marmelada

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. jul 2008 11:21

Ja, Mic, meša nje pospeši izhlapevanje vode, torej zgosti marmelado. Brez tega se marmelada seveda bistveno teže zgosti.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

10. jul 2008 11:27

Mogoče je pa kaj narobe z želinom. Tudi meni se je letos višnjeva marmelada z želinom sfižila - pa jo vedno kuham z po istem receptu na enak način in je še vedno lepo želirala, razen tokrat. Lep pozdrav, Sonja

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

10. jul 2008 13:37

Rimljanka, si me pa prav nasmejala, ker si me tako luštno podučila. Veš, moja pamet je bila pa taka: kaj čem mešat, saj se itak ne prime. Prav smešno se mi zdi tudi to, da mi nikoli ni prišlo na misel, zakaj mešat. Rimljanka, verjetno boš od zdaj ob mešanju marmelade v mojih mislih tudi ti, ne samo marmelada.

Hvala

Mic

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

10. jul 2008 14:45

Limnol, z želinom verjetno ni bilo nič narobe. Višnje že v sami osnovi slabo želirajo, zato jih je dobro mešati sadjem, ki želira dobro. Dobro želirajo: kosmulje, nezrela jabolka, kutine, brusnice, rdeči in črni ribez, pomaranče, limone in češmin. Srednje želirajo: borovnice, beli ribez (pojma nimam, kaj je to), bezeg in sladke jarebike (tudi ne vem, kaj na bi to bilo). Slabo želirajo: jagode, maline, češnje, višnje, grozdje, češplje in marelice. Tako piše v knjigi, zato me ne za ušesa, če kakšen podatek slučajno ne drži. Črna mamba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. jul 2008 15:47

limnol, se kar strinjam, da je bil želin "kriv". Glede na moje izkušnje z vsemogočimi marmeladanmi bi rekla, da se skoraj iz vsakega sadja da skuhati gosta marmelada, pa ne z veliko kuhanja, če se uporabi želin. Samo, jaz ga ne po receptu.

Marmelado najprej skuham, ko je za moje pojme kuhana, je še vedno preredka, jo zgostim z želinom, ki ga zmešam z malo sladkorja (1 želin in približno 1 dl sladkorja). S tem potresem marmelado, takoj in dobro premešam, kuham ob mešanju še nekja minut, naredim želirni preizkus in spravim v kozarčke.

Moram pa dostaviti, da ne maram trdih marmelad. najraje imam take, ki počasi (!!!) zdrsijo s kosa kruha, če ga nagnem za 90 stopinj. Ja, in nikoli ne dam veliko sladkorja. Nekako 25 do 30 dag na kilogram sadja, če sploh toliko. Vedno pa sadje najprej narežem (marelice, breskve,...) ali malo pretlačim (jagode, borovnice,...) in dodam del sladkorja, pustim čez noč ali vsaj nekja ur, tako se razvije boljša aroma sadja.

Nikoli pa ne merim količin in vse delam po občutku.

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

10. jul 2008 19:45

Jaz pa v marelično marmelado ničesar ne dodajam, mi vseeno lepo želira. Res pa kuham malo dlje, cca 45 do 60 minut, pa marelice za en dan mariniram v sladkorju. Zadnjič sem jo naredil tako, pa je že skoraj pregosta. Ampak res DOOOOOOOOOBRA! lp pero

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

10. jul 2008 22:20

Jaz pa sem naredila letos malce drugačen kraljevi džem; sestavine: marelice 1 kg ,banane 1 kg, beli-zlati ribez 1 kg in borovnice-jogurtni lonček, nekaj želirnega sladkorja (posuto po narezanem in malce zmečkanem sadju čez noč). Džem je prekrasen, dokaj gost in kot kaže ga kmalu več ne bo. Vedno skuham v sokovniku sok iz rdečega in črnega ribeza, iz prekuhanega ribeza pa spasiram marmelado, kateri dodam nekaj sladkorja, meni je ta ribezova marmelada naj naj za palačinke in za na kruh. Marmelade sem včasih kuhala v širših kozicah, manjše količine, približno tako kot napisale predhodnice, samo z sladkorjem malce dalj časa. Danes občasno uporabim želin oziroma želirni sladkor in kuhanje kaj hitro zaključim. Včasih sem veliko vlagala, tako da imam še danes zaloge. Vso doma pridelano sadje in zelenjavo sem nekako shranila. Vedno manj pa so naši doma navdušeni nad vloženimi stvarmi. Upam, da se drugim ne dogaja tako. lipa1

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

11. jul 2008 4:32

Lipa1, naj te potolažim, pri nas pa smo čedalje bolj navdušeni nad vloženimi stvarmi. Vlaganje je res moj veliki hobi, vsega vlaganja pa sem se naučila sama s pomočjo kuharskih knjig. Verjamem, da je ribezova marmelada dobra za palačinke. Mi pa imamo na palačinkah najraje borovničevo in robidovo. Do lanskega leta se mi sanjalo ni, da je lahko marmelada iz robid tako dobra. Drugače pa jaz kuham marmelade samo iz enega sadje, do sedaj še nikoli nisem mešala. Kakšne mešanice pa ve uporabljate? Imam še eno vprašanje. Kot sem že napisala, sta v moji marmeladi samo sladkor in sadje. Ne uporabljam ne citronske kisline ne česa drugega. Kakšen rok trajanja imajo potem takšne marmelade? Hvala! Črna mamba

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

11. jul 2008 6:48

http://os-gorje.s5.net/projekti/Strupen Tole je jerebilka. Raste ponavadi ob cestah, posadijo jo pa komunalci. Jaz vedno delam marmelado iz jerebike, je bolj trpkega okusa in ima veliko C vitamina. Plodovi dozorijo jeseni, spomladi pa lepo cveti. Beli ribez - no ni ravno bel, je bolj rumenkast, je pa tak kot rdeči, samo druge barve. Včasih ga imajo na ljubljanski tržnici. Lp, elba

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

13. jul 2008 18:08

Rimljanka, tudi v Škofji Loki sem dobil marelice, sicer niso bile ravno poceni, so bile pa briške (slovenske, kar tudi nekaj pomeni, na jetra mi gre sadje, ki je sredi poletja uvoženo od daleč), pa je marmelada naravnost odlična...Grem pa ta teden v lj na trg pogledat še vojvodinske in srbske, pa jih sprobam in poročam... hvala, lp pero

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti