Jamie oliver - etična vzreja?

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

19. feb 2009 9:09

Ne vem, če je fora v tem, kakšenga okusa so jajca od kokoši, ki so bila vzrejena na različne načine. Gre bolj za etiko, torej, v kakšnih razmerah živijo živali, ki nesejo ta jajca. Valjda se kuram boljše godi, če lahko hodijo naokrog, kot pa da čemijo celo življenje v eni kletki in se ne morejo niti prestopiti. Na vsak način podpiram vsaj talno rejo in ne kupujem tapoceni jajc. Barbra

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

19. feb 2009 9:28

Te kletke bodo kmalu pase. Zamenjale jih bodo obogatene baterijske kletke in če bo tako, verjemite mi bo 100 X boljše. Kletka bo morala imeti- vsaj 750cm2 površine kletke na kokoš, od tega 600 cm2 uporabne površine; višina vsaj 20 cm, razen uporabne, skupna površina vsaj 2000 cm2; mora imeti, gnezdo, nastil, da brska..., krmilnik- 12cm, priprava za brušenje krempljev,...

Drugače pa mislim, das e po kmetijah tudi krmijo krmila in dodajajo še kakšne ostanke + paša.  Pa saj ni nič narobe, krmila vsebujejo žita, otrobe, tropine, lucerno, olja, apnenec....

Pitanje je pa res zelo intenzivno tako so tud mešanice krmil take, zelo bogate.

Mislim, da je v Sloveniji okoli 15000 kljunov, ki se redijo v ekoloških pogojih, to je seveda premalo od povpraševanja.

Brez intenzivnosti tudi v tej panogi ne bo šlo (mogoče bi, je pa tu veliko interesov); prehrabna industrija oz. predelovalna pa itak kupuje najcenejša jajca, da je končni izdelek cenejši...

katti

MARTAQ  

član od: 1.2.2008

sporočila: 120

19. feb 2009 10:41

Ponudba - povpraševanje, logično je, da ne moremo vsi jesti "domačih" jajc, s katerimi imam, mimogrede, zelo slabe izkušnje. Enkrat sem jih dobila od sosede, hvala, jih ne potrebujem nikoli več. Beljak - voda, rumenjak - se po barvi skoraj ni ločil od beljaka, vonj - katastrofa. Jaz jajca z veseljem kupujem v trgovini. lp Sporočilo je spremenil(a) MARTAQ dne 19. feb 2009 11:20:55

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

19. feb 2009 11:20

MARTAQ, tudi domača kokošja jajca imajo rok uporabe omejen- gostota beljaka je zelo dober pokazatelj in starejše kot je jajce, bolj voden je beljak. Končna faza je klopotec- jajce "klokota", bognedaj da ga v kuhinji razbiješ, ker rumeno-zelena tekočina res smrdi za umret.

Gospodinje so včasih vsako jajce posebej ubile v skodelico in preverile uporabnost, preden je romalo v dragoceno moko, ker na domačih jajcih rok uporabe ni naštancan... je res bolje, da jih kupuješ v trgovini.

Mogoče si se pa sosedi zamerila, da ti je podturila klopotce

LP, V.

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

19. feb 2009 12:24

Midva nisva kakšna velika porabnika jajc, pečem tudi ne, za včasih pa sem prej kupovala od ene kmetice, ki je prodajala pred trgovino (nisem preverjala, kako živijo njene kokoške), zdaj pa mi jih daje tašča - za te pa vem, da pridejo iz zelo zadovoljnih kur 5rusa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. feb 2009 13:32

VilmaS, jaz to počnem še danes, tako dela moja mama in njena mama pred tem...

Drugače pa se svežino preveri s potunkanjem v kozarec vode, če ostane na dnu, je čisto sveže, če splava na vrh, ni več užitno, ni nujno, da klokota. Vmes se pa začne postavljati pokonci. Zračni mehurček v jajcu se s staranjem veča... Tako da, MartaQ, naslednjič pojdi s kanglico vode po jajca in preveri svežino.

 

Loni Makaroni

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

19. feb 2009 13:52

Jaz sem pa pravkar imela bataljonske ocvirke: dala sem jih na štedilnik in šla brat o bataljonskih jajcih, čez par minut pa slišala neke strele v kuhinji ...

Atina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. feb 2009 13:54

In si jih polovila ter ocvrla bataljonska jajca na njih

Loni Makaroni

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

19. feb 2009 14:21

Loni je napisal/a:

Drugače pa se svežino preveri s potunkanjem v kozarec vode, če ostane na dnu, je čisto sveže, če splava na vrh, ni več užitno, ni nujno, da klokota. Vmes se pa začne postavljati pokonci.Loni Makaroni

Slišala sem že za "tehtanje jajc" v vodi, pa nisem čisto točno vedela ali kokošjih ali bataljonskih...ker se nikoli niso pogovarjali o kozarcu ampak o lavorju..

LP, V.

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

19. feb 2009 14:26

Kupujem striktno ekološka / biološka jajca. Mi kar slabo postane, če pomislim, v kakšnih okoliščinah živijo "industrijske" kokoši. Pa tudi sicer kupujem večinoma hrano iz ekološke pridelave, okolju prijazna čistila, naravno kozmetiko in če se da, tudi obleke iz ekološko pridelanega in predelanega bombaža. Mi ni vseeno, kaj dam vase in nase. Mimogrede, film "Kruh naš vsakdanji" zelo nazorno prikaže, kakšno hrano uživamo danes in sama nočem biti del tega. strelka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti