Tipicno slovensko kosilo

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

5. avg 2007 21:34

Če si v dilemi, ti priporočam, da si sposodiš knjigo SLOVENSKE NARODNE JEDI (založba centralnega zavoda za napredek gospodinjstva Lj.1983)

Recepti so razporejeni po pokrajinah : Gorenjska, Dolenjska in Bela krajina, primorska in Istra, Štajerska in Prekmurje, ter Koroška

kobra 1

iversonka  

član od: 3.7.2006

sporočila: 163

5. avg 2007 22:17

brez zamere: kje pa živiš? pač, babja radovednost:) iversonka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

6. avg 2007 4:51

dgovor na vprasanje"babja radovednost": v Italiji-ampak,da so "dedci" se bolj radovedni sem prepricana...pa ne zamerite,mocnejsi spol! torej- kosilo bo za dvanajst oseb ,vsi odrasli ze en lep cas..,nobeden nima kaksnih posebnih zahtev,vazno je le to, da bo cimbolj slovensko.Italijani ,torej tudi moja zlahta,so sicer odlicni kuharji,ampak jih bomo ze spravili v red...Vsaj po sedanjih izkusnjah sodec,ostanejo zmeraj prijetno preseneceni,ko pripravim potico -pa breskvice so jim zelo vsec.itd.itd. torej: goveja juha z rezanci in potica sta zagotovo na jedilniku-ostalo pa ne vem..,prevec nasvetov ste mi dali...hvala vsem! lucka52

iversonka  

član od: 3.7.2006

sporočila: 163

6. avg 2007 8:37

ahaa, najlepša hvala:) iversonka

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

6. avg 2007 9:22

torej s tem vprašanjem se ukvarjam tudi jaz skoraj vsak mesec: pozimi: jota, segedin(s svinjino ali pa z ostanki govejega golaža+kisla smetana), ričet, pasulj,s tem najbolj osrečim tudi slovence ostali letni časi: goveja juha je obvezna, notri ponavadi zakuham gresove knedle(gres je lumpi iz slovenije; ker ha tukaj ni) (včasih je zabavno, ker ne vedo kako bi se jih lotili, z vilcami in noži ali z žlico), včasih pa naredim gobovo s krompirjem in smetano glavna jed: prata ali samo kruhova fila (pečena ali kuhana) piščančji žur govedina iz juhe+hrenova omaka(tista z jajcem in kruhom) goveji zrezki v omaki(takšni kot jih naredimo mi v slo, tenki in mehki) pohanje (ker je naš način malo drugačen, ponavadi v tujini vsi uporabljajo pripravljeno zmes za paniranje+ kakšni dodatki, jaz dodam samo česen v prahu) pariško pečeni zrezki in potem pokuhani v vinski omaki puranje rolade(nafilane s slo pršutom ali panceto), v smetanovi omaki golaž, katerega naredim en dan prej(da je malo uležan pa še več časa imaš naslednji dan) pa še kaj bi se našlo samo se sedaj ne spomnim! priloge:vse kar je zelenjavnjega ali pa doma narejeni svaljki(v naši tisti lulčkasti obliki) kuhani ali pečeni, waserpoceljni, slani skutni štruklji(tisti brez testa),.............. veliko je tega, najbolj pa pozimi vžge kak matevž,.... sladice: jaz nikoli nisem pekla klasične potice, sem pa naredila potratno potico(recept s kulinarike), štruklje in nuttela torta(samo oblika kot pecivo).......... pozimi po kaki enolončnici pa sadne knedle(cmoki), štajerski šmoren itd....... p.s. imam tudi knjigo slovenska kuhinja, tako da če boš arbila kak nasvet iz kake druge regije(jaz sem z gorenjskega) sporoči na ZS pa ti kaj poskeniram in pošljem,..... pa dober tek plopsa

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

8. avg 2007 6:27

ja,waserpoceljni so me spravili v dobro voljo...nikoli slisala,se manj jedla.,ampak predvidevam da so to kaksni vodeni zlicniki,vsaj tako sklepam po imenu.Se nekaj-mamamia mi je dala idejo,da bi mogoce poskusila s kaksno gibanico,pa je se nikoli nisem pekla.Mislite da bi se v 14 dneh dalo nauciti ? Navadno potico znam peci ,prleske,ki mi je zelo vsec,pa ne in mi ni jasno,kako razvleci 6 delov testa da potem pokrivamo plasti.Se jo da narediti iz kupljenega listnaga testa?Hvala za pomoc! lucka52

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

2. sep 2007 17:38

Hvala vsem,ki ste mi dali ideje za dobro slovensko kosilo-naredila sem za predjed tolminsko skuto z bucnim oljem,cebulo,cesnom in domacim crnim kruhom govejo juho z domacimi rezanci svinjsko pecenko z veliko omake in waserpoceljni-nihce ni znal izgovoriti imena-to je bilo smeha- radic s fizolom,ampak glavno so bile sladice,ker sem se potrudila in naredila kar tri,orehovo potico,breskvice in prlesko gibanico,pa tudi kofeta nisem skuhala,ampak nekaksno projo,ker je pac bolj tipicna...,pa slovenska vina,pa prt z nageljni sem si sposodila in tudi zdravica s slovenskim oktetom ni manjkala...ja,moj svak je debelo gledal,ker je grozno skepticen in misli,da je Slovenija pac nekje bogu za hrbtom,majcena,nepomebna ipd.-ampak zganja je popil za pol slovencev in izjavil,da ga bo dobro spiti kaksen glazek na terenu...sem obljubila,da ga peljem na izlet..,da se malo "izobrazi"-kulturno mislim... srecno in lp lucka52

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

2. sep 2007 17:51

bujta repa bannanna

libra001  

član od: 2.9.2007

sporočila: 1

2. sep 2007 18:31

še moje mnenje : goveja juha piščanec in krompir iz pečice, lahko tudi pire krompir za sladico sladki orehovo-skutini štruklji zabeljeni z drobtinami in sladkorjem ali pa : goveja juha pečenka, pire krompir pa pač neki sladkega :D Lp libra001

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti