zanima, kaj bi rekla na to gospa Marinka, pri kateri sem bila pred caa 24 leti na tečaju MWP. Aja, pa kokosovo maščobo dobiš v vsakem malo večjem marketu.

 

Soljenje testa za kruh ne bi smel biti tak problem. Na pol kg moke dodaj eno  čajno žlico soli, s kupčkom, ne zravnano. Ne moreš falit.

Lijana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. feb 2008 10:44

Punce, temperatura vroče vode, ki "ne vre preveč" in vode "ki zelo vre"....je enaka - razlika je samo pri energiji, ki je šla za uparjanje....Zaradi te diference se nič ne sesiri. Tudi dilema, ali se voda dotka zgornje posode ali ne - meni se je pri jenervarianti voda vedno dotikala posode in nikoli nisem imela nič sesirjenjega ali kako drugače pokvarjenega. Zdaj pa delam z banjomarijo in nimam pojma, kako se zgornje dno dotika vode ali ne (ker se ne vidi) in tudi nisem prepričana, če vedno dolijem tja 4 dl vode - bolj po grifu dolivam - pa se ni še nikoli nič sesirilo. Zna pa biti, da dobiš katastrofo, če mrzlo čokolado in mrzlo smetano mečeš v že pogreto posodo. Zna biti, ker nimam tozadevnih praktičnih izkušenj - začnem namreč s hkratnim gretjem vode in čokolade. Spagon, ko je čokolada enkrat "polentasta" - pa če ni sesirjena, se da še vedno z dodatno maščobo reševati (magari daš noter en rumenjak). Za torto s 28 cm premera je tista ta velika pakunga (mislim, da je 20 dag) od jedilne čokolade prava stvar. Tisti dve žlici viška, ki ti bosta ostali, to pa itak lahko poješ... Lady Lijana, med gretjem v mikrovalovki in kuhanjem z ostalimi orodji in pripravo hrane s kombinacijo različnih postopkov, je, kar se mene tiče, ena debela črta ločnica. Tako kot je med uporabo vegete in kombiniranjem z začimbami ena debela črta ločnica. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 19. feb 2008 10:50:41

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. feb 2008 10:45

Spagon, nikar ne obupuj. Zmeraj je bilo tako, da so stvari, ki izgledajo najbolj preproste večinoma najbolj zafrknjene! Jaz strašno rada pečem kruh, pa sem si v nekaj letih sama izračunala koliko česa moram dodat moki, da bo vse prav. Za običajno pečen kruh dam na 1kg moke 4 zvrhane kavne (tiste mičkene) žličke soli ali pa 2 zvrhani čajni žlički. Je pa res, da ima vsaka kuharica svoj jedilni pribor in tudi te žličke variirajo od - do. Ko sem prvič pekla kruh brez gnetenja iz te baze (zato mu pri nas rečemo "internetni"), so me moji prav postrani gledali, saj je bil kruh sicer prekrasen......ampak čisto premalo slan. Pa sem naslednjič tiste skodelice moke stehtala, potem pa je z mojimi standardnimi žličkami soli ratalo vse ok. Kar pa se čokolade tiče, jo topim tako kot Vendelina, lonček nad lonček z vrelo vodo, ki komajda vre, čokolado na koščke, pa malo masla ali par kapelj olja vmes in mešam, da je lepo gladko, potem pa hop na pecivo! O predhodnih 100-tih neuspešnih poizkusih pa raje ne bi... Dobro, enega povem, za hec. Enkrat so namesto stopljene čok. ratale nekakšne čudne kepice, pa mi je bilo žal tisto čokolado vreč proč, pa sem notri zamešala kar nekaj sesekljanih orehov. Ko so je skoraj ohladilo, sem naredila "kroglice" - bolj meteorite in ..........otroci so me vprašali, kje sem kupila tako dobre "čokolatine". Jaz pa modro tiho... mamaF

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti