Marmelade

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

6. jun 2006 16:20

t-baby, poskusi mojo varianto! češplje olupim, pustim polovičke. Kuhat jih dam kot za običajno marmelado (jaz z Želinom), potem pa v vroče dodam v rum namočene rozine, malo arancinov, sladkor in tik preden je kuhano še sesekljane orehe (ti se ne smejo kuhat, samo še enkrat zavreš). Marmelada, ali bolje džem je krasne zlate barve in super okusa (za tiste, ki imajo navedene sestavine radi, seveda) Poskusila sem tudi bučno marmelado s kokosom, ampak to mi pa ni bilo všeč. Sicer pa super paše v marmelado tudi kakav, posebno v robidovo. Lisa

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

8. jun 2006 14:15

Poznavalke, ali je pektin isto kot želin? Lp Dolores

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. jun 2006 14:31

Želin je komercialno ime, v njem je pektin, pa še kaj. Preberi sestavine, nimam nobenega doma. Od Dr. Oetkerja je podobna reč Gel fix, če se ne motim. Obstajata dva, v zeleni in še eni vrečki, se mi zdi, da rumeni, malo različna. Vsi pa gostijo marmelade, jaz jih uporabljam zelo zmerno, samo na koncu, da zgostim marmelado, če je še preredka. Se mi zdi vseeno bolje, kot predolgo kuhanje. rimljanka

moniak  

član od: 7.1.2004

sporočila: 31

8. jun 2006 15:27

Bi se še sama priskledila na tole temo ... Zanima me, če ima kdo izkušnje z jagodno marmelado (iz vrtnih jagod). Mama jo letos namerava narediti pa sem ji obljubila, da se bom malce pozanimala na internetu. Boji se namreč, da se ji bo pokvarila, ker so jagode bolj vodeno sadje in meni, da mora noter dati veliiiiko sladkorja. Vnaprej hvala za koristne nasvete! M

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

8. jun 2006 15:45

Kje pa kupujete pektin? LP gordana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. jun 2006 16:09

Moniak: jagode nareži na koščke, recimo povprečno velike na 4 dele, ali na 6, posuj s sladkorjem, zmešaj, pusti v hladilniku nekaj ur, lahko čez noč. Dodaj limonin sok, na 1kg jagod od ene limone, ali malo več. Kuhaj v široki kozici, da voda hitro izpari, intenzivno mešaj. Ko se zgosti, lahko dodaš malo želina, ki ga zmešaj z nekaj žlicami sladkorja, posuj po marmeladi in hitro premešaj, da se ne naredijo grudice. Gre tudi brez želina, a je treba dalj kuhati, da se marmelada zgosti. Kapni malo marmelade na krožniček, ki je bil v hladilniku, daj ga v hladilnik, vmes ne pozabi marmelade mešati, po par minutah je že jasno, če je marmelada dovolj gosta. Zdevaj v čiste kozarček, pokrij s pokrovčki, jih privij, pokrij z brisačo in pusti, da se ohladijo. Marmelada, če je iz močno rdečih jagod, ostane zelo lepe rdeče barve. Kar se tiče količine sladkorja: jaz ga dam malo, morda 30 dag na 1 kg jagod, raje še manj. Limonin sok je obvezen, pripomore k zgoščevanju marmelade in prispeva malo kislosti, ki je jagode nimajo. Veliko uspeha pri kuhanju marmelade in užitkov potem, ko bo izginjala iz kozarčkov. rimljanka

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

9. jun 2006 18:34

mene pa zanima, če je že katera delala marmelado v aparatu za peko kruha. Kakšne so vaše izkušnje? atic

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

12. jun 2006 13:04

Lisa kako pa olupiš češplje? Romamad

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jun 2006 13:27

zrele češplje se kar dajo lupit. Običajno se jih da kar "sleči". Oče mi je enkrat pripovedoval, da so v njegovi mladosti češplje lupili pred sušenjem in take so bile potem (draga) delikatesa. Lisa

moniak  

član od: 7.1.2004

sporočila: 31

15. jun 2006 10:06

Rimljanka, hvala za recept. Glede lupljenja pa ... nekoč sem prebrala, da se tale pektin, ki je tako pomemben za marmelado, nahaja največ ravno v olupkih od sadja in je avtorica knjige (naslov nekaj takega kot Konzerviranje in zamrzovanje) odsvetovala lupljenje v kolikor nas seveda olupki ne motijo. Meni osebno so olupki v slivovi marmeladi recimo prav všeč. Poleten pozdrav vsem!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti