Jamie oliver - etična vzreja?

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

19. feb 2009 14:49

Ali si res tako trdno prepričana, da je vse pod oznako ekološko pridelana hrana res ekološko? Jaz nisem. Poleg tega so ta živila za vsak žep predraga.

Lejla13

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

19. feb 2009 14:59

Ekološka živila morajo nositi določene certifikate in kode sledljivosti izvora. Te zadeve so stroge in če je izdelek pravilno opremljen, verjamem. In s tem, da so takšna živila predraga, se globoko ne strinjam, saj so cene ob večji ponudbi v zadnjih dveh letih občutno padle. Meni se zdi ravno obratno, da je "zapackana" hrana predraga - za moje zdravje. strelka

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

19. feb 2009 15:49

barbra je napisal/a:
Na vsak način podpiram vsaj talno rejo in ne kupujem tapoceni jajc. Barbra
Na to temo je bila enkrat oddaja na TV (nek nemški kanal, se ne spomnim, kateri). Kakor so tam povedali, se tudi tem kuram ne godi prav fajn - se pokljuvajo med sabo, tudi pobijejo, pohodijo, vmes kakšna pogine in jo malo načnejo ... Nagužvane pa tako, da tudi nimajo prostora za sprehode. Tako da ne vem, kaj je manjše zlo za kokoške. Idealka je seveda kmetija, one pa zunaj, ampak se ravno v sosednji temi pogovarjajo, kako da ne moreš živali imeti na prostem. Hočem reči, tistih jajc seveda ne bi bilo dovolj, ob nekem "normalnem" številu kokoši jih še za domače potrebe včasih zmanjka. sara

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

19. feb 2009 15:54

Strelka, predlanske počitnice sem preživela na ekološki kmetiji. Vsi njihovi pridelki so imeli certifikate, ki pa se pridobijo izključno na podlagi papirologije, ki jo mora voditi takšen pridelovalec eko hrane. Gospodarja sem vprašala: "Pa res nič ne špricate?" in mi je odgovoril: "A mislite, da bi sploh kaj zraslo, če ne bi?". Od takrat verjamem le še mojim domačim pridelkom, pa še ti niso bio, ker imam vrt ob cesti. Barbra

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

19. feb 2009 16:52

Barbra, za "mojega" pridelovalca vem, da se zelo boji nenapovedanih odvzemov vzorcev zemlje in plodov, ker če mu samo enkrat ugotovijo presežne vrednosti, izgubi certifikat. Pa tudi kolikor poznam ekološke pridelovalce, so to večinoma ljudje, ki živijo s to filozofijo. Se pa verjetno tako kot povsod, najdejo packi tudi tukaj, ampak ostajam optimist, da se jih bo slej ko prej odkrilo. In še nekaj: Najlepši dokaz ekološke pridelave je poleg okusa tudi to, da če na kakšno zadevo pozabiš, te kmalu nanjo opomni vonj, medtem ko "preparirana" zelenjava ostane kot "nova" lahko cele tedne. strelka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

19. feb 2009 16:59

barbra je napisal/a:
Gospodarja sem vprašala: "Pa res nič ne špricate?" in mi je odgovoril: "A mislite, da bi sploh kaj zraslo, če ne bi?". Barbra

Kakršno vprašanje, tak odgovor. Seveda obstajajo škropiva, ki jih na takih kmetijah lahko uporabljajo. Upam, da ta tvoj zapis ne bo očrnil vseh eko pridelovalcev. Ker je velika večina gotovo taka, kot "svojega" opisuje atrelka. Tudi jaz poznam kmetijo, kjer se gotovo držijo pravil. 100%.  

rimljanka - zasebno mnenje

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

19. feb 2009 18:06

sara.vidmar je napisal/a:
barbra je napisal/a:
Barbra
Na to temo je bila enkrat oddaja na TV (nek nemški kanal, se ne spomnim, kateri). Kakor so tam povedali, se tudi tem kuram ne godi prav fajn - se pokljuvajo med sabo, tudi pobijejo, pohodijo, vmes kakšna pogine in jo malo načnejo ... Nagužvane pa tako, da tudi nimajo prostora za sprehode. sara

 

Ja ko se kokoš/piščanec enkrat okusi s krvjo bo to skoz počel. Zato pa malim piščančkom debikirajo kljune, da preprečijo kanibalizem.

 

Pri ekoloških se je vedno potrebno prepričati in pogledati certifikat, kajti, če ena tam na tržnici reče, da je eko, ji še ne gre verjeti.

Poznam primer, ko nekomu tedensko ali celo2x iz Perutnine vozijo jajca, ki jih seveda ne štempljajo, ta pa jih naprej prodaja kot svoja in dražja. Pa itak ma svoje redne stranke, ki pa bi te jajca lahko kupila tudi v trgovini in po nižji ceni. Sam pa dobi še količinski popust....

katti

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

19. feb 2009 18:29

Sicer je pa kljuvalni red normalni vedenjski vzorec kokoši. Tako vzpostavljajo hierarhijo v jati.

http://www.gea-on.net/clanek.asp?ID=805

Najbrž je pa res, da se v preveliki gneči vedenjski vzorci spremenijo. Pa ne le kokošim.

rimljanka - zasebno mnenje

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

19. feb 2009 19:07

Točno tako, Rimljanka. Smo imele kure ne dvorišču z lepo trato, ki jo je dedek kosil s koso, pa so se kljuvale med sabo. Kako se nebi kljuvale v talni reji ali kišti nagnetene? Sigurno še bolj!

Poznam kar nekaj "pridelovalcev" jac in piščet za zakol. Ko pomislim na njih, mi kar slabo postane. Vse sem videla v živo in to je bilo grozljivo. Kljub "našim" kontrolam o prostoru in kaj vem še čem. Tako da tudi kontrolirano, beri podkupljeno, tudi ni to, kar naj bi bilo.

Jaz jajca kupujem v supermarketu, ko nimam domačih. drugače pa od kmeta, kjer kokoške letajo po vrtu in njivi, brez ograje, domov hodijo samo spat in zjutraj, ko znesejo jajca, odidejo. Kmet jim pa za poslastico daja v skledo koruzo in pšenico iz svoje njive. Rekel je, da se ne splača prodati, rajši živini pokrmi.

Dobro da vse ne vidimo in ne vemo, od kod in na kakšen način vzgojeno je to. Ker pol bi vsi postali vegani, pa še to ni dobro, ko je vse p.....

Pa lepo se imejte in uživajte. Kot pravi Hedonist....

Kyara

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

19. feb 2009 20:05

rimljanka je napisal/a:

Kakršno vprašanje, tak odgovor. Seveda obstajajo škropiva, ki jih na takih kmetijah lahko uporabljajo. Upam, da ta tvoj zapis ne bo očrnil vseh eko pridelovalcev. Ker je velika večina gotovo taka, kot "svojega" opisuje atrelka. Tudi jaz poznam kmetijo, kjer se gotovo držijo pravil. 100%.  

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Rimljanka, na to pa res nisem pomislila. Gotovo obstajajo tudi naravna oz. naravi prijazna škropiva. Vzamem nazaj. LP, Barbra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti