Biskvit

tadejal  

član od: 24.2.2006

sporočila: 3

tema odprta - 24. feb 2006 10:43 | ogledi: 5.463 | odgovori: 56

LP!

Zanima me, zakaj mi biskvit za torte vedno na sredini bolj naraste kot ob robu? Pri pečenju tort moram skoraj vedno odrezati zgornji del, da je potem ravna površina.

Kaj delam narobe, oz. kaj naj storim, da se to ne bo več dogjalo?

Hvala za odgovore...

Vsem skupaj želim lep in uspešen dan!

Tadeja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. feb 2006 11:08

Če se biskvit boči na sredini, pomeni, da je temperatura v pečici nekoliko previsoka, če pa je na sredini vdolbina, je temperatura prenizka. Ko opaziš, da se torta izboči, znižaj temeraturo pečice za 10 stopinj in peci do konca. Preverjeno na lastni koži, to se mi je namreč dogajalo dolga leta, potem pa sem nekje prebrala - saj veš, v različnih priročnikih najdeš tudi "prvo pomoč" za nesreče pri peki. In od takrat so moje torte lepo ravne. Mamamia mamamia

tadejal  

član od: 24.2.2006

sporočila: 3

24. feb 2006 11:19

Hmmm, na to še pomislila ne bi... Hvala! Lep dan! Tadeja Tadejal

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

24. feb 2006 11:27

1. Moko vedno presej s pecilnim praškom 2. Obod pekača ne smeš namazat z maščobo 3. Ko je biskvit pečen, pusti 5 minut, da se malo ohladi, potem odpri obod pekača in torto zvrni za mrežo (spodnji del naj bo sedaj zgornji), da se biskvit čisto ohladi. Pozdravček!

itaita  

član od: 10.10.2005

sporočila: 41

24. feb 2006 11:50

dragička, tudi sama imam pri peki biskvita za torto vedno problem z vulkančkom na sredini in slišala sem že za to, da oboda ne smeš namazat z maščobo, ampak potem se pa biskvit prime na obod...? in imaš še s tem probleme, če nisi ravno stručko , kar res še nisem (se pa trudim s pomočjo nesebičnih nasvetov uporabnikov tega foruma, hvala, hvala!) pozdravček, ita ita

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. feb 2006 12:28

itaita, če oboda ne namastiš, se biskvit čisto nič ne prime. Namreč zelo počasi leze navzgor, če pa bil namazan, bi težje rasel zaradi drsenja in bi na sredini bila izboklina še večja. Nekatere sicer namastijo tudi obod, jaz ga pač ne. Vsaka roka ima pač svojo težo oziroma vsaka od nas svoje navade, zato preizkusi in boš videla, kaj ti gre najbolje od rok. Mamamia mamamia

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

25. feb 2006 20:45

Tudi jaz ne mastim oboda - ravno zato, da se testo enakomerno dviga. Če ti ta varianta ni všeč, pa obod namasti in posuj z moko. Mislim, da ti bo ravno tako uspelo. LP, Stanka

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

25. feb 2006 23:04

To z obodom je larifari. Jaz ga nikoli ne namažem, pa se vedno naredi hribček. Nikakor ne odrežem biskvita, ampak ga takoj še vročega zvrnem iz modela s hribčkom navzdol in se ta kar dobro poravna. Da pa se ne prime oboda, vedno dam peki papir naokrog in spodaj. Marjetica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

25. feb 2006 23:12

Zanimivo... Kaj mislite, da je peki papir od kristusovega rojstva. Kako bi naredila biskvit za torto - nimaš niti modela z obodom, ki se odpira, še manj pa nimaš peki papirja. Nekaj pa je le v nemazanju oboda in ni kar tako "larifari". Pozdravček!

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

25. feb 2006 23:19

Ja zakaj pa potem ne deluje???? Kakšen napad name pa je to. A ni LOGIČNO, da če nekaj obstaja lahko tudi uporabljam (tudi, če v Kristusovam času tega niso imeli). Marjetica Sporočilo je spremenil(a) sluga dne 25. feb 2006 23:23:15

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. feb 2006 0:20

Sluga, če si morda spregledala - hribček na sredini se naredi, če je temperatura v pečici previsoka, vdolbina pa nastaja. če je prenizka. Preklop na 10 stopinj minusa ob hribčku in minusa pri vdolbini prispeva k ravnemu biskitu. Tudi to smo že omenjali, da nekatre obod mažejo in ga potem potresejo zmoko, ene tega ne počnemo, hribčki in vdolbine pa se pojavljajo tako enim kot drugim. Zame ni larifari, saj sem to ne le prebrala v več kuharskih priročnikih, ampak so mi to potrdile tudi moje večkratne izkušnje. Nihče te ne napada, dragička ti je samo odgovorila na povsem enak način, kot si se problema lotila ti in nam pod nos pomolila larifari. Je pač tako - kar dovoliš sebi, dovoli tudi drugim, kaj praviš? Pa brez zamere, tu se ja zbiramo ljudje dobre voje, hribčk, obodiin peki papir gor ali dol. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti